Zábery muža, ktorý zdanlivo nadáva Schwabovi na samite v Davose, boli v skutočnosti zostrihané do satirického videa

Tohtoročné Svetové ekonomické fórum sa konalo vo švajčiarskom Davose od 15. januára do 19. januára 2024. Medzi rečníkmi konferencie, na ktorej vystúpili osobnosti svetovej politiky a biznisu, bol aj zakladateľ fóra Klaus Schwab. Na sociálnych sieťach sa však rozšírilo video používateľa známeho svojimi satirickými videami, ktorý vytvoril klip budiaci dojem, že sa sám zúčastnil samitu lídrov a počas prejavu kričal a nadával priamo Schwabovi. Krátke video, ktoré autor jasne označil ako satiru, bolo 17. januára zdieľané naprieč rôznymi jazykmi, pričom používatelia sa domnievali, že ide o autentické zábery zo samitu. Neexistuje však žiadna dohľadateľná zmienka o tom, že by sa na tohtoročnom samite niečo podobné odohralo. Autor videa nebol účastníkom podujatia a na viacerých platformách priznal, že video bolo len satirou. Agentúra AFP našla vizuálne dôkazy potvrdzujúce, že video nie je skutočné.

Na Facebooku (tu, tu) aj na Telegrame bolo 17. januára 2023 zdieľané video s mužom, ktorý zdanlivo reční pred pozadím, aké bolo vidieť na výročnom zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) 2024 vo švajčiarskom Davose. V 19-sekundovom videu je počuť, ako muž v angličtine nadáva zakladateľovi WEF, s ktorým zdanlivo zdieľa pódium. Následne vidno, ako Schwab z pódia schádza.

Odkaz na video zdieľala na svojej FB stránke aj Ivona Kellnerová, ktorá v parlamentných voľbách v septembri 2023 kandidovala za krajne pravicové hnutie Republika z 48. miesta kandidátky. V popise príspevku, ktorý zdieľalo viac ako 180 používateľov, uviedla: „Svetové ekonomické fórum (WEF) v Davose asi zažilo riadny šok. Podľa reakcie účastníkov súdim, že niečo také nečakali.“ 

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 19. januára 2024

Kým v popise videa uverejneného na platforme pre zdieľanie videí rumble.com, kde je video s českými titulkami a na ktoré Kellnerová odkazovala, bolo uvedené, že to má byť „satira ale pravda“, z jej vlastného príspevku to nie je jasné. Z komentárov pod jej príspevkom je zrejmé, že niektorí používatelia uverili, že má ísť o autentické zachytenie situácie na samite. „Fiha tak toto je poriadne odvážny clovek,“ uvádzal jeden z nich. Kellnerovej obsah sme za nepravdivý v AFP Fakty označili už aj v minulosti.

Image
Snímka komentárov pod príspevkom Ivony Kellnerovej vyhotovená 22. januára 2024

Video bolo zdieľané aj v mnohých iných jazykoch, napríklad v nemčine, maďarčine, bulharčine, portugalčine, španielčine či poľštine.

Video pôvodne zdieľal ako satiru tvorca obsahu Damon Imani, ktorý pravidelne zverejňuje satirické videá s politickou tematikou, niekedy s urážlivým tónom. Imani na viacerých platformách uviedol, že video nie je autentické. Neexistujú žiadne dôveryhodné správy o tom, že k takémuto incidentu na tohtoročnom stretnutí Svetového ekonomického fóra došlo. Scény použité v satirickom videu, ktoré boli vytrhnuté z pôvodného kontextu, možno nájsť v oficiálnych záznamoch z WEF, pričom na nich nie je počuť, že by niekto kričal vulgarizmy.

Nahrávku zverejnil tvorca satirického obsahu

Na videu je vidieť muža v obleku, ktorý reční pred pozadím s logom Svetového ekonomického fóra pri pulte s nápisom „Výročné zasadnutie 2024“. Video začína slovami: „Oceňujem, že mi Svetové ekonomické fórum poskytlo túto príležitosť byť na tomto pódiu a povedať (...),“ pričom následne začne muž vulgárne nadávať Klausovi Schwabovi. V širšom zábere vidno, ako Schwab sedí vedľa Violy Amherd, švajčiarskej prezidentky, a záber budí zdanlivý dojem, že všetci traja sú na jednom pódiu.

Následne vo videu vidíme Klausa Schwaba, ako vstáva zo svojho miesta, zatiaľ čo je stále počuť, ako muž nadáva jemu aj ľuďom v hľadisku. Po prestrihu je vidieť, ako Schwab a Amherd odchádzajú z pódia; nakoniec videa vidíme nápis „Connection lost“ (Strata spojenia, pozn. red.) a logo WEF 2024 spoločne s používateľským menom „@damonimani“. 

Scény vo videu sú však zostrihané a zmanipulované, nestali sa v skutočnosti tak, ako sa zdá z videa.

Pri vyhľadávaní mena „damonimani“ sme rýchlo našli rôzne účty na sociálnych sieťach aj webovú stránku (archivovanú tu). Na svojej stránke Imani píše: „Damon Imani je iránsky producent a umelec sídliaci v Dánsku, ktorý tvorí video obsah týkajúci sa rôznych tém vrátane spoločenských problémov, správ a aktuálnych udalostí. Imani je známy svojím satirickým prístupom, prostredníctvom svojej tvorby upozorňuje na spoločenské a politické problémy.“

Na jeho Instagrame môžeme nájsť rovnaké video, aké sa neskôr šírilo na sociálnych sieťach, s popisom: „Satira, ale pravdivá“.

Image
Snímka IG účtu Daniela Imaniho (vľavo), snímka nepravdivého FB príspevku (vpravo). Vyhotovené agentúrou AFP 22. januára 2024

Rovnaké video Imani zverejnil aj na svojom účte na X, kde taktiež napísal, že je to „satira, ale pravdivá“. V ďalšom príspevku sa sťažoval, že používatelia sa k jeho videu snažia pripojiť tzv. poznámky komunity (ide o funkciu, vďaka ktorej môžu používatelia X poskytnúť dodatočné informácie a kontext o jednotlivom príspevku, pozn. red.), a to napriek tomu, že priznal, že ide o satiru.

Imani zverejnil viacero obdobne upravených satirických videí (napríklad tu či tu), do ktorých postprodukčne pridal sám seba a v ktorých tak zdanlivo vystupuje ako hosť v diskusných reláciach týkajúcich sa aj politických tém.

Agentúra AFP Imanimu poslala otázky týkajúce sa predmetného videa, ale do uzávierky tohto článku sme nedostali odpoveď.

Nejedná sa tiež o prvý prípad, kedy bolo Imaniho satirické video vytrhnuté z kontextu s tvrdením, že má ísť o zachytenie skutočnej udalosti. O jeho nepravdivo zostrihanom videu, na ktorom mal vraj Elon Musk vyhodiť vysoko postavenú manažérku Twitteru v priamom prenose, sme v AFP písali v novembri 2022.

Zábery pochádzajú z oficiálnych záznamov WEF

Svetové ekonomické fórum, medzinárodná lobistická organizácia, ktorá sa zameriava na globálnu ekonomiku, je častým terčom konšpirátorov a dezinformátorov. Agentúra AFP napríklad v minulosti vyvracala trvrdenia o tom, že WEF presadzuje hromadné zabíjanie domácich zvierat alebo že žiada, aby umelá inteligencia prepísala Bibliu. O jej zakladateľovi Schwabovi sme taktiež opakovane opakovane (tu či tu).

WEF každoročne organizuje konferenciu vo švajčiarskom letovisku Davos, kde sa stretávajú politické a biznisové elity, aby diskutovali o globálnych výzvach. Fórum tiež dôsledne pokrývajú dôveryhodné medzinárodné médiá (vrátane AFP), avšak pri hľadaní sme nenašli žiadnu stopu o tom, že by na výročnom zasadnutí v roku 2024 došlo k podobnému incidentu. Agentúre AFP sa taktiež nepodarilo nájsť na webovej stránke podujatia medzi hosťami a rečníkmi WEF 2024 nikoho s menom Damon Imani. Na 54. ročníku fóra sa zúčastnili hostia ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj alebo Antony Blinken, minister zahraničných vecí Spojených štátov.

Na fóre v Davose tento rok vystúpil aj premiér Robert Fico. Zúčastnil sa panelu o pracovnom trhu, o čom informovali aj slovenské médiá (tu, tu, tu).

Záznamy z verejných podujatí WEF 2024 sú zverejňované aj na oficiálnom kanáli fóra na YouTube.

Pri pohľade na nedávne publikované videá na tomto kanáli môžeme vidieť rovnaké pozadie a pult, ako v zavádzajúcom satirickom videu. Vidíme však aj rozdiely, v Imaniho videu sú iné mikrofóny, než aké boli na oficiálnych videách WEF 2024:

Image
Vľavo snímka príspevku Damona Imaniho na sieti X, vpravo snímka z YouTube videa WEF s Klausom Schwabom. Farebné označenie pridala agentúra AFP

V Imaniho videu taktiež vidno, že má na saku pripnutý menší klopový mikrofón. No ako vidno na verejne dostupných záberoch z podujatia, rečníci na fóre v Davose takýto typ mikrofónov nemali, hovorili do pevných stolových mikrofónov, aj keď sedeli na svojich miestach:

Image
Švajčiarska spolková prezidentka Viola Amherd (vľavo) po boku Klausa Schwaba, nemeckého zakladateľa a výkonného predsedu Svetového ekonomického fóra (WEF), počas 54. ročníka fóra v Davose, dňa 16. januára 2024. (POOL / LAURENT GILLIERON)

Niektoré scény viditeľné vo videu boli prevzaté zo záznamu Schwabovho úvodného prejavu, ktorý je dostupný na YouTube kanáli Svetového ekonomického fóra (archivované tu). Vidíme, že keď na videu vstáva z kresla, v skutočnosti ide k rečníckemu pultu, a nie preč z pódia.

Image
Snímka FB príspevku slovenského používateľa (vľavo), záber z YouTube kanála Svetového ekonomického fóra (vpravo). Snímky vyhotovené 22. januára 2024

Podobne aj časť, v ktorej Klaus Schwab a Viola Amherd opúšťajú pódium, je možné vidieť v oficiálnom videu, ale až o 20 minút neskôr ako záber so Schwabom vstávajúcim z kresla.

Image
Snímka FB príspevku slovenského používateľa (vľavo), záber z YouTube kanála Svetového ekonomického fóra (vpravo). Snímky vyhotovené 22. januára 2024

Imani neskôr zverejnil ďalšie video, na ktorom je vidieť s rovnakým pozadím a s monoklom pod okom. Toto video Imani taktiež označil za „satiru“, na jeho začiatku sa ospravedlňuje za svoje predchádzajúce video a následne začne opäť vulgárne nadávať.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás