Poľsko, Švédsko a Nórsko nepodali na WHO žalobu za roprašovanie chemikálií

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

V marci 2021 zdieľali desiatky tisíc slovenských používateľov Facebooku tvrdenia, podľa ktorých mala spravodajská agentúra Reuters prísť so zisteniami, že tri európske krajiny žalovali Svetovú zdravotnícku organizáciu kvôli otrave chemikáliou spôsobujúcou zápaľ pľúc, ktorú mali rozprašovať lietadlá prostredníctvom „chemtrails“. Priznať sa k takémuto činu mali „zadržaní piloti“. Nie je to pravda. Agentúra Reuters nikdy takéto informácie nezverejnila; pre AFP tvrdenia popreli zástupcovia Poľska, Švédska aj Nórska. Konšpiračná teória chemtrails bola v minulosti mnohonásobne vyvrátená.

„Výnimočné! Poľsko, Švédsko a Nórsko žalujú WHO za infikovanie Európy. Informovala o tom agentúra Reuters. Zadržaní piloti priznali, že postriekali chemikáliou, ktorá spôsobuje chemický zápal pľúc!“ píše sa vo facebookovom príspevku z 8. marca 2021, ktorý zdieľalo viac ako 13-tisíc používateľov. 

Snímka FB príspevku vyhotovená 19. apríla 2021

Príspevok taktiež obsahuje 4 fotografie: jednu s lietadlom, z ktorého je rozprašovaná akási látka, a tri fotografie z trupu lietadla s kanistrami. Ako ukážeme nižšie, fotografie boli vyhotovené na rôznych miestach v rozličných časoch a nemajú nič spoločné s vládnymi žalobami či chorobami spôsobenými chemikáliami.

Rovnaký príspevok bol zdieľaný aj na mnohých ďalších miestach slovenského Facebooku, napríklad tu, tu, tu alebo tu. Celkovo bol zdieľaný viac ako 42 000-krát. 

Tieto tvrdenia pochádzajú z decembra 2020, kedy boli zdieľané dvoma bulharskými účtami, z ktorých ich ďalej zdieľali státisíce ľudí (tu, tu). Obdobné príspevky sa však vyskytli aj v mnohých ďalších jazykoch, napríklad v španielčine, portugalčine či chorvátčine.

Proti Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) nie je vedená žiadna podobná žaloba, čo pre AFP potvrdili predstavitelia jednotlivých spomínaných štátov. Fotografie v príspevkoch taktiež nedokazujú existenciu chemtrails - táto konšpiračná teória, podľa ktorej je svetová populácia pod vplyvom chemikálií vypúšťaných z lietadiel, je stará desiatky rokov a bola mnohokrát vyvrátená.

Ministerstvo životného prostredia SR konšpiračnej teórii venovalo aj celú jednu sekciu na svojej webovej stránke. Uvádza na nej stanovisko docenta Martina Geru z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie FMFI Univerzity Komenského: „Tvorba bielych pruhov za lietadlom je čisto fyzikálny proces, ktorý je veľmi podobný tvorbe oblaku. Vzhľadom na to, že lietadlá sa pohybujú aj vo veľkých výškach, kde teplota vzduchu je aj pod -50 °C a relatívna vlhkosť je blízka 100 %, hoci absolútna vlhkosť je nízka, dochádza za lietadlom k spusteniu reťazovej reakcie tvorby kryštálikov ľadu.“

Snímka uvedenia konšpiračnej teórie chemtrails na pravú mieru na stránke Ministerstva životného prostredia SR vyhotovená 28. januára 2021

„Tento proces teda nijako nesúvisí s vypúšťaním neznámych škodlivých látok do ovzdušia. Ide o fyzikálny a jasne vysvetliteľný jav,“ uzatvára vysvetlenie Gera.

Proti WHO nie je vedená žiadna takáto žaloba

Na stránke spravodajskej agentúry Reuters ani na Google sa nenachádza zmienka o takejto správe pri vyhľadávaní pomocou kľúčových slov (“Reuters + lawsuit + WHO OR World Health Organization“).

„Môžem potvrdiť, že agentúra Reuters takúto správu nezverejnila,“ informoval agentúru AFP 14. januára 2021 komunikačný manažér pre spravodajskú agentúru Reuters Joel Ivory-Harte.

Úradníci a predstavitelia krajín spomínaných v FB príspevkoch taktiež popreli tieto tvrdenia v emailoch z 13. januára 2021.

„Nie sme si vedomí žiadnej takejto žaloby,“ uviedla pre AFP Mie Skarpaas, komunikačná radkyňa riaditeľstva nórskej prokuratúry.

„Toto nemá žiaden základ v realite a nie je to pravda,“ potvrdila agentúre AFP hovorkyňa nórskeho ministerstva zahraničných vecí Guri Solberg.

Robin Simonsson, hovorca švédskej prokuratúry, uviedol, že skontroloval záležitosť s odborom pre medzinárodný zločin aj s odborom pre environmentálne zločiny a že „si nie sú vedomí žiadneho podobného prípadu v súvislosti s prokuratúrou“

„Poľsko nepodalo žalobu na WHO týkajúcu sa údajného rozprašovania chemických látok vzduchom alebo akúkoľvek inú žalobu na túto organizáciu. Informácie o tejto téme prezentované na sociálnych sieťach sú úplne nepravdivé,“ uviedol pre agentúru AFP hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí.

Pôvod fotografií: Hasičské lietadlo a záťažové skúšky

Najväčšou zo štyroch fotografií je fotografia s bielo-zeleným lietadlom s nápisom Evergreen. Fotografia pochádza zo serveru JetPhotos.com, databázy dopravných lietadiel. Fotografia bola vyhotovená 19. mája 2006 v Californii a zachytáva hasičské lietadlo, supertanker Boeing 747-273C, od spoločnosti Evergreen International Airlines. Lietadlo bolo vyradené z obehu v roku 2012, tu je ukážka z roku 2007 z YouTube: 

Na ostatných troch fotografiách sú tzv. balastné nádrže používané na záťažové testy lietadiel, ktoré sa napĺňajú kvapalinou za účelom zmeny ťažiska lietadla a simuláciu nákladu. Nie sú dôkazom konšpiračnej teórie „chemtrails“, ktorej sme sa v AFP venovali v októbri 2020. Prvou je fotografia interiéru Airbusu A380 Superjumbo „naplneného testovacím zariadením a míľami káblov“ vyhotovená v septembri 2009.

Snímka stránky Getty Images vyhotovená 20. apríla 2021

Ďalšou je fotografia taktiež z Airbusu A380, tentokrát z roku 2009 z Wisconsinu.

Snímka stránky Flickr vyhotovená 20. apríla 2021

Poslednou je fotografia z lietadla DC-3 Dakota, o ktorej informoval španielsky server rtvs.es. Podľa archivovaného blogu midlandskies.blogspot.de táto fotografia cirkuluje na internete najneskôr od júla 2011 a vyhotovená bola v Coventry. Zelené nádrže na fotografii mali v tomto prípade podľa blogu slúžiť na uskladnenie látok, ktorými sa rozpúšťali ropné škvrny. Rovnaké lietadlo aj so zelenými nádržami v kabíne možno vidieť aj na stránke Flyer Magazine z mája 2012.

Snímka archivovanej stránky milandskies.blogspot.de vyhotovená 20. apríla 2021

Záver: Príspevky o žalobe na WHO sa objavili v decembri 2020 na bulharskom Facebooku. Agentúra Reuters, ktorá mala podľa facebookových príspevkov s touto informáciou prísť, takéto tvrdenia poprela. Rovnako tvrdenia popreli aj oslovení zástupcovia troch európskych štátov. Použité fotografie boli vytrhnuté z kontextu a zneužité na dezinformovanie.

Článok preložil/-a
COVID-19