Palestínsky muž čaká na očkovanie proti koronavírusu v mobilnom očkovacom mieste organizácie Magen David Adom zaparkovanej pri Damašskej bráne v Jeruzaleme 26. februára 2021. ( AFP / AHMAD GHARABLI)

Video z Izraela nenaznačuje, že elity klamú ohľadne očkovania

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 20. júla 2021 o 13:08
  • Článok prečítate za 3 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Desiatky tisíc slovenských používateľov Facebook zdieľali video, na ktorom vidno zdravotníčku ako schválne nezaočkuje muža sediaceho vo vakcinačnom centre, spolu s tvrdením, že takto ľudí klamú elity. Video zapadá do širšieho rámca, v ktorom je podľa niektorých používateľov sociálnych sietí pandémia Covidu a očkovanie proti nemu globálny podvod na obyvateľstve. Video je však vytrhnuté z kontextu, agentúra AFP sa spojila s lokálnou odnožou Červeného kríža, ktorá potvrdila, že muž z videa bol zaočkovaný predtým, ako bolo video nakrútené. Až následne si uvedomil, že nestihol svoje očkovanie zdokumentovať, a tak požiadal zdravotníčku, aby vpich nasimulovala s prázdnou striekačkou, a svojho známeho, aby situáciu zaznamenal.

Viac ako 40-tisíc používateľov Facebooku zdieľalo slovenský príspevok publikovaný 9. júla 2021. Príspevok obsahuje video, na ktorom vidno zdravotníčku, ktorá v ruke drží injekciu; muža sediaceho vedľa nej však ihlou nezaočkuje a vpich iba naznačí. V hornej časti videa taktiež vidno muža, ktorý v ruke drží mobilný telefón a mieri ním na očkovaného muža.

Príspevok taktiež obsahuje popis „Košeľa zaočkovaná Takto vás klamú ,elity’❗️❗️❗️“, ktorý opakuje naratív o akomsi „globálnom spiknutí elít“ súvisiacom s pandémiou Covid-19 a očkovaním.


Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 19. júla 2021

Video sa v konšpiračnom kontexte šírilo aj v indonézštine či arabčine, a to dokonca s tvrdeniami, že sediaci muž vysiela „tajné správy“ tým, že si upravuje jarmulku.

Video pochádza z Izraela, je však vytrhnuté z kontextu. Agentúra AFP sa spojila s pracovníkmi organizácie Magen David Adom (izraelská obdoba Červeného kríža), ktorá začiatkom marca 2021 očkovali izraelské obyvateľstvo na predmetnom mieste z videa. Tí potvrdili, že daný muž na videu skutočne zaočkovaný bol, požiadal však zdravotníčku, aby kvôli zachyteniu jeho očkovania zapózovala.

Ako to bolo v skutočnosti

Podľa článku ruskojazyčného izraelského portálu newsru.co.il bolo predmetné video uverejnené na sociálnych sieťach 1. marca 2021. Natočené bolo v nákupnom centre v Bat Yam, južnom predmestí Tel Avivu. Vo videu zaznie hlas hovoriaci po rusky, podľa ktorého zdravotníčka „zaočkovala“ len mužove oblečenie.

V závere videa vidno, že zdravotníčka má na chrbte červenú šesťcípu hviezdu - logo organizácie Magen David Adom (MDA), obdoby Červeného kríža v Izraeli. Rovnaké uniformy možno vidieť v príspevkoch MDA, ktoré organizácia zverejnila na svojom Facebooku.

Naši kolegovia z AFP Jeruzalem organizáciu MDA v marci krátko po zverejnení videa kontaktovali. Jej hovorca Nadav Metzner 19. marca 2021 telefonicky uviedol, že organizácia si je vedomá virálneho videa. Pre AFP vysvetlil, že muž na videu očkovaný skutočne bol. Keďže ale chcel skutočnosť, že je už zaočkovaný, „ukázať aj kamarátom“, požiadal zdravotníčku, aby zapózovala aj s injekčnou striekačkou znova, a svojho priateľa (ktorého vidno na videu), aby scénu zachytil mobilným telefónom.

„Toto sú falošné správy najnižšej úrovne. Pracovníci MDA, ktorí aplikovali približne milión vakcín, čas od času vyhovia žiadostiam ľudí o zdokumentovanie ich očkovania. V tomto prípade pacient nestihol zachytiť svoje očkovanie, a preto požiadal zdravotníčku MDA, aby simulovala podanie vakcíny opätovne s použitím prázdnej striekačky. Akékoľvek tvrdenie, že ide o plnú injekčnú striekačku, je úplná lož,“ uviedol v stanovisku Metzner.

Municipalita Bat Yam zverejnila na svojej FB stránke 1. marca 2021 príspevok, podľa ktorého pracovníci MDA skutočne očkovali proti Covid v daných priestoroch obchodného centra. V komentároch pod príspevkom používatelia postli aj dlhšiu verzia predmetného videa s tvrdením, že „očkovanie v Bat Yam je jedna veľká lož“. FB stránka municipality reagovala v komentári stanoviskom MDA a uviedla: „My sa budeme naďalej starať o to, aby boli obyvatelia očkovaní a aby sme im tak zachránili životy.“


Image
Snímka FB komentárov pod príspevkom stránky municipality Bat Yam vyhotovená 19. júla 2021. Nedokonalosti v preklade spôsobené automatickým prekladom Facebooku z hebrejčiny do angličtiny

Municipalitu oslovila aj naša agentúra. Tlačové oddelenie pre AFP potvrdilo, že tvrdenia, podľa ktorých sa v nákupnom centre Bat Yam očkovanie len fingovalo, sú „falošné správy“.

Tím AFP Fakty v apríli 2021 vyvrátil aj iné izraelské video, podľa ktorého mala byť celá pandémia ochorenia Covid-19 podvod.

Izrael patrí medzi svetovú špičku v zaočkovanosti svojho obyvateľstva proti Covidu. K 20. júlu 2021 bolo v krajine podaných 10,991,456 dávok vakcíny, pričom 57,82% obyvateľov je plne zaočkovaných.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás