Video s „Ježišom na oblohe“ je v skutočnosti fotomontáž vytvorená a prebratá z TikToku

Copyright AFP 2017-2021. Všetky práva vyhradené.

Na Facebooku sa šíri virálne video, na ktorom je zobrazená tvár s tŕňovou korunou akoby vyskladaná z oblakov. Video s jednoduchým popisom „Ježiš“ zdieľali desaťtisíce ľudí. V skutočnosti ide o montáž pôvodne nahranú na TikTok.,

Video s krátkym popisom „?❤️Ježiš ?❤️“ bolo na Facebook nahrané na osobnom profile 14. mája. Videlo ho takmer 700-tisíc ľudí a zdieľalo ho viac ako 31-tisíc používateľov FB.

Snímka FB postu zo 14. mája 2020

Aj keď používateľka, ktorá video pôvodne na FB odovzdala, v komentári uznáva, že sa jedná o montáž, v samotnom popise videa nič také neuvádza.

Snímka FB komentára vyhotovená 25. mája 2020

Stovky komentárov „Amen“ od reálnych používateľov sociálnej siete v rôznych jazykoch naznačuje, že ľudia môžu naozaj veriť, že takéto video je skutočné.

Snímka komentárov pod FB príspevkom vyhotovená 25. mája 2020

Pôvod montáže na TikToku

Video na Facebooku zobrazuje logo platformy na zdieľanie videí TikTok a používateľské meno @jovansaric. Pomocou vyhľadávania tohto mena na TikToku sme našli pôvodné video uploadnuté v rovnaký deň ako facebookové video, 14. mája. Len na TikToku ho videlo 13 miliónov ľudí.

Autor videa nahral na svoj profil aj niekoľko ďalších podobných videí, ktoré majú taktiež zobrazovať Ježiša na oblohe pomocou fotomontáže, techniky ktorou sa dajú spojiť či skombinovať dve a viac fotografií tak, aby vznikol nový obraz.

Tu je ten istý dom s iným obrazom Ježiša, tu je so siluetou sochy Krista Spasiteľa z brazílskeho Ria de Janeiro. Na tomto videu je dom, nad ktorým prelietavajú stíhačky TIE fighter z Hviezdnych vojen.

Pôvodný obrázok použítý aj vo videu stiahnutý z online knižnice

V pôvodnom videu, ktoré bolo nahraté aj na Facebook, autor použil obrázok voľne dostupný v niekoľkých online knižniciach, napríklad tu vo formáte PNG, tu vo formáte JPG, tu je rovnaký obrázok na Pintereste. Skombinoval ho s krátkym záberom strechy a pridal efekt zoomu či pohybu kamery.

Zvuk kričiaceho davu hrajúci vo videu pochádza z tohto videa indonézskej oslavy. TikTok umožňuje svojim používateľom „vziať si“ zvuk či hudbu z iného TikTok videa a použiť ho ako podklad pre vlastné videá. Po tom, ako je video uploadnuté, link na zdroj originálneho audia sa zobrazí pri dolnom okraji:

Snímka z aplikácie TikTok vyhotovená 25. mája 2020. Link na pôvodné audio je označený žltou

Etické zásady fotomontáže

Kým fotomontáž je bežne používaná technika vo vizuálnom umení, v žurnalistike je manipulácia s fotografiou, obrazom a videom zakázaná, keďže ide o porušenie pravidiel a etických štandardov. Napríklad aj tzv. Etický kódex novinára Slovenského syndikátu novinárov obsahuje časť špeciálne pre montáž či koláž:

Snímka z Etického kódexu novinára

Takáto forma montáže je bežnou praxou pri príspevkoch na sociálnych sieťach, ktoré nie sú subjektom kontroly či etických štandardov v žurnalistike, a môžu byť použité na manipuláciu používateľov.

Existujú menej škodlivé príklady takejto praxe, ktoré sme už v AFP vyvrátili, ako napríklad video guľového blesku, vznášajúceho sa ponad koľajnice, či údajný horský hrebeň v Kirgizsku podobajúci sa na ženské telo.

Zákernejšie sú však praktiky ako napríklad nedávna „výmena“ slovenských vlajok za americké alebo neslávny prípad konšpiračnej stránky Zem a Vek, ktorá uverejnila zmanipulovanú fotografiu Zuzany Čaputovej počas jej prezidentskej kampane. Takéto prípady často slúžia na úmyselnú podporu nevraživosti alebo živia neznášanlivé ideologické naratívy.