Nepravdivé tvrdenie o tom, že riaditeľ WHO bol zatknutý, pochádza z webu, ktorý sa sám označuje ako satirický

Stovky používateľov sociálnych sietí zdieľali v júli nepravdivú správu o tom, že riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus mal byť zatknutý Interpolom za „zločiny proti ľudskosti a genocídu“. Tieto falošné tvrdenia pochádzajú z vymysleného článku kanadského webu, ktorý sa sám označuje za satirický. Ako WHO, tak Interpol túto správu popreli a sám Tedros sa v dňoch nasledujúcich bezprostredne po publikácii článku objavil na niekoľkých tlačových konferenciách.

„Riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus bol zatknutý na letisku Interpolom za zločiny proti ľudskosti a genocíde,“ píše sa vo facebookovom príspevku z 25. júla 2022, ktorý zdieľalo viac ako 460 používateľov.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 10. augusta 2022

Ako zdroj pre toto tvrdenie bol v komentároch pod príspevkom uvedený článok z webu Vancouver Times.

Obdobný nepravdivý obsah sa šíril aj na iných miestach na Facebooku, Telegrame či na Twitteri taktiež s odvolaním sa na článok z Vancouver Times.

Podobné príspevky boli na sociálnych sieťach hojne zdieľané aj v mnohých ďalších jazykoch, napríklad v gréčtine, španielčine, angličtine či francúzštine. Všetky obsahovali odkaz na spomínaný článok Vancouver Times z 24. júla 2022.

Pri bližšom preskúmaní webových stránok Vancouver Times však možno vidieť, že nejde o spravodajský portál. V sekcii „O nás“ sa uvádza, že „Vancouver Times sú najdôveryhodnejším zdrojom satiry na západnom pobreží“ alebo „Píšeme satirické články o otázkach týkajúcich sa konzervatívcov.“

Po tom, ako boli tvrdenia z článku vyvrátené aj ďalšími factcheckingovými organizáciami, aktualizoval web Vancouver Times článok o osobitnú poznámku zdôrazňujúcu, že sa jedná o satirický článok. Kým v článsku sa píše, že Tedrosovo údajné zatknutie súvisí s jeho úlohou pri obhajovaní vakcín proti ochoreniu Covid-19, v aktualizácii je jasne uvedené, že „lekárske autority považujú vakcíny proti ochoreniu COVID-19 za bezpečné a účinné“. Ostatné články zverejnené týmto webom obdobnú poznámku nemajú.

Z komentárov pod nepravdivým príspevkom na Facebooku však vyplýva, že veľa slovenských používateľov správe napriek tomu uverilo. „Ja som tak šťastná, že žijeme túto prelomovú dobu. Už nech s nimi spravia poriadky a budeme slobodní,“ raduje sa jedna z používateliek, zatiaľ čo ďalšia píše „No konečne“.

Agentúra AFP už v minulosti opakovane overovala nepravdivé tvrdenia pôvodne pochádzajúce zo satirických článkov Vancouver Times, napríklad tu či tu.

Riaditeľ WHO pokračuje v práci

Ako Interpol, tak aj WHO potvrdili 2. augusta agentúre AFP, že tvrdenia o Tedrosovom zatknutí sú nepravdivé.

Podľa tlačovej kancelárie Interpolu táto agentúra „nevysiela policajtov, aby zatýkali osoby, ani nevydáva zatykače. Zatýkanie môžu vykonávať iba príslušníci štátnych orgánov činných v trestnom konaní“.

Od 24. júla, kedy web Vancouver Times satirický článok uverejnil, vystúpil navyše šéf WHO niekoľkokrát pred novinármi. Napríklad 27. júla sa zúčastnil tlačového brífingu na tému opičích kiahní, ako je možné vidieť v nasledujúcom videu:

Nasledujúci deň, tj. 28. júla, predniesol hlavný prejav počas webinára pri príležitosti Dňa hepatitídy a okrem toho na Twitteri zverejnil správu o stretnutí s generálnym riaditeľom Organizácie OSN pre priemyselný rozvoj UNIDO Gerdom Muellerom.

V ďalšom tweete z 27. júla Tedros upozornil na rýchlosť, s akou sa nepravdivé informácie šíria po internete, a v mene WHO vyzval platformy a médiá, aby sa snažili čeliť škodlivým a nepravdivým tvrdeniam.

Šéf WHO bol počas covidovej pandémie častým terčom dezinformácií. Agentúra AFP už vyvrátila viacero nepravdivých tvrdení týkajúcich sa jeho osoby, napríklad o posilňovacích vakcínach pre deti či o tom, že mu údajne malo byť zakázané uchádzať sa po druhý raz o úlohu šéfa WHO

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás