Vymyslená správa nepravdivo tvrdí, že hollywoodske hviezdy dostali od USAID peniaze za svoje návštevy na Ukrajine

Po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zrušení americkej Agentúry pre medzinárodný rozvoj USAID sa začalo šíriť vyfabrikované video, ktoré nepravdivo tvrdí, že agentúra zaplatila milióny dolárov hollywoodskym hercom. Vraj ich mala odmeniť za ich návštevu vojnou zničenej Ukrajiny so zámerom zvýšiť popularitu prezidenta Volodymyra Zelenského. Klip bol prezentovaný ako správa od portálu E! News. Hovorca tohto kanálu však pre AFP uviedol, že video nie je autentické. Tvrdenia z klipu popreli aj dotknutí herci ako Ben Stiller a Sean Penn.

„Americký portál ,E!News' uvádza, že USAID míňalo peniaze nielen na ,nezávislé médiá' a občianske organizácie. Zrazu sa ukázalo, že agentúra sponzorovala aj návštevy amerických hviezd na Ukrajine,“ píše sa v tomto príspevku na Facebooku zo 6. februára. Tento a iné príspevky s rovnakým tvrdením zdieľali na Facebooku stovky Slovákov. 

Mnohé z príspevkov obsahujú 36-sekundové video, navodzujúce predstavu, že informácie pochádzajú z autentického materiálu americkej spravodajskej platformy E! News. Video tvrdí, že Hollywoodske hviezdy ako Angelina Jolie, Orlando Bloom, Sean Penn, Ben Stiller a Jean-Claude Van Damme obdržali za svoju návštevu Ukrajiny milióny dolárov od americkej humanitárnej agentúry USAID. Údajným cieľom týchto návštev bolo zvýšiť popularitu prezidenta Zelenského a uľahčiť koordináciu programov financovania Ukrajiny počas konfliktu.

Časť príspevkov na video a informácie z neho len odkazuje a obsahuje snímky obrazovky. Je to prípad aj tohto príspevku na Telegrame. Na tejto platforme si podobné príspevky v slovenčine pozrelo vyše 10-tisíc ľudí. 

Príspevky na sociálnych sieťach šíriace rovnaké nepravdivé tvrdenie sa vyskytujú aj v angličtine, francúzštine, bulharčine, gréčtine, poľštine, holandčine, češtine alebo maďarčine.

Rôzne detaily však dokazujú, že video nie je pravé. Tvrdenia z neho vyvrátili aj spomenuté filmové hviezdy.

Image
Snímky obrazovky príspevkov zdieľajúcich nepravdivé informácie. Vyhotovené AFP 11. februára 2025.

36-sekundový klip je upravený tak, aby vyzeral ako videoreportáž zo spravodajského portálu E! News, pričom sa v ňom objavuje aj jeho logo. Vo videu sa tvrdí, že USAID zaplatila 20 miliónov dolárov Angeline Jolie, 5 miliónov dolárov Seanovi Pennovi, 8 miliónov dolárov Orlandovi Bloomovi, 4 milióny dolárov Benovi Stillerovi a 1,5 milióna dolárov Jeanovi-Claudovi Van Dammovi – ktorého meno je vo videu napísané nesprávne.

Príspevky v angličtine, ktoré video a informácie z neho zdieľali, nazbierali na X a iných platformách milióny interakcií. Príspevky sa šírili v čase, keď Elon Musk oznámil rozhodnutie novej americkej administratívy zrušiť robustnú agentúru USAID, ktorá desaťročia financovala zdravotnícke a humanitárne programy či iniciatívy na podporu demokracie v približne 120 krajinách sveta, vrátane jeho najchudobnejších regiónov (archív).

Webová stránka agentúry USAID bola krátko predtým odstavená a jej zamestnanci boli prepustení na dovolenku, čo vyvolalo obavy o legálnosť Muskových krokov a o vplyve na ľudí na celom svete, ktorí využívajú programy spojené s USAID (archív tu, tutu). Rusko útok na agentúru, ktorú dlhodobo kritizuje, ocenilo (archív). Federálny sudca 7. februára nariadil pozastavenie plánu administratívy dať 2 200 pracovníkov USAID na platenú dovolenku (archív).

Video a informácie v ňom „však nie sú autentické a nepochádzajú z E! News,“ uviedol hovorca tohto média v e-maile agentúre AFP 5. februára. Hoci každý z hercov vymenovaných v klipe od začiatku invázie vo februári 2022 navštívil Ukrajinu, neexistujú dôkazy o tom, že by im za to USAID poskytla finančnú odmenu.

„Lži z ruských médií“

Angelina Jolie, ktorá je dlhodobo významnou predstaviteľkou humanitárneho úsilia na celom svete, navštívila Ukrajinu na jar 2022 (archív tu a tu). Hoci v tom čase pôsobila ako osobitná vyslankyňa agentúry OSN pre utečencov, ako uviedli správy citujúce hovorcu OSN, túto cestu absolvovala ako súkromná osoba (archív tu a tu).

Sean Penn cestoval na Ukrajinu v roku 2022 a nakrúcal tu dokumentárny film o vojne a Zelenskom (archív tu a tu). Ben Stiller sa v tom istom roku s ukrajinským prezidentom stretol, keď ho navštívil ako veľvyslanec dobrej vôle agentúry OSN pre utečencov (archív tu a tu a tu).

Orlando Bloom sa so Zelenským stretol v roku 2023 ako veľvyslanec dobrej vôle UNICEF (archív tu a tu). Jean-Claude Van Damme sa do krajiny vydal v roku 2022, aby, ako uvádza jeho kanál na YouTube, „odovzdal posolstvo nádeje a mieru“ (archív tu a tu).

Image
Na snímke z 20. júna 2022, ktorú zverejnila tlačová kancelária ukrajinského prezidenta, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj víta amerického herca Bena Stillera počas ich stretnutia v Kyjeve. (UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / Handout)

Na vyfabrikované video, ktoré je súčasťou nepravdivých príspevkov, odpovedal Ben Stiller 5. februára v dvoch statusoch na sieti X (archív tu a tu). Napísal, že si svoju návštevu na Ukrajine v roku 2022 zaplatil sám, nedostal peniaze od USAID a „rozhodne ani žiadne platby akéhokoľvek druhu“.

„Sú to lži z ruských médií,“ uviedol Stiller v prvom z dvoch príspevkov. „Svoju humanitárnu cestu na Ukrajinu som si financoval úplne sám. Nešlo o žiadne financovanie zo strany USAID a rozhodne ani žiadne platby akéhokoľvek druhu. Stopercentne nepravdivé.“

Image
Snímka obrazovky z aplikácie X z 6. februára 2025.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vo svojom vyhlásení zo 6. februára uviedol, že Ben Stiller „nedostáva za svoju prácu pre UNHCR žiadnu odmenu a svoje cesty si financuje sám“ (archív).

V usmerneniach OSN o vymenovaní poslov mieru a veľvyslancov dobrej vôle sa uvádza: „Poslom mieru a veľvyslancom dobrej vôle sa nevypláca plat, hoci im môže byť poskytnutá symbolická platba vo výške 1 USD ročne alebo jej ekvivalent“ (archív tu a tu).

Pennov právny zástupca Mathew Rosengart pre agentúru AFP povedal, že tvrdenia vo videu o tom, že USAID by platila hercovi, sú „úplne nepravdivé a je nebezpečné a nezodpovedné, aby ktokoľvek šíril túto propagandu a tieto nepravdy“.

„Finančné prostriedky USAID nikdy neboli použité na zaplatenie cesty Seana Penna na Ukrajinu; pán Penn si svoju cestu financoval sám,“ uviedol Rosengart vo vyhlásení zo 6. februára. „Ak budú tieto nepravdivé, bezohľadné a hanlivé vyhlásenia pokračovať, pán Penn podnikne všetky príslušné právne kroky.“

Agentúra AFP na stránke usaspending.gov, ktorá je oficiálnym zdrojom verejných údajov informácií o federálnych výdavkoch, nenašla žiadne dôkazy o platbách agentúry USAID ktorejkoľvek z celebrít uvedených vo videu.

Spoluriaditeľ centra mediálnej forenznej analýzy Clemsonskej univerzity Darren Linvill 5. februára na platforme X uviedol, že údajná správa E! News „má všetky znaky toho, že ide o ruské vyfabrikované video, ktoré bolo podstrčené a šírené pomocou známych metód“ (archív tu a tu).

Linvill povedal, že niektoré z účtov na platforme X, ktoré zdieľali klip ako prvé, už v minulosti často šírili dezinformácie pochádzajúce od ruskej propagandistickej skupiny, ktorú výskumníci nazvali Storm-1516.

Agentúra AFP nenašla rovnaké ani podobné video na webovej stránke E! News, na jeho sociálnych médiách a ani pri vyhľadávaní kľúčových slov v službe Google.

K 11. februáru 2025 nebola Ukrajina v rámci obsahu na stránke E! News za posledný mesiac vôbec spomenutá. Posledná zmienka o tejto krajine figuruje na profile E! News na platforme X a pochádza z 18. novembra 2022. Nijako pritom nesúvisí s obsahom predmetných príspevkov. Ani vyhľadávanie na stránke televíznej stanice na Facebooku neprinieslo žiadne relevantné výsledky týkajúce sa vyfabrikovaného videa.

Vyhľadávanie výrazu „USAID“ na webovej stránke E! News prinieslo len výsledky týkajúce sa atléta Usaina Bolta. Rovnaký výsledok potvrdila aj factcheckingová platforma Lead Stories, ktorá je členom Medzinárodnej aj Európskej siete factcheckerov (archív). Žiadne relevantné výsledky sa neobjavili ani pri vyhľadávaní výrazu „USAID“ na profile E! News na platforme X.

Vo vyfabrikovanom videu sa okrem loga E! News objavuje aj niekoľko textových polí, ktoré kopírujú vizuálny štýl média. Klamlivý text je narozprávaný, pričom text zobrazený v rámčekoch nahlas predčíta ženský hlas. V originálnych videách z produkcie E! News sa pritom vždy zobrazuje výhradne jedno textové pole. Žiadne z videí média navyše nie je nahovorené – E! News používa ako zvukové pozadie rôzne hudobné melódie alebo autentický zvuk (napr. tu, tu, tu alebo tu). Textové polia sa pritom neobjavujú v každom videu alebo „reels“ stanice; keď sa však objavia, zvyčajne obsahujú titulky alebo krátke oznámenia.

Putovanie vymyslenej správy internetom

Vyfabrikované video sa začalo vo veľkom šíriť na sociálnom médiu X po tom, ako ho 5. februára zdieľal profil „I Meme Therefore I Am“. Ide o známy konzervatívny účet, ktorý už v minulosti šíril dezinformácie, a to aj o ukrajinskom lídrovi. Factcheckeri z AFP sa jeho obsahu venovali tu alebo tu.

Videu sa dočkalo širokej odozvy po tom, ako ho zdieľal miliardár Elon Musk, ktorého americký prezident Donald Trump poveril reformou federálnej vlády. Jeho profil má na platforme, ktorú sám vlastní, vyše 216 miliónov sledovateľov.

Image
Snímka obrazovky virálneho príspevku s falošným videom na platforme X zo 6. februára 2025

Dosah falošnej správy zvýšili zdieľaním aj najstarší syn amerického prezidenta Donald Trump mladší a Sidney Powellová – bývalá Trumpova právnička, ktorá zohrala kľúčovú úlohu pri jeho pokusoch spochybniť výsledky volieb v roku 2020.

Podľa zistení agentúry AFP sa video šírilo aj na ruských kanáloch na Telegrame či na stránke ruského štátneho média Pravda-News.

Andrij Jermak, vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta, na X napísal, že najnovší klip o tom, že USAID platí celebrity, je „úplný nezmysel“ (archív).

Agentúra AFP oslovila aj zástupcov Angeliny Jolie,  Orlanda Blooma a Jean-Clauda Van Damma, no nedostala žiadne odpovede.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine sa už na internete šírili napríklad falošné videá s klamlivým vodoznakom a logom britskej spravodajskej stanice BBC. Agentúra AFP v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajine vyvrátila mnoho dezinformácii. Factcheckingové články nájdete tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás