Francúzsky týždenník Courrier international nemal na obálke veľkonočnú karikatúru Zelenského
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 25. apríla 2023 o 14:38
- Článok prečítate za 3 min
- Autor: Maja CZARNECKA, AFP Poľsko
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Titulná strana francúzskej publikácie so Zelenským, ktorý kradne francúzskym deťom Veľkonočné vajíčka a kričí ‚Ukrajina ich potrebuje viac',“ píše sa v tomto telegramovom príspevku z 5. apríla 2023, ktorý obsahuje kreslený obrázok s logom francúzskeho týždenníka Courrier international. Na karikatúre je prezident Zelenskyj, ako berie plačúcim deťom veľkonočné vajíčka so slovami „Ukrajina ich potrebuje!“, a tiež titulok hlásajúci „Vajcia si necháme!“.
Rovnaké príspevky kolovali na sociálnych sieťach aj v ďalších jazykoch, napríklad v češtine, v poľštine, v angličtine, v ruštine či vo francúzštine. Na Twitteri ho publikoval aj účet ruskej ambasády v Keni.
Francúzsky týždenník však v skutočnosti takúto obálku či titulnú stranu nikdy nevydal.
Údajná obálka nesie číslo 1692 a je datovaná 6. - 12. apríla 2023. Avšak na webovej stránke časopisu (archivovaný odkaz), kde sú uverejnené všetky titulné strany posledných vydaní, sa v apríli 2023 žiadna obálka so Zelenským neobjavila. Číslo 1692 z daného dátumu nesie titulok „India, obrovský krok“ a na ilustrovanie je použitá fotografia dvoch mužov na mopede.
Okrem toho sa taktiež výber článkov nad logom časopisu týka iných tém. Na skutočnej titulnej strane čísla 1692 je vľavo hore uvedená upútavka na článok o potratovej pilulke, a nie o organizácii OPEC, ktorá figuruje na falošnej obálke. Titulky vpravo hore odkazujú na sociálne nepokoje vo Francúzsku a Holandsku, nie na prvú návštevu „prezidenta SEB“ v Číne.
Za zmienku stojí, že návšteva prezidenta francúzskej spoločnosti SEB v Číne, ktorý spolu s ďalšími francúzskymi podnikateľmi sprevádzal prezidenta Emannuela Macrona počas jeho trojdňovej návštevy Číny v dňoch 5. až 7. apríla 2023, nebola ešte v čase zverejnenia čísla ukončená. V takom prípade by časopis použil v titulku pravdepodobne prítomný čas, a nie minulý. Šéf SEB navyše „navštívil Čínu už mnohokrát“, ako agentúre AFP oznámil hovorca spoločnosti 20. apríla 2023. Nešlo teda o jeho „prvú návštevu“, ako tvrdí falošná obálka časopisu.
Na to, že sa jedná o podvrh, môžu čitateľa upozorniť aj pravopisné chyby v texte na titulnej strane. Slovo „reduit“ (znižuje) bolo napísané bez diakritiky (správne sa píše réduit). Chýba tiež veľké písmeno „L“ na začiatku vety „l'Europe doit-elle maintenir...“ (Mala by si Európa zachovať..., pozn. red.).
„Hrubý falzifikát“
Obrátili sme sa priamo na redakciu časopisu Courrier international. „Táto obálka je hrubý falzifikát. Nebola vyrobená ani zverejnená spoločnosťou Courrier international,“ uviedla redaktorka Claire Carrard v e-maile zaslanom agentúre AFP 20. apríla.
„Courrier international používa svoju vlastnú typografiu, fonty v tomto falzifikáte nezodpovedajú tým, ktoré používame v našom týždenníku. Navyše sa Courrier international zaoberá predovšetkým geopolitickými, politickými, kultúrnymi, vedeckými alebo ekonomickými otázkami. Biznisové správy spomíname len veľmi zriedka, čo nezodpovedá informáciám v hornej časti falošnej titulnej stránky,“ poznamenala s odkazom na nepravdivý nadpis o spoločnosti SEB.
Čo sa týka ilustrácie so Zelenským, tá „je úplne neobjektívna, takže by sme si ju nevybrali,“ dodala Carrard.
K vyššie spomenutým ľahko odhaliteľným chybám uviedla, že francúzskemu čitateľovi „môžu pomôcť identifikovať, že ide o falošnú obálku“.
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 overila agentúra AFP viacero falošných obálok veľkých západných médií, napríklad nemeckého týždenníka Stern či časopisu Money. Vlani v novembri na internete kolovalo aj niekoľko falošných obálok pripisovaných satirickému časopisu Charlie Hebdo, o ktorých sme písali tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás