Toto video z novembra 2022 zachytáva skúšku vojenskej prehliadky v západnom Rumunsku

Koncom februára 2023 sa vo viacerých jazykoch rozšírilo video s vojenskými vozidlami spolu s nepravdivým tvrdením, že má ísť údajne o rumunské jednotky smerujúce k hraniciam Moldavska. Rumunské ministerstvo obrany však túto správu odmietlo ako nepravdivú a uviedlo, že klip pochádza z nácviku vojenskej prehliadky v novembri 2022 na západe krajiny. Ako zistila agentúra AFP, túto skutočnosť potvrdzujú aj ďalšie audiovizuálne dôkazy.

„Stručne o situácii na hraniciach Rumunska a Moldavska: Rumuni prisúvajú systémy protivzdušnej obrany k hraniciam so susedom,“ píše sa v nepravdivom príspevku používateľky Facebooku z 27. februára 2023 pri videu, na ktorom vidieť vojenské vozidlá idúce po ulici mesta. Podobné príspevky sa šírili aj na Telegrame: „Rumuni sťahujú systémy protivzdušnej obrany k hraniciam s Moldavskom,“ píše sa pri rovnakom videu na kanáli proruskej siete NewsFront, ktorú sme v AFP opakovane hodnotili (tu, tu, tu).

Obdobné tvrdenia sa šírili aj v iných jazykoch. Maďarský príspevok z 27. februára 2023 uvádzal ako zdroj článok v angličtine, pričom tento zasa cituje video zdieľané na Twitteri. Zavádzajúce tvrdenia boli zdieľané aj v rumunčine, češtine či francúzštine.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 6. marca 2023

Video sa začalo šíriť súčasne so vzrastajúcim napätím medzi Ruskom a Moldavskom. Moldavská prezidentka 13. februára 2023 obvinila Moskvu z organizovania puču s cieľom zvrhnúť moldavskú vládu. Rusko toto tvrdenie poprelo a neskôr obvinilo Ukrajinu z plánovania útoku na Podnestersko, separatistický región Moldavska s ruskou vojenskou prítomnosťou.

Krátko po tom, ako sa predmetné video, na ktorom sú zachytené vojenské vozidlá, začalo šíriť na internete, rumunské ministerstvo obrany uviedlo vo vyhlásení, že video bolo prezentované „nepravdivo“ a s cieľom „šíriť paniku“. V skutočnosti video zachytáva skúšku vojenskej prehliadky v novembri 2022, uviedlo ministerstvo.

„Videomateriál použitý v príspevkoch na túto tému na rôznych internetových platformách, na ktorom sú okrem iného zobrazené systémy Himars a Gepard rumunských vojenských jednotiek, bol natočený koncom novembra 2022 v centre mesta Alba Iulia počas skúšky vojenskej ceremónie organizovanej pri príležitosti Národného dňa Rumunska.“

Hovorca ministerstva obrany generál Constantin Spînu v komentári pre rumunské vydanie Rádia Slobodná Európa 28. februára 2023 taktiež poprel tvrdenie o presune zariadení protivzdušnej obrany smerom k Moldavsku.

„V rozmiestnení síl a prostriedkov protivzdušnej obrany Rumunska nedošlo k žiadnym zmenám,“ citovali ho.

Vizuálne indície zo záberov umožňujú identifikovať presnú polohu, čo poznamenal aj používateľ Twitteru. Agentúra AFP geolokalizovala presné miesto pomocou funkcie StreetView v službe Google Maps a potvrdila, že záznam bol vyhotovený v meste Alba Iulia v západnom Rumunsku. Ako je vidno na porovnaní nižšie, čerpaciu stanicu OMV, ktorú vidno na videozázname, môžeme nájsť v Alba Iulia na križovatke ulíc Bulevardul Republicii a Calea Moților:

Image
Porovnanie záberu z videa (vľavo) a snímky z Google Maps (vpravo). Vyhotovené 1. marca 2023

Skúška vojenskej prehliadky v Alba Iulia

Niektoré verzie videa šírené v nepravdivých príspevkoch majú odstránenú zvukovú stopu, verzia obsiahnutá vo vyhlásení ministerstva obrany zvuk obsahuje. V pozadí videa je počuť vlasteneckú vojenskú pieseň a na vozidlách vidno okrasné rumunské vlajky.

Vyhľadávanie kľúčových slov „Alba Iulia 2022 skúška vojenskej prehliadky“ v rumunčine nás priviedlo k reportáži z miestnej televízie Alba Carolina TV z 29. novembra 2022 na platforme YouTube. V reportáži vidíme vojakov a vojenské vozidlá na ulici v Alba Iulia, pričom dôstojníci občas naprávajú držanie tela vojakov, na znak toho, že ide len o nácvik. Je počuť vlastenecké vojenské piesne.

Okrem toho v reportáži vidíme rovnakú kolónu vojenských obrnených vozidiel a zariadení, aké vidno na záberoch kolujúcich internetom: mobilný raketový systém HIMARS americkej výroby, za ktorým nasleduje päť protilietadlových vozidiel Gepard nemeckej výroby (ide o systémy, ktoré používa nielen rumunská armáda, ale aj Ukrajina v rámci vojenskej pomoci zo Západu):

Image
Záber z videa kolujúcom na sociálnych sieťach (hore), záber z videa miestneho média Alba Carolina TV o vojenskej prehliadke (dole). Vyhotovené 1. marca 2023. Farebné označenie pridala agentúra AFP.

Na oboch videách majú vozidlá aj rumunské vlajky; jediný rozdiel je v tom, že v miestnom spravodajstve televízie Alba Carolina TV vidíme, že protilietadlové vozidlá majú radarové antény v otvorenej polohe.

Reštaurácia s názvom „Rosenthalers“ v reportáži nám umožnila zistiť, že nácvik bol zaznamenaný v centre mesta, približne 1 kilometer od miesta, kde bolo natočené video neskôr zneužité pre nepravdivé tvrdenia. Aj ďalšie správy miestnych médií potvrdili, že 29. novembra 2022 sa konala skúška vojenskej prehliadky, ktorá sa následne uskutočnila 1. decembra 2022 v Alba Iulia.

Agentúre AFP sa nepodarilo nájsť žiadne nedávne správy o pohybe vojsk v Alba Iulia. Príklad toho, ako vyzeral skutočný vojenský transport z roku 2022, si môžete pozrieť tu.

Od ruského útoku na Ukrajinu nejde o prvý prípad videa o údajnom pohybe vojsk či vojenskej techniky, ktoré bolo zavádzajúco vytrhnuté z kontextu; tím AFP Fakty podobné video vyvrátil napríklad tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás