Video s Austráliou nijako nesúvisí, zachytáva anglických fanúšikov počas EURA 2016

Viac ako 6-tisíc používateľov Facebooku zdieľalo príspevok slovenského používateľa, podľa ktorého video zachytáva Austrálčanov oslavujúcich nedávnu rezignáciu „psycho premiérky“ Gladys Berejiklian. Tá ako premiérka najľudnatejšieho austrálskeho štátu Nový Južný Wales presadzovala silné protipendemické opatrenia pred tým, ako začiatkom októbra 2021 odstúpila z funkcie. Video však bolo manipulatívne upravené; v skutočnosti je na ňom zachytená reakcia anglických futbalových fanúšikov počas EURA 2016.

„Video zachytáva radosť austrálčanov po tom, ako psycho premiérka Nového Južného Walesu Gladys Berejiklian oznámila svoju rezignáciu 1.10.2021,“ píše sa v príspevku súkromného používateľa Facebooku z 2. októbra 2021, ktorý ďalej zdieľalo viac ako 6000 používateľov siete.

Príspevok obsahuje video, ktoré budí dojem, že ľudia sledujú prejav Gladys Berejiklian, bývalej premiérky austrálskeho štátu Nový Južný Wales, v ktorom ohlasuje svoju rezignáciu. Po jej vyhlásení dav jasá.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 12. októbra 2021

Gladys Berejiklian bola od roku 2017 premiérkou najľudnatejšieho austrálskeho štátu Nový Južný Wales, ktorý od júna bojuje s nárastom vysoko nákazlivého delta variantu koronavírusu.

Pre niektorých odporcov očkovania sa stala symbolom protipandemických opatrení a predmetom viacerých hoaxov. Dezinformácie súvisiace priamo s Berejiklian alebo s opatreniami v Austrálii (tu alebo tu) sme v AFP pokrývali v septembri aj v češtine.

Spomínané video medzičasom kritizovala aj slovenská polícia na svojom Facebooku: „Myšlienka videa je viac ako jasná: Ľudia sa radujú, že skončila premiérka, ktorá presadzovala opatrenia proti koronavírusu a vakcináciu, a nenávidia ju za to.“

Video sa šírilo aj v iných jazykoch, napríklad v angličtine, fínčine či portugalčine.

Agentúra AFP už zmanipulované video vyvrátila v angličtine aj fínčine.

Video je však zmanipulované a upravené. Záznam oznámenia rezignácie Berejiklian bol doplnený do videa anglických futbalových fanúšikov oslavujúcich gól, ktorý strelil anglický tím v zápase proti Walesu počas Majstrovstiev Európy vo futbale (EURO) v roku 2016:

Porovnanie dvoch videí vedľa seba dokazuje, že sa jedná o rovnaké zdrojové video s výnimkou vysielania na obrazovke. V pravej časti obrázka vidno, že na pôvodnom videu fanúšikovia sledujú futbalový zápas:

Image
Porovnanie videa zverejneného na profile slovenského používateľa (vľavo) a videa, na ktorom vidno fanúšikov oslavujúcich strelený gól (vpravo)

V rozpore s tvrdeniami šíriacimi sa sociálnymi sieťami video nebolo natočené v Austrálii, ale v na štadióne Ashton Gate v anglickom meste Bristol. Rovnaký priestor možno vidieť na stránke prevádzky na instagramovom účte:

Image
Snímka príspevku z instagramového účtu štadiónu Ashton Gate vyhotovená 4. októbra 2021

Videá s oslavujúcimi fanúšikmi, na ktorých je záznam futbalového zápasu nahradený iným videom, sa od roku 2016 stali populárnym internetovým mémom. Na obdobnom videu vidieť rovnakých fanúšikov, ako oslavujú pád vafle.

V roku 2019 agentúra AFP overila iné nepravdivé tvrdenia na základe rovnakého videa.

Berejiklian odstúpila kvôli podozreniam z korupcie

Videozáznam, na ktorom Berejiklian oznamuje svoju rezignáciu, pochádza z tlačovej konferencie z 1. októbra 2021. Agentúra AFP informovala, že Berejiklian oznámila svoje odstúpenie kvôli vyšetrovaniu korupčnej kauzy, do ktorej mala byť údajne zapletená.

Nezávislý protikorupčný výbor (ICAC) podľa svojej tlačovej správy vyšetruje, či Berejiklian pri udeľovaní grantov uprednostňovala volebný obvod svojho teraz už bývalého priateľa, ktorý bol zároveň poslancom.

„Odstúpiť v tomto čase je proti všetkým mojim inštinktom a je to niečo, čo nechcem urobiť (...). Ľutujem iba to, že som nemohla dokončiť svoju prácu a zabezpečiť, aby obyvatelia Nového Južného Walesu prešli na slobodný život s Covidom,“ uviedla Berejiklian v pripravenom vyhlásení.

Tím AFP Fakty v minulosti overoval dezinformácie ohľadne údajných protestov v Austrálii napríklad tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás