
Podľa poľskej polície a prokuratúry neboli súčasťou bitky zachytenej na tomto videu žiadni Ukrajinci
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 7. septembra 2023 o 17:40
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: Eva WACKENREUTHER, AFP Rakúsko
- Článok preložil/-a Matus KRCMARIK , Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Na videu je vidieť, ako sa skupina mladých mužov zabáva večer na brehu rieky a nakoniec sa strhne bitka. Jeden z mužov nesie ukrajinskú vlajku.
V príspevkoch na sociálnych sieťach sa uvádza, že ide o Ukrajincov, ktorí vo Varšave oslavovali Deň nezávislosti Ukrajiny a nútili Poliakov skandovať heslo „Sláva Ukrajine“. Keď to skupina Poliakov odmietla, údajne ich zbili.
„Ukrajinci zbili Poliakov za to, že odmietli ‚chváliť Ukrajinu‘,“ píše sa v tomto príspevku, ktorý na Facebooku zdieľalo takmer 100 používateľov. „Mladí Poliaci odmietali vykrikovať banderovský pozdrav a Ukrajinci následne zaútočili na skupinu miestnych obyvateľov a začali ich biť a kopať.“

Video s nepravdivým tvrdením sa šírilo aj v mnohých ďalších jazykoch, napríklad v češtine, angličtine, poľštine, ruštine, francúzštine, španielčine, bulharčine alebo fínčine.
Ukrajina každoročne 24. augusta oslavuje Deň nezávislosti. Tento rok si v rovnaký deň pripomenula aj 18-mesačné výročie invázie ruských vojsk na Ukrajinu. Video však nezobrazuje potýčku medzi Poliakmi a Ukrajincami.
Polícia tvrdenia odmieta
Väčšina príspevkov uvádza, že k incidentu došlo 24. augusta 2023 večer vo Varšave. Tieto informácie sa zhodujú s vyhlásením, ktoré varšavská polícia vydala 26. augusta 2023 na svojom webe a tiež na sociálnej sieti X v minulosti známej ako Twitteri (archívne odkazy tu a tu). Vo vyhlásení polícia potvrdila, že v noci z 24. na 25. augusta 2023 zasahovala na brehu Visly.

Zásadný rozdiel však spočíva v tom, že podľa polície sa do bitky nezapojili žiadni Ukrajinci. „Celkovo bolo vypočutých trinásť osôb vrátane gruzínskych občanov, ktorí boli identifikovaní ako útočníci. Medzi identifikovanými osobami neboli žiadni štátni príslušníci Ukrajiny,“ uviedol Stanisław Żaryn, štátny tajomník zodpovedný za bezpečnosť v poľskom informačnom priestore.
Video na sieti X komentoval slovami: „Nie sú na ňom žiadne udalosti, ktoré by sa týkali ukrajinských občanov, iba Gruzíncov. Polícia identifikovala všetkých účastníkov incidentu a podniká ďalšie kroky. Prípad sa využíva na destabilizáciu vnútornej situácie v Poľsku a na vyvolanie napätia v krajine. Ide o modus operandi zodpovedajúci ruským operáciám proti Poľsku.“ K svojmu príspevku pridal videoklip a záznam policajného vyhlásenia.

Varšavský prokurátor taktiež pre agentúru AFP potvrdil, že na potýčke sa zúčastnili gruzínski, a nie ukrajinskí občania.
„Okresná prokuratúra Warszawa Śródmieście-Północ vo Varšave začala vyšetrovanie udalostí, ktoré sa odohrali v noci z 24. na 25. augusta 2023. Predmetom vyšetrovania je trestný čin podľa článku 158 § 1 Trestného zákona, ktorý spočíva v zbití šiestich poľských občanov,“ informovala agentúru AFP prokuratúra v e-maile 7. septembra 2023. „Podľa predbežných zistení a procesných úkonov vykonaných v tejto veci, vrátane výsluchov svedkov incidentu a policajtov zúčastnených na zásahu na mieste činu, sa zdá, že agresívni muži, ktorí vystupujú na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach, boli občanmi Gruzínskej republiky."
Poľské médiá (tu, tu) a medzinárodné organizácie na kontrolu faktov (tu, tu) tiež vyvrátili dezinformácie spojené s virálnym videom. Ani spätné vyhľadávanie obrázkov neviedlo agentúru AFP k informáciám, ktoré by naznačovali iný kontext udalostí na nahrávke.
Podobné nepravdivé tvrdenia o údajných násilnostiach spáchaných Ukrajincami v Poľsku kolovali aj v minulosti, napríklad keď bol ukrajinský utečenec falošne spájaný s vraždou. Obdobná vymyslená správa kolovala o rusky hovoriacom chlapcovi, ktorého mal vraj „dobiť na smrť dav ukrajinských utečencov“ v Euskirchene v Severnom Porýní-Vestfálsku.
Nepravdivé správy o údajných trestných činoch ukrajinských utečencov sa šírili aj v slovenskom kontexte. V júni 2022 zdieľali tisíce slovenských používateľov fotografie údajných ukrajinských obchodníkov so zbraňami, pričom - ako sa ukázalo - v skutočnosti išlo o občana Litvy. Mimoriadne virálnym bolo brutálne video, ktoré malo podľa používateľov soc. sietí zachytávať, ako „Ukrajinec dobodal človeka v Bratislave“ vo februári 2023. V skutočnosti pochádzalo video z Moskvy a bolo natočené v roku 2019.
Od začiatku vojny na Ukrajine sme v AFP overili množstvo nepravdivých tvrdení spojených s týmto konfliktom. Úplný zoznam našich článkov na túto tému nájdete tu, v angličtine tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás