Podľa zavádzajúcich príspevkov mal Putin v Kazani predstaviť bankovku novej meny BRICS

Počas tohtoročného októbrového samitu v ruskej Kazani krajiny BRICS potvrdili svoj zámer vytvoriť alternatívny platobný systém, ktorého cieľom je znížiť závislosť od amerického dolára v medzinárodnom obchode a posilniť hospodársku autonómiu členských štátov. Ešte počas samitu používatelia sociálnych médií zdieľali fotografiu, ktorá údajne zobrazuje ruského prezidenta Vladimíra Putina pri predstavovaní „meny BRICS“, ktorá má konkurovať doláru. Toto tvrdenie je však zavádzajúce; Putin len obhajoval finančný systém, ktorý by podporoval medzinárodný obchod v miestnych menách namiesto amerického dolára. Fotografia môže byť autentická, ale „bankovka“ v Putinovej ruke nie je pravá.

„Putin prvýkrát ukázal bankovku jednotnej meny BRICS, ktorá nahradí dolár", tvrdí tento post na Facebooku. Podobné tvrdenia na slovenskom Facebooku zdieľali desiatky občanov a šírili sa aj na sieti Telegram. 

Väčšina príspevkov obsahovala fotografiu Vladimíra Putina spolu s údajnou bankovkou.

Image
Snímky obrazovky zavádzajúcich príspevkov vyhotovené 29. novembra 2024

Podobné príspevky sa objavili aj v iných jazykoch, napríklad v angličtine, gréčtine a rumunčine.

V ruskej Kazani sa 22.-24. októbra 2024 konal 16. samit bloku BRICS, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia 36 krajín a šiestich medzinárodných organizácií. Po januárovom prijatí Egypta, Etiópie, Iránu, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov má BRICS v súčasnosti celkovo 10 členských štátov (archív).

BRICS niekoľko hodín pred ukončením samitu zverejnil 33-stranový dokument s názvom „Kazaňská deklarácia“. V dokumente je načrtnutá vízia bloku pre správu verejných vecí, hospodársky rozvoj a medzinárodnú spoluprácu (archív).

Bolo by však zavádzajúce tvrdiť, že Putin počas stretnutia predstavil „bankovku jednotnej meny BRICS“.

Žiadna mena nebola zavedená

Agentúra AFP preskúmala všetkých 134 bodov Kazaňskej deklarácie. Okrem výzvy na vytvorenie alternatívneho platobného systému, ktorý by členským štátom umožnil vykonávať cezhraničné transakcie v miestnych menách, nebolo prijaté žiadne uznesenie o spoločnej mene.

„Podporujeme posilnenie korešpondenčných bankových sietí v rámci BRICS a uľahčenie zúčtovania v miestnych menách v súlade s Iniciatívou BRICS pre cezhraničné platby (BCBPI), ktorá je dobrovoľná a nezáväzná, a očakávame ďalšie diskusie v tejto oblasti, a to aj v rámci pracovnej skupiny BRICS pre platby,“ uvádza sa v časti vyhlásenia.

Image
Snímok obrazovky s prehlásením požadujúcim alternatívny platobný systém. Vyhotovené 31. októbra 2024

Reverzné vyhľadávanie obrázku Putina s údajnou bankovkou nás priviedlo na stránku samitu s albumom obsahujúcim oficiálne fotografie (archív). Album obsahuje identickú fotografiu Putina držiaceho bankovku, ako aj ďalšie zábery z rôznych uhlov.

Image
Snímok obrazovky albumu BRICS. Vyhotovené 31. októbra 2024

„Ruský prezident Vladimir Putin po stretnutí vedúcich delegácií krajín BRICS v rozšírenom formáte počas XVI. samitu BRICS v Kazani,“ uvádza sa v titulku. Nikde sa však neuvádza, čo mal Putin v ruke.

Image
Snímok obrazovky, na ktorom Putin drží údajnú bankovku. Vyhotovené 31. októbra 2024

Agentúra AFP informovala o samite BRICS a zachytila okamih, keď jeden z účastníkov na druhý deň odovzdal Putinovi „bankovku“. Putin ju potom ukázal indickému premiérovi Naréndrovi Módímu.

Image
Ruský prezident Vladimír Putin s „bankovkou" v ruke hovorí s indickým premiérom Narendrom Modim v závere jednania samitu BRICS v Kazani 23. októbra 2024 (POOL / Alexander NEMENOV)

Podľa miestnych médií Putinov hovorca Dmitrij Peskov na otázky novinárov o „bankovke“ na samite odpovedal, že symbolickú menu prezidentovi odovzdal „jeden z našich ľudí, buď z Obchodnej a priemyselnej komory, alebo niekto iný – jednoducho vytlačili takéto ,akoby peniaze'“ (archív).

Ruské štátne tlačové agentúry (tu a tu) opísali „bankovku“ ako „imitáciu“ alebo „symbol“ (archív tu a tu).

Viaceré ruské banky boli v dôsledku sankcií po invázii na Ukrajinu vo februári 2022 vylúčené zo svetového finančného systému Swift (archív).

Počas samitu Putin síce obvinil USA, že používajú dolár „ako zbraň“, ale podľa Agathe Demarais, zástupkyne Európskej rady pre zahraničné vzťahy, neoznámil globálnu alternatívu k americkej mene (archív).

„Na samite BRICS nebola predstavená žiadna mena. To, čo sa Rusko snaží presadiť, je finančný systém spájajúci centrálne banky krajín BRICS, aby si mohli vymieňať digitálne meny,“ uviedla Demarais v e-maile pre agentúru AFP.

Opakované tvrdenia

Tvrdenia o údajnej novej mene BRICS nie sú ničím novým.

Počas samitu bloku v roku 2023 v Juhoafrickej republike kolovali na internete fotografie údajnej meny v bankovkovej aj kryptografickej podobe. Boli označované ako oficiálne zákonné platidlo členských štátov BRICS alebo ako vzor novej bankovky (napríklad tu alebo tu). Aj na Slovensku sa prvé príspevky spomínajúce túto údajnú menu objavili už v roku 2023.

Nebola to pravda a tieto dezinformácie vyvrátili viaceré organizácie zaoberajúce sa kontrolou faktov (napríklad tu alebo tu).

Údajná bankovka, ktorej zábery kolovali minulý rok, je podobná tej, s ktorou bol Putin odfotografovaný v Kazani, s tým rozdielom, že bankovka z roku 2023 má hodnotu 100, zatiaľ čo bankovka z roku 2024 má hodnotu 50.

Image
Porovnanie bankovky, ktorú držal Putin v októbri 2024, ako je vidieť na snímkach AFP (vľavo dole a vľavo hore) a bankovky zdieľanej na sociálnych sieťach v roku 2023 (vpravo hore)

Niekoľko dní po minuloročnom samite odovzdal ruský veľvyslanec v Juhoafrickej republike Iľja Rogačev vedúcemu diplomatickej misie Spojených arabských emirátov (SAE) Mahášovi Saídovi Alhamelimu „symbolickú bankovku“ spoločnej meny BRICS v nominálnej hodnote 100 jednotiek (archív).

Suvenír bol odovzdaný počas recepcie na veľvyslanectve SAE v Pretórii – administratívnom hlavnom meste Juhoafrickej republiky – na počesť toho, že sa stali novým členským štátom BRICS.

Rogačev údajne uviedol, že bankovka bola vyrobená v Rusku.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás