Budova Kongresu Spojených štátov amerických, 21. december 2018 ( AFP / SAUL LOEB)

Nie, Americký Senát nevyhlásil, že pandémia koronavírusu je lož

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Viac ako 35-tisíc používateľov Facebooku zdieľalo v posledných mesiacoch video uverejnené na profile slovenskej FB stránky, ktoré zachytáva tlačovú konferenciu piatich amerických republikánskych senátorov. Podľa príspevkov mal Senát Spojených štátov oficiálne oznámil, že „Corona je lož“. Takéto tvrdenie je však zavádzajúce. Republikánski senátori z videa skutočne kladú otázky o pôvode koronavírusu, ale nepochybujú o jeho existencii. Vo videu taktiež vyjadrujú len svoj osobný názor, a nie názor celého Senátu, ako uviedol hovorca demokratickej väčšiny pre agentúru AFP.

„A je to oficiálne Senát Spojených štátov dnes oznámil : ‼️Corona je lož ‼️ Médiá zakrývajú pravdu Big Pharma a WHO budú niesť zodpovednosť za všetko čo napachali ☝️,“ píše sa v príspevku z 20. júna 2021, ktorý odvtedy zdieľalo viac ako 35-tisíc používateľov Facebooku.

Video zachytáva viac ako pätnásťminútovú tlačovú konferenciu piatich senátorov Republikánskej strany (z celkového počtu päťdesiatich členov Senátu, tj. ), ktorí kritizujú spôsob, akým sa médiá a úrady vysporiadali s príbehom o pôvode koronavírusu. Nehovoria však o víruse ako o „lži“ alebo „podvode“ - štyria z piatich senátorov v minulosti obhajovali opatrenia ako napríklad očkovanie proti vírusu. Týchto päť senátorov naviac nehovorí za celý Senát.

Snímka FB príspevku vyhotovená 2. septembra 2021

Rovnaké video s obdobnými tvrdeniami, podľa ktorých mal americký Senát vyhlásiť Covid-19 za lož, bolo zdieľané aj v iných jazykoch, napríklad v nemčine, srbčine, maďarčine, rumunčine či poľštine. Naši kolegovia z AFP Rakúsko už tieto zavádzajúce tvrdenia vyvrátili tu.

Čo senátori v skutočnosti povedali

Tlačovú konferenciu 10. júna 2021 zorganizovali republikánski senátori Marsha Blackburn za štát Tennessee, Roger Marshall za Kansas, Mike Braun za Indianu, Ron Johnson za Wisconsin a Roger Wicker za Mississippi. Blackburn zhrnula tlačovú konferenciu na svojej webovej stránke a zverejnila aj jej videozáznam na portáli Youtube. O udalosti informovali aj spravodajské stránky Forbes a Fox News.

Od začiatku pandémie prebieha vášnivá a často vyhrotená diskusia o pôvode vírusu SARS-CoV-2. Objavila sa aj teória, že tento koronavírus unikol z laboratória v čínskom Wuchane. O tom, čo vieme a nevieme o víruse a jeho pôvode, vrátane teórie o laboratórnej nehode, písala agentúra AFP vo francúzštine tu.

Tlačová konferencia senátorky Blackburn a jej kolegov je súčasťou tejto diskusie. Blackburn opakovane tvrdila, že za pandémiu by mohla byť zodpovedná Čína, keďže výskyt vírusu bol zaregistrovaný vo Wuchane. K zmätku prispela aj nesprávna interpretácia e-mailov od amerického virológa a poradcu Bieleho domu Anthonyho Fauciho, ktoré začiatkom júna 2021 uverejnil denník The Washington Post. Agentúra AFP svojho času vyvrátila niektoré zavádzajúce interpretácie týchto e-mailov (tu či tu).

Tlačová konferencia z 10. júna 2021 sa zaoberala aj pôvodom ochorenia Covid-19. Päť senátorov kritizovalo obmedzenia, ktoré veľké platformy, akými sú Facebook, Youtube a Twitter, zaviedli na posudzovanie a distribúciu obsahu, ktorý podľa nich porušuje interné komunitné pravidlá. Podľa senátora Rogera Marshalla sa téma tlačovej konferencie týkala „úniku informácií z laboratória vo Wuchane a jeho utajovania“. Senátor Roger Wicker kritizoval veľkú moc veľkých platforiem: „(môžu) rozhodovať o tom, čo počujeme a čo nemôžeme počuť.“ Predtým, ako v máji zmenil svoj prístup k tejto téme, Facebook odstraňoval obsah, podľa ktorého mal byť koronavírus spôsobujúci Covid-19 vytvorený človekom. Podľa senátorov „musia ľudia zodpovední za údajné utajovanie niesť zodpovednosť“.

Títo senátori nespochybňujú existenciu Covid-19 a odporúčajú očkovanie

Hoci piati senátori obvinili z údajného "zatajovania" pôvodu vírusu najmä sociálne siete a apelovali na ich potrestanie, nikto z nich v skutočnosti nespochybnil existenciu vírusu SARS-Cov-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, ako takého. Dokonca v minulosti podporovali niektoré protipandemické opatrenia a vyslovili sa aj za očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Vo videu z marca 2021 senátorka Blackburn povedala: „Uistite sa, že si umývate ruky, používate dezinfekčné prostriedky, nosíte rúško a venujete čas tomu, čo som urobila ja - zaregistrujete sa na termín a necháte sa zaočkovať.“ Roger Marshall v apríli 2021 vyzval ľudí, aby sa nechali zaočkovať. Rovnako tak aj Mike Braun odporúčal očkovanie v apríli 2021. Roger Wicker na svojej webovej stránke v marci 2021 napísal, že „naše vakcíny sa ukazujú byť pozoruhodne úspešné“. Po tom, ako Wicker v auguste prekonal Covid, vyzval ľudí aj na Twitteri, aby sa nechali zaočkovať, keďže mu podľa vlastných slov „plné zaočkovanie významne znížilo riziko vážnych komplikácií“ ochorenia.

Naopak Ron Johnson sa k očkovaniu proti Covidu opakovane vyjadruje kriticky. Jeho kancelária ešte v októbri 2020 potvrdila, že senátor za Wisconsin sám ochorel na Covid-19.

Napriek tomu, že väčšina zo spomínaných senátorov sa vyslovila kladne o vakcínach a nepopierajú existenciu Covidu samotného, v júli viacerí spochybňovali povinnosť nosenia rúšok (tu, tu či tu)

Päť republikánskych senátorov nezastupuje celý Senát USA

Americký Senát je súčasťou amerického Kongresu spoločne so Snemovňou reprezentantov. Zastupuje jednotlivé štáty USA. Podľa Ústavy USA je každý štát zastúpený dvoma senátormi. Senát sa podieľa na legislatívnom procese a plní dôležité kontrolné funkcie voči prezidentovi.

Postupom času sa ustálilo, že dve hlavné strany v Spojených štátoch, Republikáni a Demokrati, menujú hovorcu, ktorý zastupuje ich stranu. V januári 2021 získali väčšinu v Senáte Demokrati a odvtedy majú tzv. väčšinovú pozíciu. Momentálne je lídrom Demokratov demokratov Chuck Schumer a lídrom Republikánov Mitch McConnell.

Jednotliví senátori nehovoria za Senát ako taký. Päť senátorov na tlačovej konferencii vyjadrilo len svoje osobné politické názory, s ktorými sa ostatní členovia Senátu nemusia stotožňovať.

Hovorca väčšiny Senátu Chuck Schumer 14. júna 2021 v e-maile agentúre AFP povedal, že „zástupcovia Demokratickej strany neveria, že Covid-19, ktorý usmrtil takmer 600 000 Američanov, je lžou. A bolo by nesprávne tvrdiť, že niečo také vyhlásil Senát.“ Kancelária lídra Republikánov Mitcha McConnella na žiadosť agentúry AFP do zverejnenia tejto kontroly faktov nereagovala.

Článok preložil/-a
COVID-19 VAKCÍNY