V tom čase generálmajor Roger Cloutier Jr. hovorí počas tlačového brífingu v Pentagone vo Washingtone, DC, 10. mája 2018 ( AFP / Jim WATSON)

Nie, Rusi nezajali generála NATO v Mariupole

Tisícky používateľov sociálnych sietí zdieľali v prvej polovici apríla 2022 vo viacerých jazykoch tvrdenia, podľa ktorých mala ruská armáda zajať v Mariupole veliteľa pozemných síl NATO generála Rogera Cloutiera. NATO však pre agentúru AFP uviedlo, že toto tvrdenie je „úplne nepravdivé“, pričom Cloutier to poprel aj na sociálnej sieti. Fotografie a aktivity na sociálnych sieťach taktiež dokazujú, že generálporučík sa zúčastnil na udalostiach v Turecku potom, ako mal byť podľa nepravdivých príspevkov zajatý.

"Ruské médiá informujú, že v ukrajinskom meste Mariupol zatkli amerického generála Rogera L. Cloutiera," píše sa v príspevku FB stránky TV OTV z 5. apríla 2022, ktorý zdieľalo viac ako 2400 používateľov Facebooku.

Image
Snímka nepravdivého príspevku vyhotovená 26. apríla 2022

Obdobné tvrdenia boli zdieľané aj v iných príspevkoch. Viac ako 1000 používateľov zdieľalo príspevok z 10. apríla 2022, podľa ktorého vraj "pri Mariupole zajali veliteľa NATO generála Cloutiera". Súčasťou pripojeného obrázku bola okrem fotografie generálporučíka Cloutiera aj fotografia zajatého muža s poraneným okom (v pravej časti obrázka):

Image
Snímka nepravdivého príspevku vyhotovená 26. apríla 2022

Obdobné tvrdenia boli zdieľané aj v mnohých iných jazykoch, napríklad vo francúzštine, gréčtine, srbčine či rumunčine.

Tieto tvrdenia sú však nepravdivé.

Roger L. Cloutier v súčasnosti skutočne vedie Veliteľstvo spojeneckých pozemných síl NATO a predtým velil Údernej sile americkej armády pre Afriku a južnú Európu.

NATO však pre AFP potvrdilo, že Cloutiera ruská armáda nezajala a Ukrajinu od júla 2021 nenavštívil. Cloutiera sme taktiež dohľadali vo viacerých nedávnych príspevkoch na sociálnych sieťach. Fotografiu muža, ktorého niektorí slovenskí používatelia považovali za amerického generálporučíka, sme dohľadali v článkoch z roku 2017 - malo ísť o ruského zajatca, ktorého v Sýrii zajal Islamský štát.

V niektorých jazykoch, napríklad v poľštine, bolo príslušné tvrdenie zdieľané aj s videom zo zatýkania, ktoré však so spomínaným generálom nijako nesúviselo.

NATO popiera, že by bol Cloutier zajatý na Ukrajine

Najvyššie veliteľstvo spojeneckých síl NATO v Európe (SHAPE) so sídlom v Belgicku, ktoré agentúra AFP kontaktovala, 27. apríla poprelo, že by ruské sily generálporučíka zajali.

"Na internete kolujú fámy, že generálporučík Roger Cloutier, veliteľ spojeneckých pozemných síl, bol zajatý uprostred vojenských aktivít na Ukrajine, konkrétne v Mariupole," spresnil hovorca SHAPE. "Tieto tvrdenia sú úplne nepravdivé," pokračoval s tým, že Cloutier naposledy navštívil Ukrajinu "v júli 2021, aby viedol rokovania na pozemnom štábe v Kyjeve s cieľom posilniť partnerstvo NATO s odvážnymi a schopnými ukrajinskými silami".

Cloutier v nedávnych príspevkoch na sociálnych sieťach

Niekoľko ďalších indícií naznačuje, že generálporučík nie je zadržiavaný na Ukrajine, ale v čase šírenia nepravdivých príspevkov sa nachádzal na iných miestach. Jedným z takých miest je turecký Izmir, kde sídli Spojenecké veliteľstvo operácií NATO (ACO). Cloutier zverejnil 5. apríla 2022 na svojej stránke na sieti LinkedIn video, na ktorom prednáša na podujatí NATO v Izmire. Stalo sa tak po tom, ako sa prvýkrát začali šíriť chýry o jeho zatknutí v iných jazykoch (napríklad tu).

Na druhý deň v reakcii na používateľa sociálnych médií, ktorý hovoril sa spýtal na fámy o jeho zajatí Rusmi v komentároch pod spomínaným videom, Cloutier odpovedal, že "tieto fámy sú úplne nepravdivé".

Image
Snímka komentára generála Cloutiera na sieti LinkedIn z 11. apríla 2022

Generála možno vidieť aj na fotografiách vo facebookovom príspevku verifikovanej stránky ACO v Turecku, ktorý bol zverejnený 5. apríla 2022:

Cloutier nedávno viedol aj ceremoniál, na ktorom sa udeľovali ocenenia "27 vynikajúcim vojakom a civilistom v rámci Spojeneckého pozemného veliteľstva NATO", ako sa uvádza v príspevku uverejnenom 13. apríla 2022 na jeho profile na sociálnej sieti Linkedin. Videozáznam z ceremónie, ktorá sa konala v Turecku, bol zdieľaný aj na Youtube kanáli veliteľstva NATO Landcom. Držiteľ ocenenia, dôstojník kanadskej armády Alexander Landry, zverejnil 13. apríla 2022 na svojom vlastnom profile na sieti Linkedin aj svoju fotografiu s Cloutierom.

14. apríla 2022 Cloutier zverejnil ďalšie video, na ktorom víta veliteľa tzv. Mnohonárodného zboru-Juhovýchod generálmajora Dragoş-Dumitru Iacoba na veliteľstve Landcom v Izmire.

Image
Snímka z videa zverejneného na LinkedIn generálporučíkom Rogerom Cloutierom zo stretnutia s generálmajorom Dragoşom-Dumitru Iacobom zo 14. apríla 2022

Agentúra AFP hľadala tvrdenia aj v ruských zdrojoch. Na webovej stránke ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS nenašla žiadnu stopu po správe o takomto zajatí. Posledná zmienka o veliteľovi NATO Cloutierovi na tejto stránke pochádza z marca 2021.

Kto je zajatý muž z FB príspevkov?

Pomocou reverzného vyhľadávania v službe TinEye a Google sme dohľadali fotografie muža zo slovenských FB príspevkov v rôznych článkoch slovenských, českých, medzinárodných aj ruských médií, ktoré v októbri 2017 informovali o zajatí dvoch ruských občanov po zverejnení propagandistického videa Islamského štátu (IS).

Podľa viacerých z týchto zdrojov bol na videu IS 39-ročný Rus s menom Grigorij Curkanu spoločne s Romanom Zabolotným. O zajatí dvoch Rusov informovala aj agentúra AFP (tu, tu).

Podľa ruských zdrojov mali byť byť zajatí Rusi žoldniermi tzv. Wagnerovskej skupiny (tu, tu), ktorá sa zviditeľnila aj počas prebiehajúcej vojny na Ukrajine.

Pri porovnaní fotografie zo slovenského FB príspevku, podľa ktorého má byť na fotografii americký generálporučík Cloutier, a snímky z článkov o Curkanuovi vidíme, že ide o jednu a tú istú osobu:

Image
Porovnanie snímky nepravdivého FB príspevku (vľavo) a snímka hlavičky článku z Hospodářskych novin z 9. októbra 2017 (vpravo). Koláž vyhotovená 27. apríla 2022

Podľa nezávislého ruského denníka Kommersant ruské úrady v roku 2019 potvrdili úmrtie Curkanua. Podľa úmrtného listu, ktorý obdržali pozostalí, mal byť zabitý 12. októbra 2017 v sýrskej provincii Dajr az-Zaur.

Vzťahy medzi NATO a Ukrajinou

Hoci NATO inváziu "dôrazne odsúdilo", do konfliktu priamo nezasiahlo. Členské krajiny však jednotlivo poslali vojenské vybavenie pre ukrajinskú armádu.

Vzťahy NATO s Ukrajinou sa začali budovať v prvej polovici 90. rokov, keď sa krajina osamostatnila, ale Ukrajina nie je členom NATO a nevzťahujú sa na ňu bezpečnostné záruky zaručené v Severoatlantickej zmluve, čo je uvedené aj na stránke NATO. Cieľ Kyjeva prehĺbiť spoluprácu s NATO a s Európskou úniou považuje Moskva za hrozbu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás