Policajt hliadkuje pred základnou školou v meste Uvalde v Texase 24. mája 2022 ( AFP / Allison Dinner)

Príspevky na Facebooku nepravdivo tvrdia, že na fotografiách je strelec z Texasu

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 2. júna 2022 o 11:26
  • Aktualizované dňa 3. júna 2022 o 17:16
  • Článok prečítate za 5 min
  • Autor: Daniel FUNKE, AFP USA
  • Článok preložil/-a Soňa BRAUNOVÁ
Stovky používateľov Facebooku zdieľali v máji 2022 príspevok v slovenčine spolu s tvrdením, že osoba na fotografii držiaca vlajku, akú používajú transrodové osoby, je 18-ročný Salvador Ramos, ktorý stojí za masovou streľbou v Texase. Toto tvrdenie nie je pravdivé. Osoba na fotografii je transrodová umelkyňa, ktorá predmetnú fotografiu pôvodne publikovala na platforme Reddit.

"Salvador Ramos, strelec. Fotku na nete nehladajte, z Twitteru je uz zmazana," píše sa vo viacerých príspevkoch publikovaných 25. mája 2022 na Facebooku napríklad tu, tu a tu

Salvadora Ramosa zastrelila polícia po tom, ako 24. mája 2022 zavraždil 19 detí a dvoch učiteľov pri masovej streľbe na základnej škole v texaskom meste Uvalde. 

Príspevok v slovenčine, ktorý zdieľali používatelia na Facebooku a Telegrame, obsahuje dve fotografie. Na jednej z nich je zobrazená osoba, ktorá drží vlajku transrodových ľudí. Druhá fotografia pochádza z účtu na Instagrame, ktorý je spájaný so strelcom, o ktorom informovali viaceré médiá vrátane CNN alebo Sky News.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 2. júna. Rozostrenie tváre pridala agentúra AFP

  

Podobné príspevky v angličtine a španielčine sa šírili na Facebooku, Instagrame a Twitteri po tom, ako správa o ďalšej masovej streľbe opäť otvorila diskusiu o zbraniach, verejnej bezpečnosti a právach v USA.

Pôvod tvrdenia

Tvrdenie, že na fotografii človeka s vlajkou sa nachádza Ramos, sa pravdepodobne prvýkrát objavilo na platforme 4chan, kde 24. mája 2022 zdieľali niektorí užívatelia rovnakú fotografiu

Republikánsky kongresman USA Paul Gosar tento naratív ešte posilnil v už vymazanom tweete, v ktorom tvrdil, že Ramos je "transsexuálny ľavicový nelegálny imigrant". V iných príspevkoch na sociálnych sieťach sa taktiež tvrdilo, že Ramos, ktorý je podľa texaských úradov občanom USA, je prisťahovalcom bez dokladov.

Na viacerých fotografiách zdieľaných v príspevkoch v angličtine nie je zobrazený Ramos. Agentúra AFP rovnako nenašla žiadny dôkaz o tom, že by bol Ramos transsexuál.

Spätné vyhľadávanie obrázkov ukázalo, že fotografia osoby držiacej vlajku transrodových osôb bola zverejnená na platforme Reddit začiatkom apríla 2022.

"Povedala som si, že vyprovokujem transfóbov," píše sa v popise príspevku od používateľky s menom "Apprehensive_Ad_995".

Používateľka Apprehensive_Ad_995, ktorá samú seba označila za transrodovú úmelkyňu, vyvrátila tvrdenia, že na snímkach je Ramos. "Nie som to ja, ani nežijem v Texase," uviedla v príspevku na Reddite z 24. mája 2022.

"Ľudia sa mi bezdôvodne vyhrážajú a obťažujú ma. Aktívne sa mi snažia zničiť život namiesto toho, aby pomohli rodinám, ktoré boli postihnuté," napísala používateľka v komentári vo vlákne z 24. mája. 

25. mája zverejnila fotografiu, na ktorej ako dôkaz drží hárok papiera s dátumom. 

Image
Snímka príspevku z Redditu vytvorená 25. mája 2022. Rozostrenie tváre pridala Agentúra AFP

    

V rovnaký deň vyšiel v americkej NBC rozhovor s používateľkou Apprehensive_Ad_995, v ktorom sa predstavila ako Sam a označila sa za transrodovú ženu, ktorá žije v americkom štáte Georgia. 

"Nebolo to prvýkrát, čo som bola obťažovaná, ale bolo to prvýkrát, čo som bola obvinená z vraždy," povedala dvadsaťročná žena pre televíziu NBC. Vyzvala na opatrnosť pri tom, čo vidíme na internete.

"Okolo nás sú transfóbni ľudia a ľudia rýchlo začnú niekoho obviňovať z hrozných vecí namiesto toho, aby najprv hľadali pravdu o tom, čo sa skutočne stalo," uviedla.

Ďalšia verzia tvrdenia

Okrem vyššie spomínaného príspevku sa koncom mája 2022 na Facebooku objavila aj ďalšia koláž z viacerých fotografií, napríklad tu, tu, tu a tu

Image
Snímka nepravdivého príspevku vytvorená 3. júna 2022. Rozostrenie tváre pridala agentúra AFP

  

Prvý zo spomínaných príspevkov, znázornený aj na snímke vyššie, nazbieral vyše dvesto zdieľaní. Príspevok zverejnila  FB stránka s názvom "Ivona Kellnerová • Republika".

Autorka s týmto menom písala v minulosti napríklad pre portál Kulturblog, ktorý bol v minulosti spájaný so stranou ĽSNS a Facebook vo februári 2020 zrušil jeho účet na tejto platforme spoločne s ďalšími účtami napojenými na extrémistické politické hnutia.

Hoci v profilovej fotografii aj v názve spomínanej FB stránky vidíme názov a vizuálnu identitu hnutia Republika, na webe Republiky sa osoba s uvedeným menom nespomína.

Fotografia osoby v čiernom tričku a červenej sukni bola zverejnená na Reddite vyššie spomínanou Sam pod účtom "Apprehensive_Ad_995" s popisom v angličtine, kde je v preklade napísané "Kúpila som si novú sukňu, myslím si, že je moja obľúbená". Príspevok bol na platforme Reddit zverejnený 29. apríla 2022. 

Koláž piatich fotografií je označená vodoznakom "Signal". Pomocou spätného vyhľadávania obrázkov vo vyhľadávači Bing sme zistili, že bola zverejnená 25. mája 2022 na Telegramovom kanále, práve s názvom "Signal" v azbuke a s textom v ruštine.

Rovnaká koláž bola použitá v bulharskom aj slovenskom príspevku na Facebooku.

Ďalšia z fotografií patrí používateľke Twitteru

Spätným vyhľadávaním obrázkov sme pomocou stránky TinEye našli fotografiu osoby držiacej zelenú fľašu. Zistili sme, že prvýkrát bola publikovaná 21. mája 2022 na Twitteri užívateľkou s menom "Sabrina". Spätné vyhľadávanie na iných platformách ako Google, Bing a Yandex neukázalo žiadne skoršie publikácie tejto fotografie. 

Image
Snímka tweetu s fotografiou, ktorá bola použitá v nepravdivom FB príspevku. Zaznamenaná a rozostrená agentúrou AFP 2. júna 2022

Tá istá používateľka pokračovala v zverejňovaní príspevkov na Twitteri aj po streľbe. Dňa 25. mája 2022, kedy už boli príspevky na Facebooku a iných sieťach virálne, zverejnila vo vlákne rovnakú fotografiu. "Som to doslova ja," napísala a požiadala ostatných, aby fotografiu prestali zdieľať.

V ten istý deň pri odpovedi na ďalšie komentáre táto používateľka zverejnila ďalšiu fotografiu, na ktorej je ona a v pozadí sú rovnaké obrazy ako tie z virálnej fotografie. 

Zdroj fotografie z koláže, na ktorej nebolo presne vidieť tvár osoby, sa nám nepodarilo vypátrať. 

3. júna 2022 Článok bol aktualizovaný o informácie týkajúce sa ďalších nepravdivých príspevkov v ktorých boli zdieľané viaceré fotografie s tvrdením, že ide o strelca z Texasu. V perexe bol upravený počet užívateľov, ktorí zdieľali nepravdivé príspevky z "takmer sto" na "stovky"

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás