Zasnežené lietadlo na letisku v Mníchove bolo odparkované a nemalo naplánované žiadne lety

Svetová konferencia OSN o klimatickej zmene známa aj ako COP28 sa konala od 30. novembra do 13. decembra v Dubaji. Súbežne s tým, ako svetoví lídri rokovali, sa na internete darilo dezinformáciám o klimatickej zmene - napríklad o tom, že silné sneženie či nízke teploty sú dôkazom, že globálne otepľovanie neexistuje alebo je jeho dopad premrštený. Na sociálnych sieťach sa aj v slovenčine rozšírilo video, na ktorom je zachytené zasnežené lietadlo na mníchovskom letisku, spoločne s nepravdivým tvrdením, že lietadlo „zamrzlo“ pred plánovaným letom do Dubaja. Je síce pravda, že prevádzka na mníchovskom letisku musela byť začiatkom decembra 2023 pozastavená kvôli počasiu, ale lietadlo zachytené v príspevkoch na sociálnych sieťach bolo v skutočnosti v tom čase odparkované. Jeho zadná časť sa prevážila kvôli množstvu napadnutého snehu, no neskôr ho hasiči opäť postavili na zem. Letecká spoločnosť prevádzkujúca dané lietadlo poprela tvrdenia o tom, že lietadlo malo letieť do Dubaja; stránky monitorujúce jednotlivé lety dokladajú, že lietadlo stálo v Mníchove ešte pred začiatkom COP28. O klimatickej zmene panuje jednoznačný vedecký konsenzus v tom, že je skutočná a spôsobená ľudskou činnosťou. Napriek jednotlivým prejavom počasia či sezónnym výkyvom existujú jasné dôkazy o celkovom trende zvyšovania teplôt na celom svete.

„Ten paradox keď lietadlo, ktoré malo letieť z Mníchova na summit ohľadom globálneho otepľovania v Dubaji zamrzlo na letisku,“ píše sa v telegramovom príspevku poslanca NR SR Rudolfa Huliaka z 3. decembra 2023, ktorého súčasťou bolo aj 26-sekundové video so zasneženým lietadlom, ktorého chvost sa pod váhou snehu skláňal k zemi. Vo videu vidieť aj niekoľko hasičských vozidiel s modrými výstražnými svetlami.

Huliak sa do parlamentu dostal na kandidátke SNS. Po voľbách ho predseda Smeru Robert Fico navrhol za ministra životného prostredia, avšak prezidentka Zuzana Čaputová ho odmietla vymenovať, pričom svoje rozhodnutie zdôvodnila ústavnoprávnymi dôvodmi a tvrdila, že jeho vymenovanie by nedávalo záruku riadneho chodu rezortu.

Image
Snímka nepravdivého príspevku na Telegrame vyhotovená 11. decembra 2023

Predmetné video s obdobnými tvrdeniami bolo v rovnakom čase zdieľané aj na mnohých ďalších miestach, na Facebooku, Telegrame, či na ruskej sieti VKontakte. Video s týmito tvrdeniami zverejnil aj slovenský portál Topky.sk.

Video s rovnakými tvrdeniami kolovalo aj v iných jazykoch, napríklad v češtine, nemčine, angličtine a čínštine.

Svetová konferencia o klíme (COP28) v Dubaji sa konala od 30. novembra. Pôvodne mala trvať do 12. decembra, nakoniec bola ukončená 13. decembra uzavretím globálnej dohody o odklone od fosílnych palív. Podľa krajín, ktoré sú najviac ohrozené meniacou sa klímou sú však nutné oveľa širšie opatrenia.

Konferenciu však sprevádzala nielen vlna neprávd na sociálnych sieťach, ale aj kritika hostiteľskej krajiny, lobovania ropných spoločností či uhlíkovej stopy podujatia, najmä pokiaľ ide o dopravu a používanie súkromných lietadiel.

Ako preukázali naši nemeckí kolegovia v rámci agentúry AFP, Nemecko začiatkom decembra síce zasiahlo silné sneženie, v skutočnosti však neexistuje žiadny dôkaz, že lietadlo na videu malo niekedy letieť do Dubaja.

Napriek tomu, čo sa píše v niektorých príspevkoch na sociálnych sieťach, sneženie v decembri nedokazuje, že globálne otepľovanie neexistuje. O prebiehajúcej klimatickej zmene panuje jednoznačný vedecký konsenzus a výskumníci po celom svete sa zhodujú, že za tento problém je zodpovedný človek.

Časť Nemecka zasiahnutá decembrovou kalamitou

Ako uvádzali niektoré z príspevkov a mnohé médiá, zimné počasie spôsobilo začiatkom decembra 2023 v Nemecku - najmä na juhu a východe Bavorska - početné komplikácie v cestnej, železničnej či leteckej doprave, a tiež výpadky elektrického prúdu. Zasiahnutý bol najmä Mníchov, dokonca musel byť odložený aj futbalový zápas medzi Bayernom a klubom Union Berlín. O dopravnom chaose informovala aj agentúra AFP. Predmetné video zdieľané na sociálnych sieťach sa objavuje aj v nasledujúcej videoreportáži AFP (v nemčine):

Večer 1. decembra 2023 bola prevádzka na mníchovskom letisku najprv obmedzená a potom celkom zastavená až do rána 3. decembra, ako sa uvádza na účte letiska na soc. sieti X. Podľa miestnych správ bolo len v tento deň zrušených 560 z približne 880 plánovaných letov - vrátane letov do Dubaja. Prerušenie prevádzky potvrdil hovorca v telefonickom rozhovore s agentúrou AFP 4. decembra 2023. Prevádzka bola kvôli počasiu znovu pozastavená aj 5. decembra. Ráno 6. decembra 2023 letisko informovalo, že letová prevádzka opäť funguje, ale stále môžu nastať obmedzenia.

Predmetné video zdieľala rakúska webstránka „Exxpress“, o ktorej sme v AFP opakovane písali v súvislosti so zverejnením nepravdivých správ (tu, tu). Článok webstránky cituje vyjadrenie hovorcu letiska Hennera Eutinga pre bavorský denník Münchner Merkur. V článku v Münchner Merkur sa však výslovne uvádza, že špekulácie o súkromnom lietadle smerujúcom do Dubaja neboli potvrdené.

Agentúra AFP kontaktovala Eutinga a požiadala ho o dodatočné informácie o videu. Video je skutočné a bolo vyhotovené na letisku v Mníchove v noci z 1. na 2. decembra, uviedol Euting v telefonickom rozhovore 4. decembra. Lietadlo však nebolo primrznuté k zemi, ako uvádzali nepravdivé príspevky na sociálnych sieťach: „Lietadlo sa prevážilo v dôsledku množstva snehu v oblasti chvostu lietadla. Hasiči však lietadlo napravili a nebolo poškodené.“ V ďalšom telefonáte 7. decembra 2023 Florian Steuer z tlačového oddelenia letiska spresnil, že lietadlo na videu sa nenachádzalo pri termináli, ale na parkovacej ploche.

Lietadlo bolo odparkované, v letovom pláne neboli žiadne cesty

Vyhľadávaním pomocou kľúčových slov sme našli článok z 2. decembra 2023 na nemeckom portáli „Aerotelegraph“ zaoberajúcom sa témami súvisiacimi s letectvom. Podľa tohto článku malo lietadlo, ktorému sa pod váhou snehu zdvihla predná časť, registračný kód „OE-HUB“. Z neho vyplýva, že ide o lietadlo Cessna Citation X patriace salzburskej charterovej leteckej spoločnosti Bairline.

Na webstránke leteckej spoločnostifotografie lietadla Citation X, ktoré sa zhodujú s lietadlom viditeľným na zdieľanom videu.

Agentúra AFP kontaktovala spoločnosť Bairline priamo. V telefonickom rozhovore 4. decembra 2023 Nico Just, pilot a manažér predaja spoločnosti Bairline, potvrdil, že lietadlo patrí leteckej spoločnosti a že „informácie o Svetovej konferencii o klíme nie sú správne“.

„Lietadlo sa v Mníchove nachádza od 15. novembra 2023, no je tam len odparkované. Nebolo v pláne, že by malo letieť na klimatickú konferenciu do Dubaja,“ povedal Just pre agentúru AFP. Uviedol tiež, že stroj nebol zamrznutý, ale jednoducho sa jedna časť zdvihla pod váhou snehu, no následne lietadlo opäť postavili na zem.

Vyhľadávaním registračného kódu lietadla sme na viacerých leteckých portáloch dohľadali, že lietadlo sa nachádza v Mníchove od 15. novembra 2023. V tento deň priletelo z belgických Antverp a pristálo na letisku Franza Josefa Straussa v Mníchove po siedmej hodine večer. Agentúre AFP sa nepodarilo nájsť žiadny dôkaz o plánovanom alebo dokonca zrušenom lete daného lietadla do Dubaja. Na túto skutočnosť poukázali aj používatelia siete X.

Z údajov prístupných platiacim používateľom na stránke FlightRadar24, ktorá agreguje dáta a históriu jednotlivých letov na celom svete v reálnom čase, vyplýva, že danému lietadlo bol zrušený plánovaný let z Mníchova do Lomé, hlavného mesta afrického Toga, 20. novembra. Agentúra AFP nenašla žiadne záznamy o tom, že by dané lietadlo letelo medzi 15. novembrom a 13. decembrom do inej destinácie.

Image
Snímka zo stránky FlightRadar24 vyhotovená 4. decembra 2023

Klimatická zmena je reálna a spôsobená ľudskou činnosťou

V čase, keď sa na Svetovej konferencii o klíme diskutovalo o jednotlivých opatreniach, ktoré by spomalili globálne otepľovanie (archívny odkaz), používatelia sociálnych sietí pod predmetným videom písali sarkastické komentáre ako „ukážka globálneho otepľovania v priamom prenose“ či „čo na to Gréta a všetci tí tárajovia“ (odkazujúc na švédsku klima aktivistku Gretu Thunberg).

Početné metaštúdie, ktoré systematicky sumarizujú medzinárodné výskumné štúdie, dospeli k záveru, že za globálne otepľovanie je zodpovedný človek. Jedna takáto štúdia z roku 2013 preskúmala 11 944 štúdií o globálnom otepľovaní uverejnených v rokoch 1991 až 2011. Až 97% preskúmaných štúdií sa zhodlo na tom, že zmenu klímy spôsobil človek (archívny odkaz).

Iná metaštúdia z roku 2016 (archívny odkaz) dokonca sumarizuje rôzne metaštúdie o konsenze vo vede a konštatuje, že v tejto otázke existuje "konsenzus o konsenze". Autori dospeli k záveru: "Úroveň vedeckého konsenzu v súvislosti s globálnym otepľovaním spôsobeným človekom je mimoriadne vysoká, pretože dôkazy o ňom sú mimoriadne silné." Vedecká komunita sa teda zhoduje: globálne otepľovanie existuje a je spôsobené človekom.

Pravidelné správy Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) sú vedeckou komunitou považované za spoľahlivý a uznávaný zdroj informácií o globálnom otepľovaní (archívny odkaz).

Služba pre klimatickú zmenu Copernicus, ktorá v rámci Európskej únie sleduje zmeny teploty prízemného vzduchu a morskej vody, minulý týždeň oznámila, že november a celý rok 2023 bol „najteplejší v histórii celého sveta“ (archívny odkaz).

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás