Na tejto fotografii nie je „cintorín elektromobilov“ vo Francúzsku

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Tisíce používateľov sociálnych sietí zdieľali príspevky s fotografiou, podľa ktorých má na nej byť zachytený „cintorín elektromobilov“ vo Francúzsku. Tvrdenie je zavádzajúce; obrázok v skutočnosti zobrazuje autá čínskej car-sharingovej spoločnosti zaparkované na okraji mesta Chang-čou. Bývalý manažér spoločnosti uviedol, že väčšina vozidiel sú elektromobily prvej generácie, ktoré mali byť nahradené novšími modelmi.

„ELEKTROMOBILY VO VÝSLUŽBE -Tu je cintorín elektromobilov vo Francúzsku. Použitý elektromobil si nikto nekúpi. EKOLÓGIA v koši !“ uvádza autor v príspevku, ktorý bol uverejnený 10. júla 2021 a ktorý ďalej zdieľalo viac ako 4300 používateľov Facebooku.

Snímka FB príspevku vyhotovená 15. júla 2021

Rovnaká fotografia bola zdieľaná spolu s podobnými tvrdeniami aj tu či tu, zdieľaná bola aj v iných jazykoch, napríklad v rumunčine, bulharčine, fínštine, angličtine a ďalších.

Takéto tvrdenia sú však zavádzajúce. Reverzné vyhľadávanie obrázkov a kľúčových slov našlo podobné fotografie, ktoré 25. apríla 2019 uverejnili čínske štátne noviny People's Daily. Podľa článku boli fotografie vyhotovené čínskou štátnou tlačovou agentúrou China News, pričom na nich má byť zachytený „automobilový cintorín v Chang-čou“.

Snímka článku na čínskej stránke vyhotovená 8. júla 2021

Podľa článku ide o „nové autá so zdieľanou energiou, ktoré boli opustené na parkovisku pri meste Chang-čou pozdĺž rieky Čchien-tchang“.

Podľa všetkého ide o elektromobily vyrobené čínskou spoločnosťou Kandi Technologies Group. V roku 2015 čínske štátne noviny Global Times písali o podobných vozidlách s rovnakými logami a bielo-zelenou farbou v Chang-čou ako o vozidlách vyrobených spoločnosťou Kandi.

Na fotografii šíriacej sa v zavádzajúcich príspevkoch (vľavo) a na snímke China News (vpravo) možno vidieť rovnaké vizuálne stopy vrátane budov v pozadí, elektrického stĺpu či loga na autách.

Vľavo fotografia z FB príspevkov, vpravo snímka zo stránky China News. Červené označenie doplnené agentúrou AFP

Presnú polohu snímky možno potvrdiť aj prostredníctvom satelitných snímok oblasti Shuangpuzhen na Zoom Earth, na ktorých je vidieť parkovisko a autá.

Na satelitných snímkach sú vidieť bazény s vodou a budovy v pozadí.

Satelitná stnímka parkoviska s budovami, ktoré vidno aj na fotografii z Facebooku, zakrúžkovanými červenou (Zoom.earth)

Elektrické stĺpy viditeľné v príspevku na Facebooku sa nachádzajú aj na diaľnici južne od parkoviska:

Satelitná snímka parkoviska s presnou lokáciou elektrických stĺpov vyznačenou červenou (Zoom.earth)

Podľa bývalého brand managera spoločnosti patrili vozidlá firme Microcity, spoločnosti na zdieľanie elektrických vozidiel so sídlom v Chang-čou, ktorá je dcérskou spoločnosťou spoločnosti na prenájom elektrických vozidiel s názvom Zhejiang Zuozhongyou Electric Car Service Limited.

„Autá na fotografii patrili spoločnosti Hangzhou Microcity,“ povedal Lou Gaofeng agentúre AFP.

Podľa webovej stránky miestnej samosprávy bola služba na zdieľanie elektromobilov Microcity spustená v roku 2013 v meste Chang-čou s cieľom riešiť emisie, dopravné zápchy a nedostatok parkovacích miest.

Služby zdieľania automobilov v Číne majú problém udržať svoje podnikanie v zisku. V roku 2019 informoval hongkongský denník South China Morning Post (SCMP), že od čias počiatočného rozmachu aplikácií na zdieľanie jázd v roku 2010, ktorému pomohla aj nízka cena elektrických vozidiel, mnohé firmy skrachovali.

Čínske médiá informovali, že tisíce elektromobilov Microcity od roku 2019 končili na parkoviskách na predmestí Chang-čou (tu a tu).

Lou uviedol v apríli 2019 pre miestne noviny Hangzhou.com.cn uviedol, že približne 3 000 vozidiel spoločnosti Microcity je zaparkovaných na troch rôznych parkoviskách pozdĺž rieky Čchien-tchang. Podľa bývalého manažéra spoločnosti však nie všetky autá boli chybné.

„Vtedy som jasne vysvetlil, že nie všetky autá mali poruchu. Niektoré z nich mali problémy, niektoré sa ešte mohli používať, iné boli dosť staré na to, aby sa predali inej spoločnosti a rozobrali,“ povedal agentúre AFP.

„Po druhé, (...) väčšina z nich boli elektromobily prvej generácie, ktoré boli vyrobené v roku 2013 a ešte skôr a mali by byť nahradené v dôsledku technologického pokroku.“

Súčasné vedenie spoločnosti Microcity neodpovedalo na otázky agentúry AFP.

Článok preložil/-a
KLIMATICKÁ ZMENA