Drvivá väčšina hospitalizovaných s Covidom nie je plne zaočkovaná; moderátor RTVS sa za brbt ospravedlnil

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 30. septembra 2021 o 12:14
  • Článok prečítate za 4 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Tisíce ľudí zdieľali koncom septembra krátke video z večerných správ RTVS, ktoré podľa nich malo dokazovať, že 83% hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19 na Slovensku je plne zaočkovaných. Je pravda, že vo vysielaní zaznela chyba a moderátor aj televízia sa ospravedlnili. Skutočnosť je presne opačná, 84,5 percent hospitalizovaných nie sú plne zaočkovaní, pričom počet hospitalizácií rýchlo rastie.

Na súkromnom FB profile bolo 27. septembra 2021 zdieľané krátke video pochádzajúce z večernej spravodajskej relácie Správy RTVS s popisom “Čo sa to človek dozvedá zo správ na RTVS??? 83 %plne zaočkovaných v nemocniciach??!”. Z jej profilu zdieľalo video ďalej viac ako 2100 používateľov.

Vo videu vidieť moderátora RTVS Viliama Stankaya, ktorý v živom televíznom vysielaní skutočne povedal, že 83 percent z 500 hospitalizovaných pacientov s Covid-19 v slovenských nemocniciach “je plne zaočkovaných”.

Kým pôvodný príspevok bol po upozornení a vyvrátení od policajnej stránky Hoaxy a podvody - Polícia SR používateľkou zmazaný, jedným z vôbec najvirálnejších sa stal príspevok súkromného profilu známeho dezinformátora Tibora Eliota Rostasa, ktorý video prezdieľal o deň neskôr s komentárom “Aký ešte treba dôkaz, aby ľudia pochopili o čo tu ide?”.

Image
Snímka nepravdivého príspevku vyhotovená 28. septembra 2021

Jeho príspevok zdieľalo v čase písania článku viac ako 2300 ľudí. Rostasa v minulosti odsúdili za hanobenie národa, rasy a presvedčenia. Sociálna sieť Facebook v decembri 2020 zrušila stránky jeho dezinformačného časopisu Zem a vek.

Rovnaké video sa širilo aj na mnohých iných miestach na Facebooku, napríklad tu, tu alebo tu. Celkovo tak zdieľalo správu o tom, že 83 percent hospitalizovaných s ochorením Covid-19 je plne zaočkovaných, viac ako 6-tisíc používateľov Facebooku.

Tieto tvrdenia sú však nepravdivé a vytrhnuté z kontextu: z televíznych správ bola manipulatívne odstrihnutá celá reportáž. Pravda je presne opačná, 83 percent hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19 nebolo v pondelok 27. septembra zaočkovaných oboma dávkami vakcíny.

Ako pre AFP vysvetlila hovorkyňa RTVS aj moderátor zodpovedný za chybu, jednalo sa o omyl - v hlásateľskom žargóne tzv. “brbt” - pri ktorom moderátor nezahlásil správnu informáciu. Vzápätí po vstupe moderátora zo štúdia nasledovala dvojminútová reportáž o tom, že počet pacientov s Covidom v slovenských nemocniciach rýchlo rastie, pričom väčšina z nich nie je zaočkovaná. Táto reportáž sa však už do virálnych videí šírených po internete nedostala.

Ako to bolo v skutočnosti: Chyba moderátora

V pondelok 27. septembra moderátor večerných Správ RTVS Viliam Stankay v živom vysielaní pri uvádzaní spravodajskej reportáže povedal: “Počet hospitalizovaných pacientov s koronavírusom sa za tri týždne takmer strojnásobil. Aktuálne je s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň v nemocniciach 500 pacientov. 83 percent z nich je plne zaočkovaných. Väčšina nemocníc zatiaľ situáciu zvláda. Otázne je, dokedy bude dostatok zdravotníkov. V niektorých nemocniciach už teraz chýbajú ľudia.”

Celé vysielanie je prístupné v archíve televízie, predmetná pasáž začína približne v čase 10:30.

Image
Snímka z online archívu televízie vyhotovená 29. septembra 2021

Priamo do relácie v internetovom archíve už bola medzičasom doplnená aj nasledujúca správa, ktorá uvádza tvrdenia na pravú mieru: “V tomto zahlásení zaznela chybná informácia. Správna informácia je: 83 percent z nich NIE JE plne zaočkovaných. Za mylnú informáciu uvedenú v tomto zahlásení reportáže sa ospravedlňujeme.”

Bezprostredne po štúdiovom vstupe moderátora v spravodajskom vysielaní nasledovala reportáž televízneho redaktora Jozefa Kubánka, ktorá je celá dostupná aj na webe RTVS s vlastným článkom. V reportáži sa hovorí o tom, ako sa za tri týždne strojnásobil pacientov s Covidom v slovenských nemocniciach a ich kapacity sa rýchlo plnia, pričom zdravotníci v niektorých nemocniciach prestávajú stíhať.

Priamo v reportáži zaznie aj vyjadrenie Moniky Kriškovej, hovorkyne Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach: “Po víkende máme 62 covidových hospitalizovaných pacientov, 90 percent týchto pacientov nebolo očkovaných.”

Reakcia RTVS a dáta

Na celú záležitosť sa tím AFP Fakty spýtal priamo RTVS. Hovorkyňa televízie Andrea Pivarčiová sa za televíziu ospravedlnila a uviedla, že upozornenie o chybe televízia pridala aj do samotnej relácie v archíve.

Skutočnosť, že k chybe došlo na jeho strane, priznáva moderátor Viliam Stankay. Ten v reakcii pre AFP uviedol, že mu omylom vypadlo jedno slovo v prúde reči: “Chyba vznikla len a len z mojej strany. Správne znenie malo byť 83 percent pacientov z uvedeného počtu v nemocniciach NIE JE ZAOČKOVANÝCH dvomi dávkami vakcíny proti Covidu-19.”

Za svoju chybu sa Stankay emailom ospravedlnil: “Na moju chybu ma upozornili neskôr viacerí známi, ktorí mi poslali video, šíriace sa sociálnymi sieťami. Bolo to žiaľ až po vysielaní, keď som sa o nesprávnej podobe vety v moderátorskom vstupe pred reportážou o situácii v nemocniciach vôbec dozvedel. Nechcem celú situáciu zľahčovať, že som len človek a môžem sa pomýliť ako každý iný... Jednoducho ľudsky a s pokorou sa za svoj omyl ospravedlňujem všetkým divákom, zaočkovaným aj nezaočkovaným.”

Skutočnosť, že v pondelok 27. septembra bolo skutočne hospitalizovaných 500 pacientov s koronavírusom, pričom 83,4 percent z nich nebolo plne zaočkovaných, potvrdzuje Ministerstvo zdravotníctva SR. To na svojej Facebookovej stránke pravidelne zverejňuje tzv. “Covid-19 Dennú aktualizáciu”, prehľad aktuálnych pandemických dát o nových prípadoch, o počte vyhotovených testov, o počte hospitalizácií aj o počte zaočkovaných.

Ku dňu 29. september 2021 ministerstvo uvádzalo, že “v nemocniciach je hospitalizovaných 531 pacientov, potvrdené ochorenie má 463 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 84,54 % ľudí.”

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás