Nie, Trump nevyzval moslimov, aby opustili Ameriku

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Facebookový príspevok hovorí o tom, že prezident Donald Trump mal pred ôsmimi mesiacmi vyzvať moslimov, aby opustili Spojené štáty, ak sa odmietnu prispôsobiť americkému spôsobu života. V skutočnosti však Trump takéto tvrdenie nikdy nepovedal a ten istý prejav bol v minulosti klamlivo pripisovaný aj austrálskej premiérke. Pôvodný text v angličtine napísal veterán amerického letectva po útokoch z 11. septembra 2001.

Podľa facebookového príspevku uverejnenom na stránke Dole králičou norou sk 17/17+ mal Donald Trump vyzvať moslimov, ktorí sú za prijatie práva Šaría, aby opustili Spojené štáty.

Na konci príspevku sa píše, že Trump mal tieto tvrdé vyjadrenia vyhlásiť v septembri 2019. Okrem iného mal povedať: „Imigranti, nie Američania, sa musia prispôsobiť. ... Berte alebo nechajte tak,” a tiež „Ak vás Boh uráža, potom navrhujem, aby ste za svoj nový domov zvážili inú časť sveta, pretože Boh je súčasťou našej kultúry.

Snímka nepravdivého FB príspevku uverejneného 4. mája 2020

Príspevok zdieľali aj FB stránky ako Kotleba - Ľudová Strana Naše Slovensko - Trnavský kraj alebo Amerika nas*r si; a taktiež sa zdieľal v skupinách ako Armáda pravdy alebo SLOVANSKÝ ŠTÁT. Celkovo zdieľalo slovenskú verziu hoaxu najmenej 3 500 užívateľov.

Ako to je v skutočnosti

Aj keď sa Trump v minulosti vyjadroval kontroverzným spôsobom o moslimoch a imigrantoch, prejav, o ktorom sa píše v FB príspevku, mu nemožno prisúdiť. Novinári z amerického portálu Check Your Fact vyvrátili túto dezinformáciu už v apríli.

Rovnaký text len s malými úpravami pre austrálske publikum, bol v minulosti neoprávnene prisudzovaný taktiež Julii Gillardovej, ktorá bola austrálskou premiérkou medzi rokmi 2010 a 2013. Toto tvrdenie bolo taktiež vyvrátené, tentokrát portálom Snopes

V skutočnosti je možné pôvod videa vysledovať až k stĺpčeku bývalého príslušníka amerického letectva, veterána Barryho Loudermilka s názvom „This is America. Like It or Leave It“, ktorý ho napísal po útokoch z 11. septembra 2001 a uverejnil v lokálnych novinách štátu Georgie, v The Bartow Trader.

Na stránke novín sa nenachádzajú príspevky z tak dávnej minulosti, AFP sa však podarilo nájsť príspevky na stránkach a fórach s Loudermilkovým textom datované až do októbra 2001, napríklad tu a tu.

Vo svojom texte Loudermilk spomína Sľub vernosti (Pledge of Allegiance), kresťanské základy a americký spôsob života rovnako, ako je tomu aj vo facebookovom príspevku šíriacom sa po internete. Slovenská verzia bola len skrátená a preložená do slovenčiny

Jeho článok bol publikovaný aj v časopise Vietnow National, ktorý sa už nevydáva, no v minulosti bol zameraný na amerických veteránov a venoval sa témam vojenstva a armády. Časopis tiež uverejnil článok s názvom „Who is Barry Loudermilk, Anyway?“, v ktorom redaktor Christian Nelson popisuje vznik Loudermilkovho textu po tom, ako sa s ním osobne stretol:

„Po nejakom tom internetovom sliedení som sa v jeden večer stretol s Loudermilkom osobne a spýtal sa ho, čo ho priviedlo k tomu, aby napísal článok. ‚V minulosti som už napísal niekoľko článkov. V správach som videl všetky tie organizácie, ktoré chceli odstrániť symboly vlastenectva a ktoré hovorili o tom, ako týchto ľudí ‘urážame’. To ma rozrušilo. Raz som v noci prišiel domov a napísal som, čo si o tom myslím. Neskôr som výsledok poslal niekoľkým priateľom a rovno aj do miestnych novín, The Bartow Trader, kde mi už v minulosti pár článkov uverejnili. Publikovali aj tento.‘

Loudermilk si myslel, že tým sa to skončilo, svoj názor posunul pár priateľom a vedel, že je aj v miestnych novinách, čo mu úplne stačilo. Ale tu sa príbeh neskončil. Zhruba o dva týždne neskôr začal dostávať stovky povzbudivých e-mailov a telefonátov od ľudí z celých Spojených štátov, ktorí ho podporovali v tom, čo napísal. (voľný preklad textu v angličtine, pozn. red.)“

Aj keď sa nedá tvrdenie z FB príspevku spojiť s Donaldom Trumpom, existuje prepojenie s Republikánskou stranou. Podľa stránky Ballotpedia, ktorá zhromažďuje informácie o politikoch a volených zástupcoch v Spojených štátoch, nastúpil Barry Loudermilk do amerického Kongresu za Republikánsku stranu v roku 2015 za jedenásty okrsok štátu Georgia a odvtedy je vo svojej funkcii. V minulosti bol tiež zvolený do Snemovne reprezentantov štátu Georgia a aj do Senátu štátu Georgia.