Video nezachytáva mladých Ukrajincov, ale Bielorusov pri nástupe na povinnú vojenskú službu

Ukrajina v apríli 2024 znížila mobilizačný vek nových odvedencov z 27 na 25 rokov, aby tak kompenzovala straty a posilnila svoje jednotky vo vojne proti ruskej invázii. O niekoľko týždňov neskôr slovenský používateľ Facebooku zdieľal video, v ktorom mladí muži nastupujú do autobusu pod dohľadom vojakov. V popise videa tvrdil, že ide o mobilizovaných Ukrajincov, ktorých „posielajú na čistú smrť“ na frontovej línii. Takéto tvrdenia sú nepravdivé. Agentúra AFP geolokalizovala presné miesto, kde video vzniklo; ide o mesto v severnom Bielorusku. Miestne novinové správy potvrdujú, že išlo o mladých brancov nastupujúcich na povinnú vojenskú službu v Bielorusku.

„Tak tu to máte vy všetky P.R.I.J.E.B.A.N.É. ringle, čo ste prispeli na vojnu USA vs. Rusko. Ukrajinskí mladí chlapci idú na čistú smrť,“ píše sa v popise FB videa uverejneného 29. apríla 2024 na súkromnom profile slovenského používateľa. Vo videu vidíme mladých mužov, ktorí si nesú tašky a kráčajú k autobusu pod dohľadom mužov v zelených vojenských uniformách. Okolostojaci civilisti na nich volajú a mávajú im.

Pod videom vidíme množstvo nahnevaných či smutných komentárov, z ktorých vyplýva, že ľudia uverili, že má ísť o mladíkov z Ukrajiny povolaných do ukrajinskej armády. Video nazbieralo takmer 250 zdieľaní a viac ako 11-tisíc pozretí.

Rovnaké video s týmito tvrdeniami bolo zdieľané aj na iných miestach na Facebooku či na Telegrame.

Video však nevzniklo na Ukrajine, ale v bieloruskom meste Vicebsk. Zobrazuje mladých Bielorusov, ktorí nastupujú na povinnú vojenskú službu.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 2. mája 2024

Vizuálne stopy smerujú k Bielorusku

Pri spätnom vyhľadávaní sme našli rovnaké video zverejnené 24. apríla na účte na TikToku s menom „@jeannepechenkin“ (archív). Pri videu, ktoré má viac ako 1,1 milióna pozretí, nie je žiaden titulok, ani sa pri ňom nikde netvrdí, že by malo zachytávať Ukrajincov. Napriek tomu z viacerých komentárov pod videom vyplýva, že používatelia dospeli k záveru, že má ísť o ukrajinských mladíkov.

Tento tiktokový účet zverejnil aj druhé video z rovnakej udalosti, ale z iného uhla (archív). Na tomto videu môžeme vidieť mladíkov zoradených po dvojiciach, ako nastupujú do autobusu pri tónoch vojenského hudobného pochodu.

Pri bližšom pohľade na tieto dve videá sme si všimli hneď niekoľko indícií, ktoré nám naznačili, že neboli vyhotovené na Ukrajine. Ako prvé sme si všimli, že vojak na druhom videu má na pleci nášivku s vlajkou, ktorá zjavne nie je vlajkou Ukrajiny, ale skôr pripomína vlajku Bieloruska.

Image
Snímka z druhého TikTok videa, nášivka zakrúžkovaná žltou vľavo, snímka vlajky Bieloruska z Wikipédie (vpravo). Vyhotovené agentúrou AFP 8. mája 2024

Preskúmali sme aj poznávacie značky vozidiel zachytené približne v čase 00:30 v druhom videu. Tie zodpovedajú formátu bieloruských štátnych poznávacích značiek, ktoré je možné dohľadať a skontrolovať v príslušných medzinárodných databázach poznávacích značiek (tu, tu), v bieloruských médiách a aj na Wikipédii.

Image
Snímky z druhého TikTok videa, označenie pridané agentúrou AFP (vľavo a v strede), ukážky štandardizovaných bieloruských štátnych poznávacích značiek z Wikipédie (vpravo). Vyhotovené agentúrou AFP 7. mája 2024

Podľa ruských webov (tu, tu) udáva posledné číslo na bieloruských ŠPZ oblasť, kde je vozidlo registrované. ŠPZ autobusu končí číslicou „2“, čo znamená, že bol zaregistrovaný vo Vicebskej oblasti na severe Bieloruska. ŠPZ automobilov parkujúcich vedľa končia číslicou „0“, čo podľa rovnakých stránok označuje ich príslušnosť k štátnym bezpečnostným zložkám.

Image
Snímky z druhého TikTok videa (vľavo a v strede), snímka stránky autotraveler.ru automaticky preložená do angličtiny (vpravo). Označenie pridané agentúrou AFP, vyhotovené 7. mája 2024

Z videa môžeme vidieť, že autobus má logo bieloruského štátneho Minského automobilového závodu MAZ. Vicebské mestské noviny Vitbichi v novembri 2023 informovali, že vozový park miestnej verejnej dopravy bol posilnený o 17 autobusov MAZ-203 domácej výroby. Pri porovnaní obrázkov vidíme, že autobus na našich videách a autobus v článku o vicebskej MHD je rovnaký model (tu, tu). 

Image
Porovnanie autobusu značky MAZ, snímka z TikTok videa (vľavo), snímka zo stránky vitbichy.by (vpravo). Vyhotovené agentúrou AFP 7. mája 2024

Na videu vidíme aj bieloruskú vojenskú Ladu Niva v rovnakých farbách, s rovnakým formátom čísla na kapote a rovnakým formátom ŠPZ ako v tomto článku na bieloruskej stránke auto.onliner.by (archív). 

Image
Porovnanie bieloruskej vojenskej Lady Niva. Snímka z TikTok videa (vľavo) a snímka z bieloruskej stránky auto.onliner.by (vpravo). Červené označenie pridané agentúrou AFP, vyhotovené 7. mája 2024

Geolokácia

Na základe vyššie uvedených informácií sme v ruskej mapovej aplikácii Yandex Maps, ktorá je používaná najmä v postsovietskych krajinách, vyhľadali ruské slovo „военный“ (vojenský) v okolí mesta Vicebsk. Vďaka tomu sme našli budovu Vojenského komisariátu Vicebskej oblasti.

Keď sme preskúmali uličné panoramatické fotografie dvora budovy komisariátu dostupné na Yandex Maps, našli sme rovnaké prvky  ako na predmetných videách. Na obrázku nižšie uvádzame napríklad záhradný altánok označený žltou farbou a tehlovú budovu v pozadí zakrúžkovanú červenou.

Image
Porovnanie snímok z TikTok videí (vľavo dole), snímka prvkov z Yandex Maps (hore a vpravo). Farebné označenie pridané agentúrou AFP, vyhotovené 8. mája 2024

Na fotografiách dostupných v Yandex Maps môžeme dokonca vidieť tú istú vojenskú Ladu s číslom 124 na kapote a poznávacou značkou „124 MP-0“, ktorá je v druhom predmetnom TikTok videu zaparkovaná na parkovacích miestach označených ružovými obdĺžnikmi na obrázku vyššie.

Keď porovnáme videozáznam s mapou, vidíme, že mladí muži prechádzali okolo budovy komisariátu smerom k autobusu, ktorý sa nachádzal na parkovisku za ňou.

Povinná vojenská služba v Bielorusku

V Bielorusku je pre mužov vo veku 18 až 27 rukov v platnosti povinná 18-mesačná vojenská služba, ktorá môže byť skrátená na 12 mesiacov pre absolventov vysokých škôl (tu, tu).

Pomocou ďalšieho vyhľadávania kľúčových slov v ruštine s heslom typu „Белоруссия обязательная военная служба“ (Bielorusko povinná vojenská služba) sme našli tento článok názvom „Na vojenskom komisariáte Vicebskej oblasti sa uskutočnil prvý odvod brancov“ uverejnený 23. apríla 2024 portálom Vitbichi (archív).

Článok informuje o skupine viac ako 100 mladých brancov z Vicebskej oblasti, ktorí nastúpili do základného vojenského výcviku, aby tak „vstúpili do radov bieloruských ozbrojených síl“.

Článok obsahuje aj fotografie nových brancov, z ktorých najmenej traja sú aj na predmetných overovaných videách uverejnených o deň neskôr na TikToku. Jeden z mladíkov mal oblečenú tmavomodrú bundu značky Puma (nižšie označená červenou farbou), ďalší bielo-hnedú vzorovanú bundu (označená modrou farbou) a tretí mal na sebe čierno-bielu bundu s jasne modrými prvkami (označená zelenou farbou). 

Image
Snímky z TikTok videí vľavo, vpravo výrez z fotografie z portálu Vitbichi.by. Farebné označenie pridané agentúrou AFP, vyhotovené 8. mája 2024

Článok cituje aj zástupcu mladých brancov: „Začína sa nová etapa života, ja a moji kamaráti sa musíme naučiť brániť svoju vlasť a svojich blízkych. Armáda nás urobí zodpovednejšími, disciplinovanejšími, naučíme sa kolektivizmu.“

Ďalším vyhľadávaním kľúčových slov sme našli reportáže bieloruských televízií o niekoľkých podobných nedávnych odvodoch, ktoré sa uskutočnili na jar 2024 po celej krajine, napríklad v Gomeli, Soligorsku alebo v Breste. Našli sme tiež správu o podobnom odvode vo Vicebsku z roku 2022, ku ktorému došlo na rovnakých miestach ako v apríli 2024.

Bielorusko a vojna na Ukrajine

Bielorusko je blízkym spojencom Ruska. Tesne pred začiatkom plnej ruskej invázie vo februári 2022 bieloruský autokratický vodca Alexander Lukašenko umožnil ruskej armáde vykonávať vojenské cvičenia na svojom území a následne zaútočiť na Ukrajinu z Bieloruska.

V roku 2023 Bielorusko súhlasilo s umiestnením ruských taktických jadrových hlavíc na svojom území (tu, tu). Lukašenko však vyhlásil, že pošle svoje sily na Ukrajinu len v prípade, že jeho krajina bude  priamo napadnutá.

Ukrajina sa snaží získať nové ľudské zdroje, aby sa lepšie bránila pretrvávajúcim ruským útokom na svojom území. Začiatkom apríla 2024 podpísal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zákon, ktorým sa znižuje veková hranica pre mobilizáciu do armády krajiny z 27 na 25 rokov s cieľom doplniť vyčerpané stavy na fronte viac ako dva roky od začiatku ruskej invázie.

Zoznam všetkých našich článkov týkajúcich sa nepravdivých tvrdení súvisiacich s ruskou vojnou na Ukrajine nájdete v slovenčine tu a v angličtine tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás