Žena prechádza okolo malieb zobrazujúcich kyjevského starostu Vitalija Klička (vľavo) a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na budove v centre mesta Podgorica 9. marca 2022 ( AFP / SAVO PRELEVIC)

Nie, toto nie je dcéra ukrajinského prezidenta a nenadáva na neho

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Koncom apríla zdieľalo viacero účtov na Facebooku snímku mladej plačúcej ženy s tvrdením, že ide o dcéru Volodymyra Zelenského. Tá mala na neho podľa príspevkov nadávať a nazvať ho nacistom. Od 22. apríla 2022, kedy boli tieto príspevky publikované, získali spolu viac ako 4000 zdieľaní. Tvrdenie je však nepravdivé. Nejde o dcéru ukrajinského prezidenta a žena nie je rozrušená kvôli dianiu na Ukrajine. Ide o náhodné video v ruštine, ktoré koluje na internete minimálne od roku 2017.

"Alexandra Zelenskaja, Zelenského dcéra nenávidí svojho otca, nazýva ho nacistom a vrahom ukrajinského ľudu. 'Rusi, Ukrajinci, chcem vám povedať, čo sa tam deje!'," píše sa v príspevku na Facebooku, ktorý bol publikovaný 22. apríla 2022 tu alebo tu. Prvý z nich bol zdieľaný viac ako 3000-krát.

Príspevky obsahujú fotografiu mladej ženy plačúcej v interiéri vozidla. Rovnaké príspevky boli zdieľané aj v španielčine a češtine.

Snímka príspevku s nepravdivým tvrdením z 27. apríla 2022

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa na internete objavilo viacero príspevkov s nepravdivým tvrdením, že Zelenský je nacista. Rusko totiž tvrdí, že cieľom invázie je denacifikácia krajiny.

Tím AFP Fakty takéto tvrdenia preskúmal a zistil, že sú nepravdivé alebo zavádzajúce, napríklad tu, tu a tu.

Aby sme preskúmali toto najnovšie tvrdenie, vyhľadali sme snímku ženy z príspevku na ruskej platforme Yandex. Zistili sme, že sa zhoduje so snímkou z videa, ktoré bolo zdieľané a komentované aj na sociálnej sieti VKontakte (tu, tu) a na iných webových stránkach (tu, tu).

Zistili sme tiež, že video, ktoré trvá približne minútu a pol, bolo zverejnené na platforme YouTube v auguste 2017 s názvom v ruštine, ktorý môžeme preložiť ako "Už som všetkým povedala, že mi kúpiš iPhone".

Aby sme rozumeli obsahu videa, použili sme softvér Sonix na automatický prepis zvuku do textu. Z prepisu sme zistili, že mladá žena sa sťažuje, pretože osoba, ktorá ju natáča, jej nedarovala iPhone, ako jej bolo sľúbené.

V príspevkoch na Facebooku sa tiež uvádza, že Zelenského dcéra mala ujsť do Poľska a na priloženom odkaze sa nachádza "exkluzívne zábery", na ktorých "odhaľuje celú pravdu o svojom otcovi".

Odkaz z príspevku nás zaviedol na súkromný kanál na Telegrame s názvom "ФАКТОР", ktorý je uzatvorený pre verejnosť a nám sa k nemu nepodarilo získať prístup. Obsah, na ktorý príspevky odkazujú, sme tak nemohli ďalej overovať.

Zelenského dcéra

Keď porovnáme zverejnené fotografie ukrajinského prezidenta a jeho rodiny, je zrejmé, že na fotografii z príspevku, ktorý sa šíril na Facebooku, nie je jeho dcéra. Zelenský má dve deti - dcéru Oleksandru, narodenú v roku 2004, a syna Kirilla, narodeného v roku 2013 (zdroj).

Na platforme Instagram prezident a jeho manželka zverejnili viaceré fotografie svojej rodiny (tu, tu). Dňa 15. júla 2019 Zelenský zdieľal napríklad aj snímku jeho dcéry v deň jej 15. narodenín.

Po začiatku ruskej invázie sa Zelenského rodina z bezpečnostných dôvodov presunula na neznáme miesto, uvádza americká CNN v správe z 10. marca 2022. Prezident však vyhlásil, že sa stále zdržujú na Ukrajine.

Agentúra AFP nedávno vyvrátila aj tvrdenie, že Zelenského manželka bola v marci spozorovaná vo Francúzsku po tom, ako utiekla z krajiny. Tvrdenie však bolo vymyslené a založené na fotomontáži.

Článok preložil/-a
Ukrajinsko-ruský konflikt