Nie, toto video neukazuje trh vo Wu-chane, odkiaľ sa začal šíriť koronavírus
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 27. apríla 2020 o 17:05
- Aktualizované dňa 11. augusta 2020 o 10:53
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: AFP Philippines, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Viac ako šesťminútové video bolo predmetom článku uverejnenom na portáli Prima Zoom 16. marca. Ten bol 20. apríla zdieľaný na jednu z najväčších slovenských FB skupín, ktoré vznikli v súvislosti s koronakrízou, na skupinu Koronavírus na Slovensku.
Na videu je vidno netopiere, potkany, hady, psy a mnoho ďalších zvierat alebo ich častí, ktoré predavači ponúkajú návštevníkom tržnice na predaj. Nadpis článku v češtine znie: „Drsné záběry z tržiště ve Wu-chanu: Proč se z něj začal šířit koronavirus?“
V samotnom článku sa píše: „Ako už niekoľkokrát v minulosti, začala aj epidémia koronavírusu Covid-19 na čínskom trhovisku so zvieratami. Wu-chanská tržnica Chua-nan pritom bola neslávne známa žalostnou hygienou aj podmienkami prechovávania zvierat, ktoré sú ideálne pre prenos vírusov na človeka."
Video vnútri článku je jasne označené ako tržnica vo Wu-chane:
Aj druhý článok na tú istú tému, pôvodne uverejnený na portáli Megasvet.cz 17. marca, sa odvoláva na rovnaké video. Slovenskí užívatelia Facebooku tento článok dokonca zdieľali aj v rámci tej istej FB skupiny.
Práve tento obsahuje aj dve fotografie. Len tá prvá je však z čínskeho Wu-chanu a bola pôvodne zachytená fotografom Simonom Songom z hongkongského South China Morning Post 5. januára.
Druhá fotografia je v skutočnosti z Pekingu, vyhotovil ju fotograf AFP Nicolas Asfouri 15. januára a je na nej mäsiar predávajúci mäso z jaka.
Video z Indonézie
Video, na ktoré sa odkazujú oba články, nebolo natočené vo Wu-chane. Spätným vyhľadávaním určitých kľúčových snímok z videa sa agentúre AFP podarilo pomocou nástroja InVID nájsť toto originálne video pochádzajúce z indonézskeho ostrova Sulawesi, ktoré bolo na YouTube uložené už 19. júla 2019. Jeho kvalita je podstatne vyššia ako kvalita videa v článku, ale zjavne sa jedná o rovnaké zábery.
Nadpis videá na YouTube je možné z indonézštiny preložiť ako „Extrémna tržnica v Langowanu.“ Popis videa upresňuje: „Najextrémnejšie jedlo na svete je na predaj len na trhu v Langowanu.“
V tejto rozsiahlej tržnici sa tradične predávajú divoké zvieratá za účelom ich konzumácie. Informoval o tom napríklad ekologicky zameraný spravodajský portál Mongabay tu a tu.
Nasledujú snímky porovnávajúce zábery z oboch videí, z ktorých je jasné, že sa jedná o ten istý film:
V 21. sekunde videa z Youtube je v zábere vidno budovu s nápisom v indonézštine, ktorý možno preložiť takto:
"Provinčná vláda Minahasa
Obchodné oddelenie
Úrad trhu Langowan".
Na tejto snímke je nápis označený červeným kruhom:
Langowan sa nachádza na tichomorskom ostrove Sulawesi na východ od Bornea. Miestny trh je neslávne preslávený predajom živých i mŕtvych zvierat. AFP o predaji psieho mäsa v Langowane a Tomohone písala už v januári 2018.
Pandémia COVID-19 spôsobená novým koronavírusom si doteraz vyžiadala viac ako 200-tisíc mŕtvych po celom svete. Od jej vypuknutia vlani v decembri v čínskom Wu-chane bolo doteraz registrovaných vyše 3 milióny nakazených v 193 krajinách sveta. Najviac sú v súčasnej dobe zasiahnuté Spojené štáty, kde už v súvislosti s chorobou COVID-19 zomrelo viac ako 55-tisíc ľudí.
Preložil a upravil Robert Barca
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás