Na týchto záberoch je zachytený Zelenského osobný strážca, nie jeho dvojník

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Na sociálnych sieťach sa šíria nepravdivé príspevky označujúce osobného strážcu Vododymyra Zelenského za jeho údajného dvojníka. Tieto príspevky obsahujú zábery z nedávnej návštevy amerického prezidenta Joea Bidena v Kyjeve, pri ktorej mala kamera vraj „náhodou“ zachytiť aj dvojníka ukrajinského prezidenta. Totožnosť tohto muža však nie je žiadnym tajomstvom: je ním Maksym Donec, ktorý je od roku 2019 Zelenského osobným strážcom a v minulosti s ním bol mnohokrát vyfotografovaný.

„DVOJNÍK Poľská televízia zachytila dvojníka Zelenského. Zrejme pre prípad predávkovania originálu...,“ píše sa v nepravdivom FB príspevku z 25. februára 2023.

Príspevok obsahuje video, na ktorom Zelenskyj s Bidenom kráčajú po schodoch v prezidentskom paláci v Kyjeve počas Bidenovej návštevy 20. februára 2023, ktorá bola do poslednej chvíle utajovaná.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 6. marca 2023

Iné príspevky, ako napríklad tento, boli vágnejšie; pri záberoch z videa autor napísal: „Co to? Chyba v Matrixe? Dvojnik? comu v TV sa da 'verit'?“

Podobné tvrdenia sa hojne šírili aj v iných jazykoch, napríklad v rumunčine, španielčine či angličtine. Na svojom telegramovom kanáli tvrdenie šíril aj ruský prokremeľský televízny moderátor a propagandista Vladimir Solovjov.

Pri prvom pohľade na zábery poľskej televízie to skutočne môže vyzerať tak, že ide o dvojníka, keďže sú obaja muži podobne stavaní a majú zdanlivo podobné oblečenie. Mnoho ďalších záberov v lepšej kvalite vyhotovených počas Bidenovej návštevy však oveľa jasnejšie ukazuje rozdiely medzi nimi.

Pôvod záberov

Zábery použité v nepravdivých príspevkoch pochádzajú z poľského bulvárneho denníka Fakt, jedného z najpredávanejších titulov v krajine. Jeho logo je možné vidieť v pravom hornom a ľavom dolnom rohu. Video bolo natočené 20. februára počas Bidenovej návštevy v Kyjeve niekoľko dní pred prvým výročím ruskej invázie na Ukrajinu.

Počas svojej návštevy sa Biden stretol so Zelenským v prezidentskom Mariinskom paláci, vybral sa do Chrámu svätého Michala a zastavil sa aj na veľvyslanectve USA v Kyjeve. Video zdieľané na internete je z prezidentského paláca.

Pôvodné zábery sa nám podarilo nájsť na YouTube kanáli denníka Fakt. Muža, ktorý mal byť údajne Zelenského dvojníkom, možno vidieť v niekoľkých záberoch v pozadí, napríklad tu v čase 0:21. Zábery zo schodiska prezidentského paláca možno vidieť v oveľa vyššej kvalite od času 0:30.

Počas Bidenovej návštevy boli na mieste prítomní aj reportéri agentúry AFP. Podobné zábery z prezidentského paláca natočené naším kameramanom možno vidieť na začiatku tohto videa.

Pri podrobnejšom skúmaní týchto záberov vidíme, že muž stojaci za Zelenským je v skutočnosti Maksym Donec, šéf Zelenského osobnej ochranky.

Americký prezident Joe Biden a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj stúpajú po schodisku Mariinského paláca v Kyjeve 20. februára 2023 ( POOL / Evan Vucci)
Americký prezident Joe Biden a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj stúpajú po schodisku Mariinského paláca v Kyjeve 20. februára 2023 ( POOL / Evan Vucci)

 

 

Rozdiely medzi oboma mužmi ako iná farba nohavíc či rozdielne rysy tváre sú viditeľnejšie po priblížení:

Snímka stránky AFP Forum s detailom na Zeleného osobného strážcu Maksyma Doneca, vyhotovená 28. februára 2023

Doneca možno vidieť aj na niekoľkých miestach v tejto videoreportáži agentúry AFP (v časoch 0:20, 0:33 či 0:43), pričom je zrejmé, že sa jedná o toho istého muža, ktorý bol prítomný aj v pozadí záberov zo schodiska v Mariinskom paláci.

Donec je tiež vidieť vpravo na tejto fotografii vyhotovenej 20. februára počas Bidenovej návštevy pred Chrámom svätého Michala.

Americký prezident Joe Biden kráča spolu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským popred Chrám svätého Michala v Kyjeve 20. februára 2023 ( POOL / Evan Vucci)

Často fotografovaný už od roku 2019

Donecova identita nie je žiadnym tajomstvom - bol menovaný šéfom Zelenského ochranky už v roku 2019 a o jeho vymenovaní písali aj medzinárodné médiá. Jeho prítomnosť na záberoch z Bidenovej návštevy teda nie je žiadna „náhoda“, ako naznačujú nepravdivé príspevky. Doneca tak možno takmer neustále vidieť na verejnosti po boku Zelenského, najmä v roku 2022 počas mnohých prezidentových pracovných ciest. Jeho snímky možno vidieť na webových stránkach prezidentskej kancelárie, napríklad počas pracovnej cesty prezidenta do Charkovskej oblasti 29. mája 2022.

Snímka oficiálnej webovej stránky Kancelárie prezidenta Ukrajiny vyhotovená 28. februára 2023

Donec bol prítomný aj počas Zelenského návštevy Mykolajivskej a Odeskej oblasti 18. júna 2022.

Snímka oficiálnej webovej stránky Kancelárie prezidenta Ukrajiny vyhotovená 28. februára 2023

Šéf Zelenského osobnej ochranky sprevádzal prezidenta aj na ceste do Odeskej oblasti 29. júla 2022.

Snímka oficiálnej webovej stránky Kancelárie prezidenta Ukrajiny vyhotovená 28. februára 2023

V novembri 2022 o Donecovi písal aj jeden z najpopulárnejších fínskych bulvárnych denníkov Ilta-Sanomat. Ten zverejnil množstvo fotografií, na ktorých Donec stojí v blízkosti Zelenského alebo kráča po jeho boku, okrem iného napríklad počas návštevy oslobodeného Chersonu či Buče v apríli minulého roka.

Prezident Volodymyr Zelenskyj prechádza mestom Buča na severozápade Kyjeva 4. apríla 2022. Jeho osobného strážcu vidieť po jeho ľavici ( AFP / Ronaldo SCHEMIDT)

„V interiérových priestoroch je Doneca vidno v blízkosti prezidenta vidieť len zriedka, ale akonáhle sa Zelenskyj pohybuje v exteriéri a v nebezpečnejších podmienkach, od šéfa bezpečnostnej služby ho delí len pár krokov,“ napísal denník.

Donec má dokonca fanúšikovské stránky na Instagrame a na TikToku, pričom druhý menovaný účet má viac ako 285 000 sledujúcich.

Článok preložil/-a
Ukrajinsko-ruský konflikt