Pacient s ochorením Covid-19 leží na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici Teerthanker Mahaveer University (TMU) v indickom meste Moradabad 5. mája 2021 (Prakash SINGH/AFP)

Variant koronavírusu Delta existuje a podľa WHO bol prvýkrát identifikovaný v Indii

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 4. júna 2021 o 15:22
  • Článok prečítate za 5 min
  • Autor: AFP Rumunsko
  • Článok preložil/-a AFP Slovensko
Tisíce slovenských používateľov zdieľali koncom mája príspevky, podľa ktorých indická vláda oficiálne poprela existenciu takzvaného „indického variantu“ koronavírusu. Toto tvrdenie je však zavádzajúce: India uznáva existenciu tzv. Delta variantu tiež známeho ako B.1.617.2, odmieta len spojenie názvu svojej krajiny s týmto variantom, ktorý však bol prvýkrát identifikovaný v Indii a WHO ho označila za „epidemiologicky závažný“.

„Indická vláda jasne zdôrazňuje, že údajný indický mutant vírusu Corona je FAKE správa,“ píše sa v príspevku v skupine Veľké Prebudenie z 24. mája 2021. Súčasťou príspevku je obrázok s vyhlásením indického ministerstva pre elektroniku a informačné technológie, ktorý vysvetľujeme nižšie. Obdobný príspevok sa objavil aj tu alebo tu.

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 3. júna 2021

Vyhlásenie indického ministerstva je taktiež predmetom videa stránky DK vlogy z 31. mája, ktoré zdieľalo viac ako 2400 používateľov. Video je označené popisom „INDICKÁ VLÁDA OFICIÁLNE POPRELA EXISTENCIU INDICKEJ MUTÁCIE“. Muž vo videu prekladá text stanoviska ministerstva z angličtiny do slovenčiny, pričom v závere videa konštatuje: „Dal som si tú námahu, našiel som si link (...) oficiálny postoj (Indie) k tejto kauze indického variantu a oni tvrdia, že je to kompletne vymyslené, hoax, konšpirácia, lož. Buď sa mýli indická vláda alebo sa mýlia vaše mainstreamové médiá.“

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 3. júna 2021

 Tvrdenie z FB príspevkov je však zavádzajúce. Tento variant koronavírusu existuje, a hoci ho mnohé krajiny vrátane Slovenska označovali za „indický variant“, je pravda, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uprednostnila použitie označenia B.1.617 a len pred pár dňami prijala jednoduchšiu metodiku používania gréckych písmen. Nič to nemení na fakte, že WHO vo svojich správach naďalej uvádza, že tento variant bol prvýkrát identifikovaný v Indii.

Vyhlásenie indického ministerstva je autentické, jeho obsah je však nepravdivo interpretovaný; v skutočnosti India iba protestuje proti výrazu „indický variant“, nepopiera však existenciu variantu B.1.617.

Variant „pôvodne identifikovaný v Indii“

WHO aj Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) používali ako oficiálny názov pre variant koronavírusu, ktorý bol minulý rok identifikovaný v Indii, označenie „B.1.617“. Ako však informuje aj slovenský Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR), WHO zaviedla k 31. máju 2021 zjednodušený systém pre identifikáciu jednotlivých variantov pomocou gréckych písmen, pričom jedna z podskupín variantu B.1.617 sa teraz nazýva Delta.

Variant sa prvýkrát objavil v Indii v októbri 2020, ako uvádza WHO vo svojich týždenných epidemiologických správach. Je známe, že sa prenáša ľahšie ako pôvodný vírus, zatiaľ čo závažnosť ochorenia a riziko infekcie sú stále predmetom výskumu. Rovnako ako aj ďalšie varianty, aj tento skúmajú zdravotnícke organizácie, vedci a výrobcovia vakcín po celom svete.

Doposiaľ boli identifikované tri podskupiny variantu: B.1.617.1, B.1.617.2 a B.1.617.3. Podľa správy ECDC z 11. mája 2021 týkajúcej sa tohto variantu boli všetky pôvodne detekované v Indii.

Po tom, ako WHO pôvodne označila za „epidemiologicko závažný“ celý variant B.1.617, no 1. júna 2021 WHO špecifikovala, že na jej zozname je iba podskupina B.1.617.2 a táto sa bude označovať ako variant Delta. Na zozname epidemiologicko závažných sú okrem tohto variantu aj tri ďalšie, ktoré boli pôvodne identifikované vo Veľkej Británii, Brazílii a Juhoafrickej republike.

Image
Obrázok stiahnutý z FB stránky ÚVZ SR 3. júna 2021

„Je zrejmé, že s B.1.617.2 sú v súčasnosti spojené väčšie riziká pre verejné zdravie, zatiaľ čo boli pozorované nižšie rýchlosti prenosu z iných kmeňových línií,“ uviedla WHO v aktualizácii z 1. júna 2021.

Začiatkom mája uviedla hlavná vedkyňa WHO pre agentúru AFP, že tento variant prispieva k výbušnému a smrtiacemu prepuknutiu koronavírusovej pandémie v Indii. WHO vo svojej 32-stranovej správe z 11. mája tiež vysvetlila, že „nedávne hodnotenie rizika situácie v Indii, ktoré vykonala WHO, zistilo, že obnovenie a zrýchlenie prenosu COVID-19 v Indii malo niekoľko potenciálne prispievajúcich faktorov vrátane zvýšenia podielu prípadov variantov SARS-CoV-2 s potenciálne zvýšenou prenosnosťou; niekoľko náboženských a politických udalostí masového zhromažďovania, ktoré zvýšili sociálne kontakty; a nedostatočné dodržiavanie alebo znižovanie dodržiavania odporúčaní v oblasti verejného zdravia a sociálnych opatrení“.

V dokumente zverejnenom 24. mája 2021 ECDC taktiež pridalo podskupinu B.1.617.2 do svojho zoznamu epidemiologicky závažných variantov. Ďalšie dve podskupiny sú uvedené ako „varianty vzbudzujúce záujem“.

Od momentu, kedy bol objavený, sa tento variant rozšíril do mnohých krajín sveta, pričom medzinárodné médiá vo svojich správach používali výraz „indický variant“ (tu, tu, tu, tu) a rovnako tak aj slovenské (tu, tu).

Prítomnosť variantu bola v prvej polovici mája potvrdená aj na Slovensku. ÚVZ SR 12. mája uviedol, že „osoba z Bratislavského kraja, u ktorej bol ‘indický’ variant potvrdený, prišla na Slovensko z Indie“.

Image
Ľudia zhromaždení pred vstupnou bránou očkovacieho centra proti koronavírusu Covid-19 v Bombaji 28. apríla 2021 ((INDRANIL MUKHERJEE/AFP))

Postoj indickej vlády

Na rozdiel od toho, čo sa tvrdí v zavádzajúcich príspevkoch na Facebooku, indická vláda nepopiera existenciu variantu B.1.617. Napríklad v máji 2021 vydalo indické ministerstvo zdravotníctva tlačovú správu, v ktorej sa uvádza, že B.1.617 „prispieva k nárastu prípadov koronavírusu v regiónoch Maharashtra, Karnataka a Dillí“. Podobne minulý týždeň ministerstvo uviedlo, že „variant B.1.617 bol nájdený v 5261 vzorkách a je tak v súčasnosti najbežnejším doposiaľ identifikovaným variantom v krajine“.

Ešte 12. mája 2021 vydalo indické ministerstvo zdravotníctvo vyhlásenie, v ktorom uvádza, že „tlačové správy, ktoré variant koronavírusu B.1.617 označujú ako ‘indický variant’, sú neopodstatnené a nepodložené“. Ministerstvo argumentovalo tým, že WHO nepoužila vo svojom 32-stranovom dokumente označenie „indický variant“ pre variant B.1.617. Táto informácia je pravdivá, tá istá správa WHO však tiež popisuje, že „variant B.1.617 bol prvýkrát hlásený z Indie“.

Agentúra AFP 22. mája 2021 informovala o skutočnosti, že indická vláda nariadila platformám sociálnych sietí, aby odstránili všetky príspevky, v ktorých sa spomína „indický variant“ koronavírusu, keďže WHO nespájala žiadnu krajinu s variantom B.1.617 - aj keď, ako vysvetľujeme vyššie, WHO opakovane uviedla, že tento variant bol prvýkrát identifikovaný práve v Indii.

„Dozvedeli sme sa, že sa po internete šíri vyhlásenie, ktoré naznačuje, že sa krajinami šíri indický variant koronavírusu. To je úplne NEPRAVDIVÉ,“ píše sa v liste indického ministerstva pre elektroniku a informačné technológie adresovanom sociálnym sieťam, ktorý je aj súčasťou zavádzajúcich príspevkov na Facebooku.

Ministerstvo, ktoré nariadilo platformám „odstrániť všetok obsah“ obsahujúci zmienku o „indickom variante“, argumentovalo vo svojom liste predchádzajúcimi výzvami o „falošných správach a dezinformáciách“ o pandémií.

V apríli 2021 indická vláda nariadila platformám sociálnych sietí vrátane Twitteru a Facebooku, aby odstránili príspevky kritizujúce manažment pandémie premiérom Narendrom Modim. Ako informovala agentúra AFP, 26. mája podala spoločnosť WhatsApp žalobu, aby tak zabránila vymáhaniu tohto nariadenia.

Podľa správy WHO z 25. mája sa variant pôvodne identifikovaný v Indii rozšíril už do 53 teritórií po celom svete.

India zaznamenala k 2. júnu 2021 takmer ako 28,5 miliónov prípadov ochorenia Covid-19 a viac ako 335-tisíc obetí, pričom B.1.617.2 bol v posledných mesiacoch dominantným variantom.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás