Slovenské titulky k príhovoru Zuzany Čaputovej sú vymyslené, prezidentka v OSN hovorila o klimatickej zmene

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Čaputová mala v septembri 2019 prejav v rámci klimatického summitu OSN v angličtine, záznam z jej príhovoru obsahujúci slovenské titulky zdieľali stovky ľudí na Facebooku. Titulky vytvárajú dojem, že prezidentka sa okrem iného priznala k tomu, že je manipulovaná Izraelom a Spojenými štátmi, pritom však nemajú nič spoločné s tým, čo Čaputová v skutočnosti v angličtine hovorí.

Facebooková stránka „Neverím falošným politikomuverejnila ešte v decembri 2019 video s príhovorom Zuzany Čaputovej z klimatického summitu OSN v angličtine. Video doprevádzajú slovenské titulky, ktoré majú byť prekladom toho, čo prezidentka v skutočnosti hovorí.

Napríklad: 

Snímka FB príspevku z 4. decembra 2019

Podľa titulkov tiež Čaputová hovorí o tom, že môže „použiť slovo Slovensko použiť max 1x za mesiac“. Podľa popisku videa je Čaputová „mediálna bábka bez vlastného názoru a postoja“. 

Koláž záberov z videa, na ktorých je vidno aké rôzne titulky boli do videa doplnené.

Video zdieľalo viac ako 1 400 facebookových používateľov a zdieľané bolo aj koncom mája 2020. Na video sme natrafili vďaka tomu, že užívatelia Facebooku ho označili ako nepravdivú správu.

Podľa komentárov pod videom niektorí ľudia naozaj veria tomu, že slovenské titulky odpovedajú tomu, čo Čaputová v angličtine hovorila, aj keď ide o očividnú dezinformáciu. Čaputovej prejav nemá nič spoločné s tým, čo sa píše v titulkoch. Tie sú úplne vymyslené a opakujú naratív o tom, že prezidentka háji protislovenské záujmy, pričom obhajuje záujmy americké. O podobnej téme sme už písali tu či tu.

Snímka komentárov pod videom vyhotovená 2. júna 2020

Mnohí užívatelia a komentujúci však taktiež odhalili, že titulky sú vymyslené a neodpovedajú jej anglickému prejavu, niektorí z nich správne poukazujú na manipuláciu.

Snímka komentárov pod videom vyhotovená 2. júna 2020

Ako to je v skutočnosti

Prezidentka SR Zuzana Čaputová bola prizvaná na klimatický summit OSN, ktorý sa konal 23. septembra 2019 v sídle Organizácie spojených národov v New Yorku. V angličtine sa udalosť volala UN Climate Action Summit 2019 a zúčastnili sa jej lídri 70 krajín sveta. Medzi inými na summite vystúpila aj švédska aktivistka Greta Thunberg.

Zuzana Čaputová vystúpila s prejavom v rámci panelu o postupnom nahradzovaní uhlia obnoviteľnými zdrojmi energie. Tu je jej prejav ako súčasť celého štvorhodinového bloku, na stránke prezident.sk je aj celé znenie v textovej forme.

Vo svojom prejave v skutočnosti prezidentka hovorí o tom, že na Slovensku sme učinili „politicky nepredstaviteľné rozhodnutie o zavretí uhoľných baní“, že „chceme dodržať záväzok o uhlíkovej neutralite do roku 2050“ a že „podporujeme plán Európskej únie, aby sa z Európy stal prvý uhlíkovo-neutrálny kontinent“.

Dámy a páni, žijeme v najlepších časoch našej histórie, užívame si enormný pokrok, zabudli sme však splatiť účet. Máme dlh voči tejto planéte. Sme prvou generáciou, ktorá pocíti dôsledky našich bezohľadných činov. Môžeme byť poslednou, ktorá s tým ešte môže niečo urobiť,“ povedala Čaputová v prejave.

Okrem prejavu počas klimatického summitu OSN mala Čaputová vystúpenie aj pred Valným zhromaždením OSN o deň neskôr, tj. 24. septembra 2019.