Virálny obrázok Juliana Assangea bol vygenerovaný pomocou umelej inteligencie
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 17. apríla 2023 o 11:41
- Aktualizované dňa 29. apríla 2024 o 16:40
- Článok prečítate za 5 min
- Autor: Claire-Line NASS, AFP Francúzsko
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Absolútne otrasný obraz Juliana #Assangeho,“ píše sa pri obrázku zdieľanom na Facebooku 31. marca 2023.
Na obrázku je zdanlivo zachytený Assange so zatvorenými očami na lôžku v miestnosti s bledými kachličkami.
Rovnaký obrázok zdieľali slovenskí používatelia aj na iných miestach na Facebooku či na Telegrame.
Obrázok bol zdieľaný aj v iných jazykoch, napríklad vo francúzštine, španielčine , angličtine , nemčine, poľštine, gréčtine či holandčine, spolu s tvrdeniami odsudzujúcimi podmienky Assangeovho pobytu vo väzení. Niektoré príspevky popisujú obrázok ako „uniknutú“ fotografiu.
Podrobnosti naznačujú, že virálny obrázok vytvorila umelá inteligencia
Pri bližšom pohľade na obrázok vidíme hneď niekoľko prvkov , ktoré spochybňujú, že by sa malo jednať o autentickú fotografiu Juliana Assangea. Ako je podrobne vysvetlené v predchádzajúcom článku AFP v angličtine, na podobných obrázkoch sú často stopy, ktoré napomôžu pri odhaľovaní, že ide o výtvor umelej inteligencie.
Skutočnosť, že ide o vygenerovaný obrázok, nám v tomto prípade naznačili napríklad určité detaily tváre vrátane zvýrazneného záhybu jedného z Assangeových viečok, biela stopa na jeho nose, nesúrodý materiál jeho oblečenia či zrnitý vzhľad obkladačiek v pozadí.
Okrem toho je po uhlopriečke obrázka viditeľný vodoznak „Photo property of 'E'“ (Fotografia je majetkom E, pozn. red.), čo si všimli aj niektorí používatelia sociálnych sietí. Tí tiež poukázali na to, že aj detaily Assangeových vlasov a ucha vykazujú znaky, že boli vytvorené digitálne. Nižšie AFP zvýraznila zelenými rámčekmi niektoré aspekty obrázku, ktoré naznačujú, že sa nejedná o skutočnú fotografiu.
Vďaka reverznému vyhľadávaniu obrázkov sme identifikovali, že obrázok bol pôvodne najskôr uverejnený na twitterovom účte používateľa „The Errant Friend“, ktorý ho zverejnil 30. marca spolu s výzvou na oslobodenie Assangea.
Na tomto účte boli zverejnené aj ďalšie obrázky vytvorené umelou inteligenciou, napríklad obrázok kľačiaceho Donalda Trumpa. Ten istý používateľ už 7. marca zverejnil aj iný obrázok Juliana Assangea, ktorý zdanlivo sedí v cele, pričom obrázok obsahuje rovnaký vodoznak s označením „Photo property of E“.
Telegramový kanál s názvom „E“ 31. marca uviedol, že je „potešujúce“, že sa obrázok šíri „hyper virálnym“ spôsobom, a uviedol, že to bol aj jeho „zámer“. Nasledujúci deň „E“ zverejnil ďalší príspevok na svojom Telegrame, v ktorom uvádzal, že vytvoril obrázok, aby „sprítomnil utrpenie, ktorým si Assange podľa mediálnych správ prechádza“.
Agentúra AFP kontaktovala používateľa „The Errant Friend“ prostredníctvom Twitteru a v správe potvrdil, že je autorom daného obrázku.
Sám seba predstavil ako „bývalého hlavného vývojára“ projektu na podporu oslobodenia zakladateľa Wikileaks s názvom AssangeDAO a uviedol, že obrázok vygeneroval z „verzie 5 programu MidJourney, používaného na produkciu obrázkov pomocou umelej inteligencie“. Potvrdil tiež, že ho označil vodoznakom, „aby ľudia vedeli, odkiaľ pochádza“.
„Mojím zámerom bolo vytvoriť obraz zo zdokumentovaných udalostí o Julianovej situácii,“ dodal. Viacerým ďalším médiám vrátane americkej tlačovej agentúry AP, nemeckého denníka Bild či spravodajského tímu televízie TF1 taktiež potvrdil, že je autorom obrázku.
Assangeova manželka a podporovatelia tiež potvrdili, že obrázok navrhla umelá inteligencia
Spolok na podporu zakladateľa Wikileaks, Don't Extradite Assange, potvrdil pre agentúru AFP 4. apríla, že „obrázok, ktorý koluje online, bol vytvorený umelou inteligenciou“, a že teda nejde o reálnu fotografiu.
Stella Assange, Julianova manželka, ktorá obrázok nezverejnila na svojich sociálnych sieťach, 4. apríla tiež potvrdila, že sa nejedná o autentickú fotografiu. „Viem, že na sociálnych sieťach kolujú obrázky Juliana vyprodukované umelou inteligenciou. Ak tieto obrázky nepropagujem, je jasné, že nie sú skutočné,“ odpovedala agentúre AFP a pred prítomnými novinármi 4. apríla pred väznicou Belmarsh vo východnom Londýne, kde je jej manžel uväznený.
Ako informovala agentúra AFP, 4. apríla bol Christopheovi Deloireovi a Rebecce Vincentovej, generálnej tajomníčke a vedúcej operácií mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF), „zakázaný vstup“ do väznice Belmarsh, kde chceli navštíviť Assangea, napriek tomu, že predtým dostali povolenie.
Obraz Assange sa stal virálnym krátko po správe o zatknutí amerického novinára v Rusku
Vygenerovaný obrázok Assangea sa stal virálnym krátko po oznámení, že v Moskve zatkli 29. marca Evana Gershkovicha, korešpondenta Wall Street Journal.
Niektoré príspevky na sociálnych sieťach obvinili západné vlády z pokrytectva, pretože vyzývajú na prepustenie Gerškoviča, zatiaľ čo Assange zostáva vo väzení; podobným spôsobom argumentovalo aj Rusko.
Keď šéf diplomacie EÚ Josep Borrell 30. marca na Twitteri napísal, že „ruské orgány opäť preukazujú systematické ignorovanie slobody tlače“ v reakcii na Gershkovichovo zatknutie, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová na Telegrame požiadala Borrella, aby preukázal rešpekt voči slobode tlače tým, že odsúdi zatknutie Juliana Assangea a lotyšského redaktora Sputniku Marata Kasema.
Assangeovi hrozí v prípade vydania desaťročia väzenia
Päťdesiatjedenročný austrálsky občan Assange je od svojho zatknutia britskou políciou v roku 2019 zadržiavaný vo väznici Belmarsh po tom, ako strávil predchádzajúcich sedem rokov na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne.
Odvoláva sa proti súhlasu Spojeného kráľovstva s jeho vydaním do Spojených štátov, kde ho chcú súdiť za údajné porušenie amerického zákona o špionáži tým, že v roku 2010 zverejnil vojenské a diplomatické spisy týkajúce sa vojen v Afganistane a Iraku.
V prípade uznania viny mu hrozí trest odňatia slobody na desaťročia.
V januári 2021 britský súd zamietol žiadosť Juliana Assangea o prepustenie na kauciu z obáv, že by mohol utiecť.
Koncom novembra 2022 päť svetových médií (The New York Times, The Guardian, El Pais, Le Monde a Der Spiegel), ktoré spolupracovali s Assangeom na zverejnení výňatkov z diplomatických správ získaných WikiLeaks, vyzvalo vládu USA, aby stiahla obvinenia voči nemu, čo podrobne popísala aj agentúra AFP.
Článok pridaný do témy Umelá inteligencia29. apríla 2024 Článok pridaný do témy Umelá inteligencia
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás