Toto video nedokazuje, že po očkovaní dochádza ku zmenám v krvných bunkách

Tisíce používateľov zdieľali koncom augusta na sociálnych sieťach nemecké video, v ktorom odporcovia očkovania tvrdia, že objavili vážne zmeny v krvných bunkách zaočkovaných pacientov. Títo odporcovia vakcín ďalej poukazujú na prítomnosť „kovových“ častíc v skúmaných vzorkách krvi a tvrdia, že vakcíny môžu spôsobiť rakovinu. Podľa odborníkov, ktorých oslovila agentúra AFP, však metódy použité v experimente na videu nespĺňajú základné lekárske normy, a preto ich výsledok nemožno považovať za dôkaz, že vakcíny predstavujú zdravotné riziko.

Verzia videa, ktorú zdieľali koncom augusta 2021 slovenskí používatelia Facebooku (tu alebo tu), má dĺžku 4 minúty a 40 sekúnd. Toto video je však len zostrihanou verziou nemeckého originálu videa, ktoré malo pôvodne až 16 minút a ktoré vyvrátili naši nemeckí kolegovia.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 11. októbra 2021

Vo videu vystupujú traja muži a jedna žena v priestore pripomínajúcom súkromnú lekársku ordináciu. Skúmajú údajné vzorky krvi očkovaných osôb, ktoré podľa nich môžu obsahovať abnormálne „kovové“ častice. Podľa jedného z nich, právnika a známeho odporcu vakcín Holgera Fischera, vzorky obsahujú „veci, ktoré by tam vôbec nemali byť“.

Pôvodné dlhšie video sa šírilo aj prostredníctvom českých používateľov Facebooku; celkovo tak video s českými titulkami videlo viac ako 75-tisíc používateľov Facebooku a ďalej ho zdieľalo viac ako 10-tisíc.

Nemecký originál videli stovky tisíc užívateľov na Telegrame (tu, tu alebo tu), video sa šírilo aj vo francúzštine či v angličtine potom, čo sa objavilo v dezinformačnej relácii Stew Peters Show (o tej sme už v AFP písali napríklad tu).

Kto vystupuje vo videu?

Podľa záverečných titulkov je video dielom „Die entfesselte Kamera“; jeho tvorca Dominik Stapf ho zdieľal na Facebooku a Telegrame 12. augusta. Stapf je v titulkoch uvedený ako „zodpovedný redaktor“. Okrem neho sú uvedené aj mená osôb, ktoré vo videu vystupujú: Bärbel Ghitalla, Axel Bolland, Holger Fischer a Elmar Becker.

Títo vo videu spoločne skúmajú mikroskopické snímky na obrazovke počítača. Bärbel Ghitalla, jediná žena medzi nimi, ostatným ukazuje fotografie, o ktorých tvrdí, že ide o krvné vzorky jej zaočkovaných pacientov. Niekoľko blogov (tu či tu), vrátane relácie Stew Peters show, ju nazýva lekárkou, avšak Ghitalla je v skutočnosti alternatívnou prírodnou liečiteľkou v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko. Podľa jej webovej stránky je zdravotnou sestrou a v rámci svojich služieb poskytuje tzv. analýzu živej krvi. Sama o sebe nehovorí ako o lekárke.

Druhou osobou vo videu je Axel Bolland, podľa vlastnej webovej stránky praktický lekár špecializujúci sa na prírodné liečiteľstvo. Bolland vo videu niekoľkokrát spomína problémy svojich pacientov potom, čo sa nechali zaočkovať proti Covidu.

Ďalší dvaja muži, Holger Fischer a Elmar Becker, sú predstavení ako právnici. Becker je aktívnym členom organizácie „Klagepaten“, ktorá sympatizuje s anti-vakcinačným hnutím zvaným Querdenker. Fischer taktiež v minulosti vystupoval na demonštráciách hnutia Querdenker a zúčastnil sa takzvanej „Korona komisie“ (Corona Ausschuss), o ktorej AFP v minulosti už mnohokrát písala (napríklad tu, tu či tu).

Nespoľahlivá metóda

Aktéri v dlhšej verzii videa tvrdia, že v krvných vzorkách objavili nezvyčajné formácie buniek, ktoré sú podľa nich dôsledkom očkovania. Podľa expertov, ktorých kontaktovala agentúra AFP, však takéto formácie môžu mať mnoho rôznych príčin.

Mikroskopické zábery krvných zoskupení vo videu „nemajú žiadny klinický význam“, povedal pre AFP Carsten Müller-Tidow, vedúci Oddelenia hematológie, onkológie a reumatológie na Univerzitnej nemocnici v Heidelbergu. „Navyše tu nemožno vidieť nič zmysluplné, pretože skúmaná krv nebola správne zafarbená,“ uviedol.

Aby bolo možné skúmané bunky správne identifikovať a urobiť diagnózu, je podľa vedcov potrebné krvnú vzorku zafarbiť. Analýza na videu však nezodpovedá akýmkoľvek bežným lekárskym normám a nemožno z nej teda vyvodiť žiadne relevantné závery.

Pre správnu diagnózu by bolo podľa Müllera-Tidowa potrebné krv rozotrieť na mikroskopické sklíčko a zafarbiť pomocou špeciálnej techniky: „Bez rozotrenia, zafarbenia a antikoagulácie sa krv zrazí a nemožno nič pozorovať,“ dodal.

S tým súhlasí aj profesor Alexander Lerchl, profesor biológie na Jacobsovej univerzite v Brémach, ktorý poskytol svoje stanovisko pre AFP 20. septembra 2021. „Nevidím tu nič patologicky relevantné. Po prvé sú snímky nekvalitné a po druhé obsahujú rôzne neznáme prvky (Prach? Vlasy? Poškriabané sklíčko?),“ napísal.

Osoby vo videu neuvádzajú, akú metódu pre svoju analýzu použili. Agentúra AFP sa 23. septembra 2021 pokúsila spojiť s Bärbel Ghitallou, Axelom Bollandom aj redaktorom Dominikom Stapfom, ale nedostala žiadnu odpoveď.

Autori videa však priamo na kameru priznávajú, že ich metóda nie je diagnostická. Fischer vo videu hovorí: „Táto metóda síce nie je schválená pre diagnostiku, ale my tu nerobíme diagnózy, my popisujeme úkazy a nabádame vedcov k tomu, aby rozšírili pole svojho bádania a začali sa o to zaujímať.“

Je možné, že vo videu bola použitá tzv. „analýza živej krvi“, ktorú svojim klientom ponúka Bärbel Ghitalla. Táto procedúra je Zväzom nemeckých liečiteľov (BDH) popísaná nasledovne: „V priebehu vyšetrenia je pacientovi odobraná z prsta či z ušného lalôčika kvapka krvi, ktorá je potom priamo pozorovaná pod špeciálnym mikroskopom. Vďaka bočnému dopadu svetla z tohto prístroja sú všetky bunky jasne osvetlené, zatiaľ čo krvná tekutina tvorí tmavé pozadie. Špeciálne vyškolený alternatívny lekár posúdi tvar a zmeny krvných buniek a ďalších štruktúr prítomných v krvnej tekutine.“

Profesor Lerchl, ktorý sa už v minulosti zaoberal zmenami červených krviniek údajne zisteným vďaka analýze živej krvi, vysvetlil, prečo nie je táto metóda vhodná na identifikáciu možných vedľajších účinkov vakcín či k nálezu kovových častíc. Aj keby sa teoreticky kovové častice dostali do krvi vpichom, vstúpili by do krvného riečišťa a museli by byť nájdené presne v tej kvapke krvi, ktorá bola odobratá a skúmaná pod mikroskopom. Podľa Lerchla sa však ďaleko pravdepodobnejšie jedná o kontamináciu vzorky v dôsledku nesterilného prostredia.

Projekt Dunajskej univerzity v rakúskom meste Krems s názvom Medizin Transparent označuje metódu darkfield microscopy (čo je len iné meno pre „analýzu živej krvi“) ako „nevhodnú pre diagnostiku“.

Očkovanie a krvné zrazeniny

Aktéri vo videu okrem iného tvrdia, že údajné zmeny v krvinkách zaočkovaných ľudí predstavujú „základný predpoklad pre trombózu“. Neuvádzajú však, ako k tomuto záveru dospeli.

Je pravda, že Európska lieková agentúra (EMA) v apríli 2021 oznámila, že krvné zrazeniny figurujú medzi „veľmi vzácnymi“ vedľajšími účinkami vektorových vakcín od výrobcov AstraZeneca a Johnson&Johnson. Čo sa týka mRNA vakcín, EMA v máji uviedla, že neexistujú žiadne dôkazy o spojitosti medzi krvnými zrazeninami a vakcínami od výrobcov Moderna a Pfizer/BioNTech. Agentúra AFP o tom informovala tu.

Komplikácie spojené s vakcínou AstraZeneca navyše nie sú spôsobené zrážaním červených krviniek, ako tvrdia aktéri vo videu a dôvodia formáciami spod mikroskopu. Zriedkavé prípady trombózy identifikované v spojitosti s vakcínou AstraZeneca súvisia s nedostatkom krvných doštičiek (tzv. trombocytopéniou), ako zistili vedci z Lekárskej univerzity vo Viedni a Greifswaldskej univerzity.

„Trombocytopénia a trombóza sú dôsledkami imunitnej reakcie a nemajú nič spoločné s vývojom ostatných trombóz,“ píše sa na stránke Rakúskej spoločnosti pre boj s rakovinou. Obdobnú informáciu uvádza aj nemecký lekársky portál infektionsschutz.de.

Manuel Cliquennois, vedúci oddelenia hematológie v univerzitnej nemocnici Saint-Pierre v Bruseli pre AFP povedal v predchádzajúcom článku, že prítomnosť krvných zrazenín nemožno dokázať jednoduchým pozorovaním pod mikroskopom. „Zrážanlivosť sa zisťuje pomocou funkčných testov, pri ktorých meriate čas zrážania, aktivitu rôznych faktorov zrážanlivosti, ich koncentráciu v krvi či prítomnosť produktov vznikajúcich pri rozpade zrazenín,“ povedal Cliquennois.

Podľa Chloe James, odborníčky na hematológiu a hemostázu z Fakultnej nemocnice v Bordeaux, možno koaguláciu (zrážanlivosť) pozorovať pomocou analýzy hladiny D-dimérov, čo je „oveľa presnejšia“ metóda ako pozorovanie vzorky krvi pod mikroskopom.

Cliquennois dodal, že je síce možné pozorovať červené krvinky v kvapke krvi na mikroskopickom sklíčku, ale „to nám v žiadnom prípade neumožní zistiť prítomnosť zrazenín“.

Vakcíny neurýchľujú vývoj rakoviny

Právnik Holger Fischer vo videu tvrdí, že vakcíny „urýchľujú“ rakovinu, lebo očkovanie vraj na dobu dvoch týždňov „takmer vyradí z prevádzky“ imunitný systém. „Počas týchto dvoch týždňov je telo menej schopné sa brániť rakovine. A počas tej doby sa rozvinú metastázy a za chvíľu je po vás,“ hovorí Fischer vo videu.

Agentúra AFP sa obrátila na Timma Dauelsberga, riaditeľa Kliniky pre onkologickú rehabilitáciu pri Univerzitnej nemocnici vo Freiburgu. „Metastáza rakovinových buniek je veľmi komplexný proces,“ povedal Dauelsberg v rozhovore 20. septembra. „V momente, keď nádor dosiahne určitú veľkosť, sa jednotlivé nádorové bunky začnú oddeľovať od nádoru a pomocou novo vytvorených žiliek odplávajú krvným riečiskom k novému cieľu, napríklad k inému orgánu, ktorý napadnú, usadia sa v ňom a začnú sa rozmnožovať.“

Vedci doteraz s istotou nevedia, prečo tomu tak je. „Dodnes nebola veda schopná zistiť, čo je spúšťačom toho, že sa rakovinové bunky oddelia od pôvodného nádoru. Táto otázka je pre výskum rakoviny výsostne dôležitá, pretože lepšie pochopenie procesu metastázovania môže otvoriť nové terapeutické možnosti,“ povedal Dauelsberg.

Napriek tomu však dodal: „V súčasnosti sa domnievame, že neexistuje žiadna spojitosť medzi metastázami a očkovaním. Pacientom s rakovinou už roky odporúčame nechať sa každý rok zaočkovať proti chrípke a mnoho z nich túto možnosť využíva. Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by táto vakcína urýchľovala metastázovanie onkologických ochorení.“

Müller-Tidow k tomu dodáva: „Neexistuje dôkaz o tom, že by vakcíny urýchľovali vývoj rakoviny. Naopak, mnoho vakcín, ako napríklad tá proti hepatitíde B či papilomavírusu, pôsobí ako prevencia.“

Nemecká Spoločnosť pre hematológiu a zdravotnú onkológiu (DGHO) pacientom s rakovinou očkovanie vyslovene odporúča: „Vo všeobecnosti by sa pacienti s rakovinou mali rozhodne nechať očkovať proti ochoreniu Covid-19.“ DGHO ďalej uvádza, že „pre pacientov s rakovinou neexistujú žiadne špecifické kontraindikácie pre vakcínu proti Covidu“.

V prípade ochorenia Covid-19 majú onkologickí pacienti vyššie riziko ťažšieho priebehu, čo potvrdzuje aj informačná služba o rakovine Nemeckého centra pre výskum rakoviny (DKFZ). Timm Dauelsberg dodáva, že pokiaľ možno, k očkovaniu by malo dôjsť ešte pred začatím onkologickej liečby.

Utajené vedľajšie účinky vakcín?

Na začiatku videa Bolland okrem iného tvrdí, že médiá a väčšina lekárov „tutlajú“ závažné vedľajšie účinky vakcín proti Covidu, pretože nahlasovanie týchto účinkov by lekárom pridávalo prácu. „Radšej povedia, že to nie je spôsobené vakcínou, než aby si dali prácu s nahlásením,“ tvrdí Bolland.

Rozhodnutie nahlásiť prípadné vedľajšie účinky po vakcíne však nie je na lekároch; v Nemecku im totiž zákon ukladá povinnosť nahlásiť „akúkoľvek ujmu na zdraví spôsobenú očkovaním ktorá sa vymyká obvyklým reakciám na vakcínu“.

Ústav Paula Ehrlicha (PEI), ktorý v Nemecku dohliada nad farmaceutmi, dostáva správy nielen priamo od lekárov, ale aj od rôznych zdravotníckych zariadení, od lekárenských asociácií a taktiež priamo od očkovaných ľudí či ich príbuzných prostredníctvom nahlasovacieho portálu. V skutočnosti môže každý sám nahlásiť podozrenie na vedľajší účinok po vakcíne.

Záver

Predmetné video vyhotovili známi odporcovia očkovania; nič z videa nedokazuje, že by vakcíny boli skutočne nebezpečné. Odborníci, ktorých agentúra AFP kontaktovala, potvrdili, že metódy použité vo videu nespĺňajú zdravotnícke normy, a preto z nich nemožno spoľahlivo vyvodiť žiadne relevantné závery. Neexistujú ani dôkazy o urýchlení metastáz po očkovaní a výskyt trombóz v dôsledku očkovania je veľmi vzácny. Hematológ Müller-Tidow to zhrnul nasledovne: „Celkovo možno povedať, že tieto tvrdenia sa neopierajú o fakty.“ K rovnakému záveru dospeli aj agentúry dpa a Reuters.

Tím AFP Fakty v minulosti vyvrátil množstvo dezinformácií o vakcínach, naposledy napríklad tu, tu alebo tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás