Nie, toto video neukazuje trh vo Wu-chane, odkiaľ sa začal šíriť koronavírus

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 27. apríla 2020 o 17:05
  • Aktualizované dňa 11. augusta 2020 o 10:53
  • Článok prečítate za 4 min
  • Autor: AFP Philippines, AFP Slovensko
Stovky slovenských užívateľov zdieľali články s videom, ktoré malo byť údajne natočené na zvieracom trhu v čínskom Wu-chane, epicentre nákazy nového koronavírusu. Nie je to pravda. Zábery pochádzajú z neslávne známej tržnice na ostrove Sulawesi v Indonézii a boli natočené už vlani v lete.

Viac ako šesťminútové video bolo predmetom článku uverejnenom na portáli Prima Zoom 16. marca. Ten bol 20. apríla zdieľaný na jednu z najväčších slovenských FB skupín, ktoré vznikli v súvislosti s koronakrízou, na skupinu Koronavírus na Slovensku.

Na videu je vidno netopiere, potkany, hady, psy a mnoho ďalších zvierat alebo ich častí, ktoré predavači ponúkajú návštevníkom tržnice na predaj. Nadpis článku v češtine znie: „Drsné záběry z tržiště ve Wu-chanu: Proč se z něj začal šířit koronavirus?“

Image
Snímka zavádzajúceho príspevku z 20. apríla 2020

V samotnom článku sa píše: „Ako už niekoľkokrát v minulosti, začala aj epidémia koronavírusu Covid-19 na čínskom trhovisku so zvieratami. Wu-chanská tržnica Chua-nan pritom bola neslávne známa žalostnou hygienou aj podmienkami prechovávania zvierat, ktoré sú ideálne pre prenos vírusov na človeka."

Video vnútri článku je jasne označené ako tržnica vo Wu-chane:

Image
Snímka z YouTube videa, ktoré nesprávne označuje trhovisko v Indonézii za wuchanské

Aj druhý článok na tú istú tému, pôvodne uverejnený na portáli Megasvet.cz 17. marca, sa odvoláva na rovnaké video. Slovenskí užívatelia Facebooku tento článok dokonca zdieľali aj v rámci tej istej FB skupiny.

Práve tento obsahuje aj dve fotografie. Len tá prvá je však z čínskeho Wu-chanu a bola pôvodne zachytená fotografom Simonom Songom z hongkongského South China Morning Post 5. januára.

Image
Fotografia, ktorú vyhotovil fotograf SCMP 5. januára vo Wu-chane

Druhá fotografia je v skutočnosti z Pekingu, vyhotovil ju fotograf AFP Nicolas Asfouri 15. januára a je na nej mäsiar predávajúci mäso z jaka.

Image
Fotografia, ktorú vyhotovil fotograf AFP 15. januára v Pekingu

Video z Indonézie

Video, na ktoré sa odkazujú oba články, nebolo natočené vo Wu-chane. Spätným vyhľadávaním určitých kľúčových snímok z videa sa agentúre AFP podarilo pomocou nástroja InVID nájsť toto originálne video pochádzajúce z indonézskeho ostrova Sulawesi, ktoré bolo na YouTube uložené už 19. júla 2019. Jeho kvalita je podstatne vyššia ako kvalita videa v článku, ale zjavne sa jedná o rovnaké zábery.

Nadpis videá na YouTube je možné z indonézštiny preložiť ako „Extrémna tržnica v Langowanu.“ Popis videa upresňuje: „Najextrémnejšie jedlo na svete je na predaj len na trhu v Langowanu.

V tejto rozsiahlej tržnici sa tradične predávajú divoké zvieratá za účelom ich konzumácie. Informoval o tom napríklad ekologicky zameraný spravodajský portál Mongabay tu a tu.

Nasledujú snímky porovnávajúce zábery z oboch videí, z ktorých je jasné, že sa jedná o ten istý film:

Image
Porovnanie snímok dvoch videí

V 21. sekunde videa z Youtube je v zábere vidno budovu s nápisom v indonézštine, ktorý možno preložiť takto:

"Provinčná vláda Minahasa

Obchodné oddelenie

Úrad trhu Langowan".

Na tejto snímke je nápis označený červeným kruhom:

Image
Snímka z videa na YouTube

Langowan sa nachádza na tichomorskom ostrove Sulawesi na východ od Bornea. Miestny trh je neslávne preslávený predajom živých i mŕtvych zvierat. AFP o predaji psieho mäsa v Langowane a Tomohone písala už v januári 2018.

Image
Geografická poloha Langowanu na Google Maps

Pandémia COVID-19 spôsobená novým koronavírusom si doteraz vyžiadala viac ako 200-tisíc mŕtvych po celom svete. Od jej vypuknutia vlani v decembri v čínskom Wu-chane bolo doteraz registrovaných vyše 3 milióny nakazených v 193 krajinách sveta. Najviac sú v súčasnej dobe zasiahnuté Spojené štáty, kde už v súvislosti s chorobou COVID-19 zomrelo viac ako 55-tisíc ľudí.

Preložil a upravil Robert Barca

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás