Na Víťazný oblúk v Paríži nebola nainštalovaná obria dúha

Začiatkom júna bolo na sociálnych sieťach zdieľané video, na ktorom možno vidieť parížsky Víťazný oblúk vyzdobený dúhovou inštaláciou, spoločne s nepravdivým tvrdením, že má ísť o reálnu výzdobu parížskej pamiatky. Je pravda, že mesto Paríž vyjadrilo podporu právam LGBTQ+ ľudí a na oficiálnych budovách vyvesilo dúhovú vlajku, video zdieľané na sociálnych sieťach je však digitálnou animáciou vytvorenou americkým umelcom žijúcim vo Francúzsku. Začiatkom júna nebolo po takejto inštalácii na pamätníku ani stopy.

„Víťazný oblúk v Paríži (...) bol na oslavu hrdosti pokreslený obrovskou dúhou. Táto dominanta, na ktorej sa nachádza Hrob neznámeho vojaka, bola pokrytá obrovskou dúhou pýchy (...),“ píše sa v popise videa z 2. júna 2023 na FB stránke „Realita Okolo Nás“. Video sa šírilo aj na mnohých ďalších miestach na Facebooku (tu, tu) či Telegrame (tu, tu).

Pod videom sa na viacerých miestach objavili hanlivé komentáre namierené proti LGBTQ+ ľuďom.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 15. júna 2023

Rovnaké video s podobnými tvrdeniami bolo zdieľané napríklad aj v angličtine, gréčtine či srbčine.

Tieto tvrdenia sú však nepravdivé. Koncom mája či začiatkom júna 2023 nebola na parížskom Víťaznom oblúku inštalovaná žiadna takáto výzdoba. V skutočnosti ide o digitálnu animáciu vytvorenú americkým umelcom žijúcim vo Francúzsku, čo potvrdil v príspevkoch, ktoré zverejnil na svojich kanáloch na sociálnych sieťach.

Digitálne dielo

Pomocou spätného vyhľadávania videí sme zistili, že toto video bolo pôvodne uverejnené 1. júna (archív dostupný tu) na instragramovom na účte „origiful“. Autor Ian Padgham na svojom účte píše, že pochádza z Kalifornie, ale žije vo Francúzsku. Rovnaké video zverejnil v ten istý deň aj na Twitteri (archivované tu).

V odpovedi jednému z používateľov americký umelec napísal: „Nebola použitá žiadna umelá inteligencia. Len som urobil 3D animáciu a upravil veľa detailov ručne.“

V odpovedi na otázky agentúry AFP Padgham reagoval na skutočnosť, že mnohí diváci uverili, že video je skutočné: „Vždy ma prekvapí, koľko ľudí si moje videá zamieňa za skutočné. Keď som v minulosti natočil video s otvárajúcimi sa pyramídami v Louvri, cez ktoré vyleteli balóny, dokonca aj Parížania si mysleli, že je to pravda.“

Ďalej povedal, že jeho cieľom „nebolo ľudí obalamutiť“.

„Je to dobrý príklad toho, ako zle sme ako spoločnosť pripravení. Možno ako homo sapiens nie sme uspôsobení na to, aby sme videli veci, ktoré vyzerajú reálne, ale pritom nemôžu byť reálne,“ povedal.

„Video sa snaží poukázať na dôležitosť lásky, porozumenia a podpory,“ uzavrel.

Žiadne stopy po inštalácii

V rozpore s tvrdeniami zo sociálnych sietí, podľa ktorých mala inštalácia vraj predstavovať „koniec západnej kultúry“, mestské orgány v Paríži verejne podporili práva LGBTQ+ ľudí napríklad vyvesením dúhových vlajok na verejných budovách počas minulých Pride pochodov. Tento rok si starostka Anne Hidalgo pripomenula začiatok Pride mesiaca - a tiež skutočnosť, že vo Francúzsku uplynulo desať rokov od uzákonenia manželstiev pre všetkých - zverejnením fotografie radnice osvetlenej v dúhových farbách.

V júni 2022 sa tisíce ľudí zúčastnili každoročného Pride pochodu, ktorý je tento rok naplánovaný na sobotu 24. júna.

V súčasnosti však na Víťaznom oblúku nie sú žiadne stopy po tom, že by na ňom bola nainštalovaná dúha. Novinárka agentúry AFP navštívila pamätník 7. júna večer. Žiadne inštalácie či ich pozostatky neboli viditeľné:

Image
Víťazný oblúk v Paríži, snímka vyhotovená 7. júna 2023 ( AFP / Bronwen Roberts)

Agentúra AFP tiež odfotografovala Víťazný oblúk 31. mája, deň predtým, ako vraj mala byť domnelá dúha nainštalovaná. Na pamätníku neboli žiadne stopy po prípravách na rozmernú inštaláciu z virálnych videí:

Image
Logo majstrovstiev sveta v ragby 2023 konajúcich sa vo Francúzsku premietané na Víťazný oblúk pri príležitosti 100 dní pred začiatkom šampionátu. Snímka vyhotovená 31. mája 2023 v Paríži. ( AFP / JULIEN DE ROSA)

Užívatelia sociálnych sietí zdieľali zábery pamätníka aj ráno 2. júna, ako je vidieť napríklad v tomto tweete (archivovanom tu). Žiadnu podobnú inštaláciu nevidíme, a nie je po nej žiadna stopa ani na živom zábere vyhotovenom z veže Montparnasse.

Ninon Varrall, hovorkyňa organizácie, ktorá pamätník spravuje, 9. júna v e-maile agentúre AFP uviedla, že umelec Padgham s nimi pred natočením videa nič nekonzultoval.

Dodala, že dielo „nie je skutočnou inštaláciou, ani nejde o partnerstvo či spoluprácu“ s Víťazným oblúkom.

Takzvaný Dúhový pride sa každoročne koná aj v Bratislave, tento rok sa má konať v sobotu 22. júla. V roku 2022 sa ho podľa organizátorov zúčastnilo 10-tisíc ľudí.

Agentúra AFP už v minulosti overila snímky, pri ktorých boli použité digitálne nástroje ako umelá inteligencia a ktoré používatelia sociálnych sietí zdieľali ako skutočné, napríklad tu či tu. Taktiež sme v minulosti vyvrátili snímky vytrhnuté z kontextu použité na očierňovanie LGBTQ+ ľudí, napríklad tu či tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás