Obrázok údajného "laboratória pod Mariupoľom" pochádza z neúspešného projektu stolovej hry

Tisíce slovenských používateľov zdieľali na Facebooku obrázok spolu s textom o "tajnom biolaboratóriu NATO" pod závodom Azovstaľ v ukrajinskom meste Mariupoľ, ktoré je už niekoľko týždňov vystavené ruskému útoku. Spomínaný obrázok však pochádza z neúspešného projektu stolovej hry a na internete je k dispozícii minimálne od roku 2017. Nepodložené tvrdenia o biolaboratóriách NATO sú súčasťou naratívu o výskume biologických zbraní na Ukrajine podporovanom Spojenými štátmi, ktoré OSN pre nedostatok dôkazov poprela.

“Marijupoľ. Pod priemyselnou zónou kombinátu Azovstaľ sa v hĺbke 30m nachádza tunel dlhý 24km. Je tu aj tajný objekt NATO 'PIT-404' a tajné biologické laboratórium NATO na výrobu biologických zbraní,” uvádza sa v príspevku na Facebooku, ktorého súčasťou je aj nákres priečneho rezu údajného podzemného objektu. Príspevok zdieľalo na Facebooku od 16. apríla 2022 viac ako 1600 používateľov.

Príspevky, ktorých súčasťou je tento obázok dopĺňa text, ktorý obsahuje tvrdenie, že pod železiarňami a oceliarňami Azovstaľ v meste Mariupoľ, sa nachádza tajné biolaboratórium organizácie NATO. Mesto Mariupoľ je od začiatku marca 2022 obsadené ruskou armádou.

V rozľahlom komplexe Azovstaľ, poslednom mieste, kde sa ukrajinským jednotkám stále darí klásť odpor voči ruským vojskám, sa nachádzajú podzemné podlažia a tunely. Na obrázku pripojenom k príspevkom na Facebooku však nie je zobrazený areál oceliarní Azovstaľ - ide o grafické dielo vytvorené k projektu stolovej hry, ktorý bol však nedokončený.

Image
Snímka zavádzajúceho FB príspevku vyhotovená 25. apríla 2022

Tieto zavádzajúce tvrdenia boli zdieľané aj v iných jazykoch, napríklad v maďarčine, pričom kde podľa komentárov môžeme súdiť, že niektorí ľudia zrejme veria, že obrázok znázorňuje skutočný objekt.

Zdrojom obrázku je projekt neúspešnej stolovej hry

Pomocou reverzného vyhľadávača obrázkov TinEye agentúra AFP identifikovala, že obrázok bol zverejnený 15. decembra 2017 na webovej platforme Kickstarter. Tá je určená na získavanie verejnej finančnej pomoci pri vzniku nových projektov. Spomínaný vizuál bol súčasťou projektu stolovej hry s názvom "Blackout 1.0".

Projekt bol neskôr zrušený a následne premenovaný na “Blackout: Journey into Darkness". Prispievatelia, ktorí projekt podporili, v komentároch uvádzajú, že nikdy nebol dokončený a tvorca zmizol spolu s ich peniazmi.

Obrázok, ktorý v príspevkoch na Facebooku predstavuje údajný bunker pod Azovstaľom, v skutočnosti pochádza z časti projektu stolovej hry, kde je predstavený jej svet a príbeh spolu s popisom: "V posledných rokoch sa zvýšila potreba vstúpiť do týchto okupovaných miest. Pred mnohými rokmi sa ľudstvo stiahlo do bezpečia pod zemou a obsadilo opustené kryty, základne a silá."

Image
Obrázok bunkra na stránke projektu stolovej hry na Kickstarteri. Snímka príspevku bola zhotovená 21. apríla 2022

Agentúra AFP sa pokúsila kontaktovať dvoch umelcov, ktorí sú autormi niektorých kresieb zverejnených na platforme Kickstarter, aby sme o kresbe zistili ďalšie informácie. Emmy Wahlbäck, umelkyňa z Malmö, ktorá pracovala na niektorých častiach projektu, uviedla 21. apríla 2022 pre agentúru AFP, že obrázok z hry pozná. "Pracovala som na projekte ako umelecká autorka konceptu hry, ale nie na tomto konkrétnom obrázku. Poznám ten obrázok a viem, že je z hry, ale vytvoril ho iný umelec."

Obrázok použitý na znázornenie údajného bunkru v Mariupole sa mierne odlišuje od vizuálu z pripravovanej hry, a to v tom, že obsahuje popisky v ruštine. Tie však odpovedajú pôvodnému anglickému textu.

Na obrázku, ktorý sa šíri na sociálnych sieťach, je aj označenie používateľského mena "@savunmaisleri". Pri hľadaní výsledkov tohto mena agentúra AFP našla turecký účet Savunma İşleri na Twitteri, ktorý pravidelne zverejňuje obrázky a videá týkajúce sa vojenskej techniky a Ruska.

Účet na Twitteri zverejnil obrázok 3. apríla 2022 s textom: "#Ukrajina: nové domy budú navrhnuté s protibombovým krytom a zosilneným podzemným parkoviskom. Táto predstava vlastne nie je nová, v Izraeli sa takto stavia veľa domov už dlhší čas a niektoré byty majú dokonca pancierové sklady."

Agentúra AFP kontaktovala tento účet, aby sa dozvedela viac o pôvode obrázku, ale až do zverejnenia článku nedostala žiadnu odpoveď.

Reverzné vyhľadávanie obrázku dokazuje, že sa šíri nezávisle od kontextu stolovej hry. Agentúra AFP však nenašla žiadne verzie, ktoré by boli staršie ako hra samotná. Niektoré verzie sú vtipy, iné ho prezentujú ako možný nápad na bunker, ale v týchto prípadoch si ľudia zrejme uvedomujú, že ide o umelecké dielo, a nie o plány existujúceho zariadenia.

Stránka slovenskej polície na Facebooku taktiež upozornila na to, že tvrdenie, podľa ktorého je na obrázku tajný bunker pod Azovstaľom, nie je pravdivé. Niektorí používatelia po tomto odhalení uštipačne komentovali predmetný príspevok a tých, ktorí príspevok ďalej zdieľali, označili za prokremeľských trollov.

Nepodložené tvrdenia o biolaboratóriách

Približne mesiac po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, v marci 2022, zvolalo Rusko zasadnutie 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN, aby zopakovalo svoje predchádzajúce nepodložené tvrdenia o tom, že USA financovali výskum biologických zbraní na Ukrajine. OSN však toto tvrdenie poprela pre absenciu dôkazov.

Na Ukrajine síce existujú laboratóriá, ktoré fungujú v spolupráci s USA, o čom sme písali aj v tomto článku AFP, avšak bývalí americkí úradníci a taktiež odborníci na problematiku odzbrojovania tvrdia, že tieto laboratóriá pracujú na odhaľovaní a prevencii šírenia biologických zbraní. Vláda USA, experti aj bývalí úradníci hovoria, že takéto tvrdenia sú zrejme založené na dlhodobých ruských dezinformačných snahách a že Washington sa už po desaťročia snaží zabrániť používaniu biologických zbraní.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás