Marihuana nie je liekom proti koronavírusu

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 30. júna 2021 o 09:32
  • Aktualizované dňa 30. júna 2021 o 10:35
  • Článok prečítate za 4 min
  • Autor: Robert BARCA
Na slovenskom Facebooku sa objavil článok, ktorý tvrdí, že tím britských vedcov objavil, že látky obsiahnuté v konope sú možným liekom na COVID-19, chorobu, ktorú šíri nový koronavírus. Toto tvrdenie je nepravdivé. Neexistuje žiadny dôkaz o pozitívnych účinkoch marihuany proti novému koronavírusu a tvrdenie pochádza z preloženej verzie satirického článku pôvodne uverejneného v španielčine.

Nepravdivý článok bol uverejnený na slovenskej stránke Legalizuj.to 3. februára. Táto sa zameriava na obsah súvisiaci s konopnými výrobkami a na blahodárne účinky konzumácie marihuany. Podľa údajov z Crowdtangle, aplikácie pre monitorovanie sociálnych sietí, spomínaný článok zdieľalo na Facebooku viac ako 16 000 ľudí a celkovo nazbieral viac ako 75 000 interakcií.

Image
Screenshot článku z webu Legalizuj.to vyhotovený 10. marca 2020.

V článku sa píše o tom, že skupina vedcov zo Spojeného kráľovstva objavila možnú liečbu proti koronavírusu v zložke rastlín marihuany. V článku sa uvádza: „Podľa svedectiev týchto vedcov je THCV molekula konopnej rastliny schopná usmrtiť vírus, ak sa podáva správnym spôsobom.“ Článok ďalej cituje dvoch ľudí, ktorých označuje za vedeckých lekárov, Jhona Afellaya a Stephana Bulla z Healths Lab SL, podľa ktorých „je THCV schopná zastaviť šírenie vírusu imunizáciou neinfikovaných.“

AFP sa nepodarilo dohľadať žiadny dôkaz existencie britských vedcov s takými menami vo vedeckých databázach, ani žiadnu zmienku o inštitúcii s názvom Healths Lab SL.

Pôvod článku

Slovenská stránka Legalizuj.to uvádza aj zdroj článku, španielsku stránku cerebrother.com. Skutočne, rovnaký článok v španielčine bol prvýkrát uverejnený na tejto stránke 2. februára. Identický text bol zverejnený aj na inom španielskom webe v ten istý deň len o pár hodín neskôr. V zdrojovom kóde webovej stránky je možné dohľadať pôvodný dátum a čas publikovania po vyhľadaní výrazu „datePublished“. Tento text je aj podpísaný, napísal ho Hernan Gonzalez, ktorý je na stránke označený ako redaktor a komunitný manažér.

Image
Screenshot hlavnej stránky španielskej satirickej stránky Cerebrother vyhotovený 9. marca 2020.

Cerebrother.com je satirická webová stránka, ktorá publikuje vtipy, žarty alebo vymyslené príbehy. V čase písania tohto textu bol na prvých pozíciách domovskej stránky webu článok o sevillskom barmanovi, ktorý mal byť zatknutý za podávanie koláčikov obsahujúcich konské výkaly, či článok o klube v Bilbau, ktorý je určený len pre škaredých ľudí.

Zdá sa tiež, že autor slovenskej verzie článku len vzal pôvodný text v španielčine a preložil ho pomocou prekladača Google Translate. Môžeme vidieť, že text na Legalizuj.to obsahuje odseky, ktoré sú takmer identické s pôvodným španielskym článkom preloženým cez Google Translate. Obsahujú tiež rovnaké preklepy a atypické formulácie, ktoré sú pre počítačové preklady typické.

Image
Screenshot z Google Translate, na ktorom je vidno tie isté syntaktické chyby ako v článku Legalizuj.to.


Inde na internete

Podobné tvrdenia o liečivých účinkoch marihuany proti koronavírusu sa objavili aj na iných miestach na internete. Srílanský tím AFP taktiež vyvrátil tvrdenie, že konope zvyšuje imunitu proti koronavírusu.

Indický režisér Vivek Agnithori tiež publikoval tweet s popisom “Tráva zabíja koronavírus” a obrázkom, ktorý pripomína záber z mimoriadneho televízneho spravodajstva. Tento obrázok bol však pôvodne vytvorený ako meme a uverejnený na satirickej stránke en.dopl3r.com.

Image
Ukážka vyfabrikovaného tweetu indického režiséra.

Podobné tvrdenia sa objavili aj v súvislosti s kokaínom a jeho pozitívnych účinkoch pri liečbe COVID-19 napríklad tu na Facebooku alebo tu na Twitteri. Americká organizácia na kontrolu faktov Politifact už tieto skontrolovala a vyvrátila.

Stanovisko špecialistu

Je pravdou, že konzumácia marihuany sa v niektorých krajinách predpisuje napríklad pri chronických bolestiach či dlhodobých ochoreniach. Slovenský virológ a epidemiológ RNDr. Boris Klempa, DrSc. z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied však pre AFP potvrdil, že neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by látky obsiahnuté v konope mali akýkoľvek pozitívny účinok pri liečbe COVID-19.

„Bez toho, aby som do toho išiel príliš do hĺbky, môžem s pokojným svedomím prehlásiť, že tá správa je komplet od prvého písmena po posledné čistý nezmysel. Obsahuje pseudo-odborne znejúce ‚žvásty', ktoré nemajú nič spoločné s realitou,“ uviedol virológ Klempa pre AFP.

Podľa Klempu tiež nie je možné dohľadať autorov štúdie spomínanej v článku na PubMede (full-textová databáza biomedicínskej a biologickej literatúry. pozn. red.). Taktiež podľa neho nebola publikovaná žiadna iná vedecká štúdia, ktorá by tvrdila, že marihuana je prospešná pri liečbe koronavírového ochorenia.

V čase písania tohto článku Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že „zatiaľ čo niektoré západné, tradičné alebo domáce prostriedky môžu poskytovať úľavu a zmierňovať príznaky COVID-19, zatiaľ neexistuje dôkaz, že súčasná medicína pozná účinnú prevenciu proti tejto chorobe alebo ju dokáže účinne liečiť.“

Na to, aby ste zostali v bezpečí a chránili sa pred infekciou, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a WHO odporúčajú pravidelné a dôkladné čistenie rúk pomocou antibakteriálneho gélu s obsahom alkoholu alebo dôkladné umývanie rúk mydlom. Odporúča sa tiež, aby sa ľudia pokiaľ možno vyhýbali dotykom očí, nosu a úst a stáli vo vzdialenosti minimálne jedného metra od človeka, ktorý kašle alebo kýcha. Od 10. marca 2020 hlavný hygienik SR Ján Mikas ohlásil povinnú dvojtýždňovú domácu karanténu pre všetkých občanov vracajúcich sa z rizikových krajín - Taliansko, Čína, Irán a Južná Kórea.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás