Fotografie použité v tureckej televízii sú zmanipulované, vytrhnuté z kontextu alebo pochádzaju spred pandémie

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

V októbri 2021 sa na slovenskom Facebooku rozšírili zábery, podľa ktorých v Turecku vystúpili traja lekári a ukázali fotografie detí s rôznymi poruchami narodených rodičom zaočkovaným proti koronavírusu. To malo byť podľa dezinformátorov dôkazom, že vakcíny proti ochoreniu Covid-19 sú „genetickou manipuláciou“. Takéto tvrdenia sú však nepravdivé, vedecké dôkazy ukazujú, že mRNA vakcíny nemôžu ovplyvniť ľudskú DNA. Zábery v skutočnosti pochádzajú z tureckej televízie, ktorá vysielala tlačovú konferenciu populistického politika, ktorý opakovane zdieľal nepravdivé informácie. Jedna z fotografií bola digitálne upravená, ďalšie dve nesúvisia s pandémiou a boli vytrhnuté z kontextu.

„V Turecku vystúpili pred kamerou traja lekári, ktorí ukázali fotografie deti ktoré sa narodili vakcinovaným rodičom. Dieťa s chvostom, dieťa so zvieracou srsťou, dieťa s 3 rukami 4 nohami, dieťa s jedným okom. Kovid injekcia nie je vakcína, ale zbraň, ktorá mení gény a spôsobuje genetické mutácie,“ píše sa v príspevku na súkromnom profile používateľky z 8. októbra.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 15. októbra

Rovnaké tvrdenia, doplnené obdobnými snímkami či videom s mužom ukazujúcim fotografie, na ktorých majú byť podľa neho deti s rôznymi poruchami po tom, ako sa ich rodičia nechali zaočkovať proti koronavírusu, boli v slovenčine zdieľané aj na iných miestach na Facebooku (tu, tu či tu) či na ruskej sociálnej sieti V Kontakte.

V niektorých príspevkoch sa tvrdí, že deformácie boli spôsobené technológiou mRNA, na ktorej sú postavené vakcíny od výrobcov Pfizer/BioNTech a Moderna. Vo videu sa taktiež tvrdí, že „vakcíny v Japonsku obsahovali podozrivé látky“.

Tvrdenia z príspevkov sú však nepravdivé. Všetky vedecké dôkazy naznačujú, že mRNA vakcíny nemajú žiadny vplyv na ľudskú DNA. Jedna z fotografií, ktoré mali byť dôkazom týchto tvrdení, je digitálne zmanipulovaná, zatiaľ čo ďalšie dve pochádzajú z obdobia ešte pred pandémiou Covid-19 a sú vytrhnuté z kontextu.

mRNA vakcíny nemôžu meniť DNA

Zábery pochádzajú z vysielania tureckej televíznej stanice Beyaz. Tá 16. septembra 2021 odvysielala tlačovú konferenciu tureckého politika Fatiha Erbakana, lídra strany YRP (v angličtine New Welfare Party, pozn. red.). Fatih Erbakan je synom Necmettina Erbakana, ktorý bol jedným z prvých hlasných podporovateľov politického islamu v Turecku a pôsobil ako premiér krajiny v 90. rokoch.

„Povedali sme, že vakcína spoločnosti Pfizer/BioNTech a ďalšie vakcíny využívajúce technológiu mRNA môžu viesť k narodeniu detí, ktoré budú niečím medzi človekom a zvieraťom,“ tvrdí Erbakan v dlhšej verzii videozáznamu z tlačovej konferencie.

„Ako vidíte, tu sa kvôli genetickej poruche narodilo dieťa s chvostom. Toto dieťa je normálne ľudské dieťa s chvostom na chrbte,“ uviedol Erbakan a ukázal fotografie, „tu je obrázok dieťaťa, ktoré sa narodilo so štyrmi nohami a tromi rukami.“

Podľa Erbakana tak sú mRNA vakcíny „génovou terapiou“, ktorá mení ľudský genóm.

Dve z fotografií, ktoré prezentoval Erbakan, snímka vyhotovená 12. septembra 2021

Nová technológia mRNA je použitá pri vakcínach od výrobcov Moderna a Pfizer/BioNTech, dvoch zo štyroch autorizovaných vakcín v Európskej únii. Ako sme písali ešte v marci 2021, je prakticky nemožné, aby mRNA vakcíny zmenili ľudskú DNA.

Kým pri tradičných vakcínach sa do tela vstrekne malé množstvo oslabeného vírusu, aby sa imunitný systém naučil rozpoznávať určité bielkoviny vírusu a bol tak pripravený zaútočiť, ak sa stretne so skutočným vírusom, mRNA vakcíny obsahujú genetické inštrukcie na výrobu týchto bielkovín priamo v ľudských bunkách.

Médiátorová RNA z vakcíny sa dostáva do buniek nášho tela a končí v tekutine vo vnútri každej bunky, známej ako cytoplazma. Tu sa vďaka nej spustí produkcia špecifickej bielkoviny (tzv. spike proteínu) typického pre koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19.

„To, že vakcína obsahuje kyselinu ribonukleovú, teda RNA, nijakým spôsobom nemôže ovplyvniť ľudskú DNA. Vakcína obsahuje len časť genetickej zložky vírusu, ktorá dáva telu pokyny na tvorbu rovnakej bielkoviny, aká je na povrchu koronavírusu. A tá je zodpovedná za imunitnú odpoveď. Ak sa nakazíme koronavírusom, dostaneme do organizmu oveľa väčšie množstvo RNA, ktorá sa v našom organizme ďalej množí,“ citovalo ešte v novembri 2020 ministerstvo zdravotníctva slovenskú epidemiologičku Zuzanu Krištúfkovú.

Okrem toho je prakticky nemožné, aby mRNA z vakcíny zmenila ľudskú DNA, a to ešte z jedného dôvodu: nemajú sa ako „stretnúť“. María Victoria Sánchez, výskumníčka z Cuyo Institute of Experimental Medicine and Biology v Argentíne, pre agentúru AFP uviedla, že proces prenosu genetickej informácie a produkcie proteínu koronavírusu prebieha v cytoplazme, a nie v jadre bunky, kde sa nachádza DNA.

mRNA vakcíny sú navrhnuté výlučne na to, aby telu umožnilo rozpoznať určité bielkoviny a mohlo si tak vytvoriť potrebnú obranu. Účinná látka v tele sa taktiež rýchlo rozkladá, čo uviedla agentúra AFP už v minulosti.

Vysvetľuje to aj infografika z dieľne Rady Európy. V štyroch krokoch ukazuje, čo presne sa deje v našom tele, keď sme zaočkovaní mRNA vakcínou.

Snímka stránky Rady Európy vyhotovená 15. októbra 2021

Fotografia novorodenca s chvostom bola digitálne upravená

Fatih Erbakan počas tlačovej konferencie ukázal tri fotografie detí s rôznymi deformáciami. Reverzné vyhľadávanie týchto fotografií však ukázalo, že sú digitálne zmanipulované alebo pochádzajú z obdobia pred pandémiou Covid-19.

Na prvom Erbakanovom obrázku vidno novoredenca s chvostom na chrbte. Pôvodná snímka však bola uverejnená na internete ešte v roku 2009 a vznikla digitálnou manipuláciou.

Obrázok je k dispozícii na predaj na stránke Science Photo Library, nájdete ho aj vo fotobanke Alamy. Ide o dielo umelca Larryho Dunstana a dohľadať je možné aj ďalšie jeho vizuálne diela, v ktorých pracuje s digitálnou manipuláciou s ľudským telom.

Snímka z fotobanky Alamy vyhotovená 21. septembra 2021

Ostatné fotky sú staršie a nijako nesúvisia s mRNA vakcínami

Na druhej fotografii, ktorú Erbakan ukázal počas tlačovej konferencie, je dieťa, ktoré má na chrbte veľké množstvo vlasov.

Pri reverznom vyhľadávaní fotografie sme zistili, že táto fotografia pochádza z roku 2013 a zachytáva v Indii narodené dievčatko s tzv. „syndrómom vlkolaka“, ktorý sa nazýva aj „hypertrichóza“. O narodení dieťaťa sa vtedy písalo vo svetových médiách (príklad tu či tu), ale aj na Slovensku.


Snímka stránky Nového Času vyhotovená 16. októbra 2021

Tretia fotografia, ktorú Erbakan ukázal na tlačovej konferencii a ktorá zobrazuje dieťa so štyrmi nohami a tromi rukami, pochádza taktiež z Indie.

Reverzné vyhľadávanie ukazuje, že snímka bola pôvodne zachytená v roku 2016 a zobrazuje siamské dvojčatá s oddelenými hlavami, rukami a nohami, ktoré spojené trupom.

„Podozrivý obsah“ vo vakcínach od Pfizeru a Moderny identifikovaný v Japonsku

V dlhšej verzii videa je zmienka aj o tom, že „ministerstvo zdravotníctva v Japonsku nedávno potvrdilo, že vo vakcínach od Pfizeru a Moderny bol nájdený podozrivý obsah“.

Je pravda, že Japonsko pozastavilo očkovanie viac ako 1,6 miliónmi dávok vakcíny od spoločnosti Moderna po tom, ako sa zistilo, že „niektoré šarže vakcíny proti Covidu-19 odoslané do Japonska boli kontaminované časticami z nehrzdzavejúcej ocele“. Spoločnosť v správe uviedla, že neočakáva, že by táto skutočnosť predstavovala „neprimerané riziko pre bezpečnosť pacientov“.

Agentúra AFP 1. septembra 2021 informovala o tom, že spoločnosť Moderna a, že „kontaminované šarže jej vakcíny Covid-19 odoslané do Japonska boli kontaminované časticami z nehrdzavejúcej ocele“. Spoločnosť v správe uviedla, že skutočnosť nepredstavuje „neprimerané riziko pre bezpečnosť pacientov“.

Spoločnosť Moderna vydala spoločné vyhlásenie spolu s japonským partnerom, spoločnosťou Takeda, v ktorom sa uvádza, že kontaminácia jednej z troch pozastavených šarží bola spôsobená výrobnými vadami v továrni, ktorú prevádzkuje jej španielsky dodávateľ, spoločnosť ROVI Pharma Industrial Services. „Zriedkavá prítomnosť častíc z nehrdzavejúcej ocele vo vakcíne Moderna nepredstavuje neprimerané riziko pre bezpečnosť pacientov a nemá nepriaznivý vplyv na pomer prínosov a rizík výrobku,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Podľa Kyodo News sa cudzorodé látky našli aj v piatich nepoužitých ampulkách vakcíny Covid-19 spoločnosti Pfizer/BioNTech v dvoch mestách v blízkosti Tokia a v jednom v prefektúre Osaka. Tieto tri japonské mestá požiadali spoločnosť Pfizer o analýzu týchto látok.

Japonská pobočka spoločnosti Pfizer uviedla, že šlo pravdepodobne o zložky vakcíny, ktoré sa nerozpustili úplne, avšak celá záležitosť neovplyvnila bezpečnosť ani kvalitu vakcíny.

Nie je to prvýkrát, čo Fatih Erbakan zdieľal dezinformácie súvisiace s pandémiou a protipandemickými opatreniami. V januári 2021 tvrdil, že rodina Rothschildovcov získala patent na testovacie sady na koronavírus v roku 2015; toto tvrdenie vyvrátila fact-checkerská organizácia Teyit.

Článok preložil/-a
VAKCÍNY COVID-19