![](/sites/default/files/medias/factchecking/slovakia//header_image_plandemic.jpg)
Americká výskumníčka šíri klamstvá o koronavíruse vo videu „Plandemic”
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 15. mája 2020 o 13:33
- Aktualizované dňa 11. augusta 2020 o 10:52
- Článok prečítate za 7 min
- Autor: Claire SAVAGE, AFP USA, AFP Slovakia
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Nosenie masky je škodlivé, vakcíny „zabili milióny ľudí“, nový koronavírus „nevznikol prirodzene“, je „v záujme nemocníc“ nahlasovať diagnózy COVID-19, Hydroxychlorochín je najefektívnejší liek proti novému koronavírusu a vakcína proti chrípke zvyšuje pravdepodobnosť nákazy. Všetky tieto klamlivé alebo zavádzajúce tvrdenia odznejú vo virálnom videu.
Príklady videa sú archivované napríklad tu alebo tu.
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/medias/factchecking/slovakia/capture_0_9.png?itok=dJu77u4l)
Vo videu vystupuje doktorka Judy Mikovitsová, ktorá sa dostala do širšieho povedomia po tom, ako v roku 2009 publikovala zdanlivo prelomovú štúdiu o syndróme chronickej únavy. Štúdia však bola neskôr stiahnutá, keď sa jej výsledky nepodarilo replikovať a výskumníci prišli na to, že pôvodné závery štúdie vznikli pravdepodobne v dôsledku kontaminácie.
Mikovitsovej pád pokračoval po tom, ako bola nakrátko vo väzbe kvôli obvineniam z krádeže v laboratóriu, kde bola spomínaná štúdia vykonávaná.
„Čas od času sa stane, že aj niekto s vedeckým pozadím sa môže vzdať logiky, vytvorí konšpiráciu a získa zvýšenú pozornosť na sociálnych sieťach vďaka tomu, že využije neistotu,“ hovorí o Mikovitsovej Brandon Brown, profesor na Univeristy of California, Riverside School of Medicine.
YouTube a Facebook video mažú
YouTube aj Facebook sa systematicky snažia video zo svojich platforiem sťahovať a mazať.
Hovorca Facebooku odpovedal pre AFP emailom: „Ak niekto presviedča ľudí, že nosenie rúška spôsobí ochorenie, môže to viesť k reálnej ujme na zdraví.“
Hovorca YouTube v emaili povedal: „Od samého začiatku pandémie sme mali jasný postup proti dezinformáciám ohľadne COVID-19 a budeme pokračovať v podávaní aktuálnych a nápomocných informáciách v tomto kritickom čase.“
Nižšie uvádzame prehľad všetkých falošných a zavádzajúcich tvrdení z videa „Plandemic“:
1. Vakcíny zabili milióny ľudí a neexistujú fungujúce vakcíny proti RNA vírusom
Mikovitsová vo videu uvádza, že vakcíny zabili milióny ľudí a „neexistuje momentálne fungujúca vakcína proti RNA vírusom“.
To nie je pravda.
„Vieme, že vakcíny v skutočnosti zachránili milióny ľudí. A nie ich zabili,“ hovorí pre AFP Jason Newland, profesor pediatrie a infekčnej medicíny z Washington University School of Medicine v St. Louis.
Jason McLellan, docent v odbore molekulárnej biochémie na University of Texas v Austine, odpovedal emailom: „Toto samozrejme nie je pravda. Pokiaľ ide o RNA vírusy, aj vírus chrípky je RNA vírus a proti nemu máme vakcínu, ktorou každoročne očkujeme. Osýpky, besnotu, rubeolu alebo mumps spôsobujú RNA vírusy a proti všetkým týmto ochoreniam máme taktiež vakcínu.“
Julian Leibowitz z Texas A&M College of Medicine, expert na koronavírusy, označil Mikovitsovej tvrdenia za „otvorenú lož“. „Vďaka vakcíne proti obrne toto zákerné ochorenie takmer úplne vymizlo. Osýpky už dávno nie sú chorobou, ktorá postihuje každé jedno dieťa. Toto sú len dva mimoriadne úspešné prípady, ale je ich omnoho viac,“ potvrdil pre AFP.
2. Nový koronavírus „nevznikol prirodzene“
Mikovitsová sa síce vo videu vyhne tvrdeniu, že by bol vírus „vytvorený“ umelo, tvrdí však, že sa s vírusom manipulovalo. „Je zrejmé, že vírus bol manipulovaný … A následne vypustený, či už schválne alebo nie.“
To nie je pravda.
„To jednoducho nie je pravda,“ hovorí Leibowitz. „Neexistuje dôkaz, že by bol SARS-CoV-2 vytvorený v laboratóriu.“
3. Americké financovanie čínskych experimentov s koronavírusmi dopomohlo k prepuknutiu nákazy
Mikovitsová tvrdí, že Národný inštitút pre alergiu a infekčné choroby (NIAID) - jedno z oddelení Národného inštitútu zdravia (NIH) pod vedením doktora Anthony Fauciho - je čiastočne zodpovedné za pandémiu, pretože tento inštitút financoval koronavírusové experimenty v laboratóriu v čínskom Wuchane.
To je zavádzajúce.
„Ona hovorí, že Spojené štáty pred rokmi spolupracovali s Wu-chanom na štúdii koronavírusov, ako keby išlo o nejaké prelomové odhalenie. Samozrejme, že sme to robili. Čína je koronavírusovým hotspotom a dáva zmysel, aby sme skúmali túto rodinu vírusov tam, kde sa prirodzene vyskytuje,“ hovorí v emaili výskumníčka patológie Kathleen Montgomery z Vanderbilt University.
Leibowitz tvrdí, že neexistuje dôkaz o tom, že by štúdie koronavírusov vo Wu-chane súviseli s vypuknutím COVID-19.
Keď sme oslovili s týmto tvrdením NIH, odpovedali nám: „Národný inštitút pre alergiu a infekčné choroby sa sústreďuje na kritický výskum zameraný na ukončenie pandémie COVID-19. Nebudeme sa vyjadrovať k záležitostiam, ktoré by mali spomaliť naše snahy.“
4. Je v zvýšenom záujme nemocníc hlásiť diagnózy COVID-19
Mikovitsová tiež vo videu tvrdí, že nemocnice dostanú „13 000 dolárov z Medicare, ak nahlásia COVID-19.“
Ak je pacient pripojený na ventilátor, nemocnica podľa videa dostane až trojnásobok tejto sumy. Preto podľa Mikovetsovej lekári pripájajú nadbytočne veľa ľudí na pľúcne ventilátory. „Zabíjate ich ventilátormi, pretože ste im dali nesprávnu liečbu,“ tvrdí.
To je zavádzajúce.
„Nechceme intubovať nikoho, chceme, aby sa zlepšil stav všetkým,“ hovorí Newland, „Vraj chceme intubovať, aby sme viac zarobili, lekári ale podľa takýchto vzorcov nepracujú.“
Hovorca Centra pre služby Medicare a Medicaid (CMS) potvrdil, že agentúra zaviedla paragraf 3710 Zákona CARES (Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security) 15. apríla, podľa ktorého sú príplatky na prípady COVID-19 navýšené o 20 percent.
Navýšenie však nie je nejaký „bonus“, ale je kľúčové pre ochranu zdravia pacientov aj personálu počas krízy, potvrdil hovorca. „Žiadosti s nesprávne určenou diagnózou by podliehali spätnej kompenzácii alebo by boli inak postihované v rámci podľa občianskeho či trestného zákonníka.“
5. Hydroxychlorochín je najúčinnejšou liečbou na COVID-19
Video zahŕňa niekoľko nepravdivých alebo zavádzajúcich tvrdení o hydroxychlorochíne.
Liek na maláriu starý niekoľko desaťročí vraj „skvelo funguje“ pri pacientoch s ochorením COVID-19, tvrdí nemenovaný muž vo videu „Plandemic“.
To nie je pravda. Štúdia publikovaná 7. mája 2020 neukázala žiadne pozitívne alebo negatívne účinky používania hydroxychlorochínu u pacientov s COVID-19, tvrdí Newland.
Hlas vo videu tiež hovorí: „V prieskume medzi 2300 lekármi v 30 krajinách bol hydroxychlorochín označený ako najúčinnejšia liečba proti vírusu.“
To je zavádzajúce.
V aprílovom rozhovore pre „Fox and Friends“ Anthony Fauci spomenul štúdiu, v ktorej sa zistilo, že zo zoznamu pätnástich možností uviedlo 37 percent z viac ako 6 200 lekárov v 30 krajinách, že hydroxychlorochin je najúčinnejšou liečbou proti tejto chorobe.
„My ale nepracujeme podľa toho, ako sa kto cíti, ale podľa toho, aké sú dôkazy,“ uviedol Fauci. „Aj keby sme pripustili, že liek môže mať pozitívny účinok, myslím, že musíme byť opatrní v tom, aby sme neurobili veľký skok k tomu, že toto je nejaký zázračný liek.“
Úrady verejného zdravotníctva vo viacerých krajinách uviedli, že na stanovenie účinnosti hydroxychlorochínu sú potrebné ešte ďalšie klinické skúšky. Výskum NYU Grossman School of Medicine publikovaný len nedávno napríklad naznačuje, že kombinácia hydroxychlorochínu a síranu zinočnatého môže predstavovať efektívnejšiu liečbu, ale lekári varujú, že je stále nutné urobiť ďalšie kontrolné štúdie.
Mikovits vo videu tiež tvrdí, že American Medical Association (Americká lekárska asociácia) „hovorila, že lekári stratia licenciu, ak použijú hydroxychlorochín“. Aj to je nepravdivé.
Jediným usmernením AMA, ktoré sa týka predpisovania alebo výdaja liekov COVID-19, je spoločné vyhlásenie s American Pharmacists Association a American Society of Health-System Pharmacists, ktoré je k dispozícii tu, uviedol hovorca.
Vo vyhlásení sa píše: „Nové použitie liekov schválených FDA mimo predpísaného použitia je záležitosťou odborného posúdenia lekára alebo predpisujúceho“.
Americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) vydal povolenie na použitie v núdzových prípadoch, ktoré poskytovateľom zdravotnej starostlivosti umožňuje predpisovať hydroxychlorochín dospelým, ktorí sa nemôžu zúčastniť klinických skúšok, spolu s návodom na dávkovanie a podávanie.
6. Vakcíny proti chrípke zvyšujú pravdepodobnosť nákazy COVIDom-19
„Vakcíny proti chrípke zvyšujú pravdepodobnosť nákazy COVIDom-19 o 36 percent,“ tvrdí Mikovitsová, ktorá cituje túto štúdiu.
To nie je pravda. Dáta pre túto štúdiu boli zbierané počas chrípkovej sezóny 2017-2018 dávno predtým, ako bol nový koronavírus objavený, hovorí McLellan, „takže sa nedajú vynášať takéto tvrdenia o súvislosti medzi chrípkovou vakcínou a SARS-CoV-2.“
Výsledky ukazujú, že štatisticky významných 7,8 percent z tých, ktorí boli zaočkovaní proti chrípke, boli pozitívne testovaní aj na koronavírus, pričom len 5,8 percenta ľudí, ktorí proti chrípke zaočkovaní neboli, objasňuje McLellan. Lenže, ako ďalej pokračuje, tieto dáta hovoria o korelácii a nie o kauzalite. A hlavne, koronavírusy v tejto štúdii sú štyri druhy koronavírusov spôsobujúcich bežné prechladnutie a nie COVID-19.
„Toto je nový vírus,“ hovorí Newland, „vakcína proti chrípka by ale nemala žiaden efekt tak či onak.“
V AFP sme overili predchádzajúce tvrdenia o vakcínach proti chrípke tu alebo tu.
7. Nosenie rúšok a rukavíc poškodzuje imunitný systém
Dvaja lekári, ktorí na kontroverznej tlačovej konferencii kritizovali opatrenia proti šíreniu nákazy, vystupujú aj vo videu „Plandemic“. Jeden z nich tvrdí, že rúška a masky ohrozujú imunitný systém, kým druhý hovorí, že rúška znižujú „bakteriálnu flóru“, čo môže mať za následok ľahší prístup pre infekcie.
Mikovitsová dodáva: „Nosenie rúška doslova aktivuje váš vlastný vírus. Nakazíte sa z expresií vášho vlastného reaktivovaného koronavírusu a ak je týmto vírusom SARS-CoV-2, potom máte veľký problém.“
Tieto tvrdenia sú nepravdivé.
Shelley Payne, riaditeľka LaMontagne Center for Infectious Disease pri University of Texas v Austine, komentovala pre AFP v emaili: „Nie je žiaden dôkaz o tom, že by rúška alebo rukavice obmedzovali či znižovali účinnosť mikro-protilátok. Naše vlastné obranné mikróby nezmiznú pri nosení rúšok a taktiež nie je nutné vystavovať sa ďalším patogénom na to, aby sme si úroveň protilátok udržali.“
Leibowitz povedal, že nevie o žiadnych údajoch, ktoré by naznačovali, že rúška oslabujú imunitný systém. „V skutočnosti si myslím, že rúška pravdepodobnosť nákazy infekciou môžu len znížiť,“ hovorí.
Payne dodáva, že pri použití rúška sa žiaden vlastný vírus neaktivuje - látka iba odfiltruje častice zo vzduchu.
V AFP sme overili predchádzajúce tvrdenia o efektivite rúšok tu.
8. Zatvorenie pláží zamedzuje prístup k liečivým mikroorganizmom v oceáne a v piesku
„Prečo by ste zatvárali pláže?“ pýta sa Mikovitsová ku koncu videa, pričom naráža na opatrenia vlády s cieľom potlačenia šírenia nákazy. „V pôde a v piesku sú sekvencie. V oceáne sú mikróby, v slanej vode. To je bláznovstvo,“ hovorí.
Newland pre AFP povedal, že zatvorenie pláží bolo dôležitým opatrením, aby nedošlo ku kolapsu nemocničného systému, predovšetkým jednotiek intenzívnej starostlivosti. „Ak máme na seba natlačené množstvo ľudí na miestnych plážach, je veľké riziko, že sa nakazia.“
Leibowitz uviedol, že „hoci je pravda, že druhy vylučujúce antibiotické látky sa dajú získať aj z pôdy, izolácia týchto baktérií nie je ľahká.“ Pokiaľ by ľudia udržiavali na pláži primeraný sociálny dištanc, pokračoval, „pláže by boli rovnako bezpečné alebo nebezpečné ako pred COVID-19.“
Newland ďalej tvrdí, že kým pláž môže mať liečivý účinok už len tým, že ľudí upokojuje alebo robí šťastnými, „teraz na to nie je správny čas“.
AFP Fact Check odhalil viac ako 430 príkladov nepravdivých alebo zavádzajúcich informácií o novej koronavírusovej kríze. Plný zoznam našich factcheckov o tejto téme v angličtine nájdete tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás