Americký prezident Joe Biden si podáva ruku s izraelským premiérom Naftalim Bennettom v Oválnej pracovni Bieleho domu 27. augusta 2021 ( AFP / Nicholas Kamm)

Z krátkeho videa, podľa ktorého mal Biden vraj zaspať počas stretnutia, bola odstrihnutá prezidentova odpoveď

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 7. septembra 2021 o 13:30
  • Článok prečítate za 3 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
 

Stovky slovenských používateľov Facebooku zdieľali koncom augusta 2021 20-sekundové video, podľa ktorého mal prezident USA Joe Biden zaspať počas stretnutia s izraelským premiérom Naftalim Bennettom v Bielom dome. Video je však manipulatívne zostrihané. Celý záznam stretnutia zachytáva konverzáciu dvoch lídrov. Počas toho, ako mal Biden sklonenú hlavu a zdanlivo „spal“, niekoľkokrát pohol prstami; ihneď ako izraelský premiér dorozprával, americký prezident svojmu spojencovi odpovedal.

„Teraz odpadnete! Americký prezident Biden zaspal počas rozhovoru s izraelským premiérom, zhodli sa všetci (Video),“ píše sa v článku na webe magazin1.sk z 29. augusta 2021.

Súčasťou článku je vložený tweet s 22-sekundovým videom, ktoré zachytáva časť z nedávneho stretnutia prezidenta USA Joea Bidena s izraelským premiérom Naftalim Bennettom. Premiér Bennett vo videu hovorí o „krásnom príbehu priateľstva medzi Spojenými štátmi americkými a židovským a demokratickým štátom Izrael“. Počas toho, ako Bennett rozpráva, vidno prezidenta Bidena so sklonenou hlavou a založenými rukami, čo pre niektorých vzbudilo dojem, že zaspal.

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 6. septembra 2021

Web Magazin1.sk administruje Mário Vidák, sympatizant strany Kotlebovci-ĽSNS, ktorý za stranu v roku 2017 neúspešne kandidoval vo voľbách do VÚC v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Neskôr zo strany vystúpil. FB stránku Magazin1.sk ešte vo februári 2020 Facebook zrušil spolu s ďalšími šiestimi stránkami, ktoré boli prepojené na kotlebovcov, pričom však vystupovali ako nezávislé či spravodajské stránky, ktoré na stranu nemajú personálne prepojenie - tým porušili pravidlá platformy.

Rovnaké zavádzajúce tvrdenia o tom, že Biden mal počas stretnutia s Bennettom zaspať alebo „si zdriemnuť“, sa šírili aj na ďalších slovenských dezinformačných stránkach ako oral.sk, hlavnespravy.sk či sk.news-front.info (NewsFront je sieť stránok zdieľajúcich dezinformácie v mnohých jazykoch strednej a východnej Európy so sídlom na Ruskom okupovanom Kryme, v apríli 2021 boli na organizáciu Spojenými štátmi uvalené sankcie). Tvrdenia sa v slovenčine šírili aj na Facebooku (tu, tu).

Obdobné tvrdenia sa šírili aj v ďalších jazykoch, napríklad v poľštine či rumunčine.

Ako to bolo v skutočnosti: Vystrihli Bidenovu odpoveď Bennettovi

Joe Biden a Naftali Bennett sa stretli 27. augusta 2021 v Oválnej pracovni Bieleho domu v prítomnosti novinárov. Dvaja politickí lídri preberali evakuáciu jednotiek z Kábulu, politické postoje smerom k Iránu, pandemické opatrenia a očkovanie proti Covidu či spoločné bilaterálne vzťahy. Celý záznam stretnutia bol zverejnený ako na YouTube kanáli Bieleho domu, tak aj izraelského premiéra.

Kompletný záznam (video Bieleho domu) dokazuje, že stretnutie s novinármi trvalo viac ako 13 minút. Obaja politici prezentujú svoje stanoviská vo vzájomnom rozhovore. Pasáž, ktorá sa virálne šírila po sociálnych bola vystrihnutá z časti, počas ktorej rozpráva premiér Bennett: vo videu začína v čase 12:16.

Biden vo videu skloní hlavu a počúva komplimenty, ktoré mu adresuje premiér Bennett; počas tridsiatich sekúnd viackrát pohne prstami ľavej ruky. To isté je vidieť aj na tomto videu.

„Ďakujem pán prezident, teším sa na to, ako s vami budem spolupracovať dnes a v ďalších mnohých rokoch v budúcnosti,“ uzatvára svoju reč Bennett. Biden mu ihneď nato (v čase 12:49) odpovedá: „Ďakujem, vzdávate mi pocty, z ktorých mnohé by mali byť venované Barackovi Obamovi. To on zaistil, že sme sa zaviazali ku kvalitatívnej výhode, ktorú máte vo vzťahu k svojim priateľom v regióne. Je to teda on, kto si zaslúži uznanie.“

Agentúra AFP dohľadala chronologicky prvý príspevok s videom vytrhnutým z kontextu na twitterový účet poslankyne izraelského Knesetu Galit Distel Atbaryan za stranu bývalého premiéra Benjamina Netanjahua Likud, ktorá je dnes v opozícii. Distel 28. augusta o štvrť na jedenásť večer uverejnila skrátenú verziu videa s popisom v hebrejčine: „Izraelské médiá z nejakého dôvodu zaspali a nevenovali pozornosť tomuto historickému segmentu. Myslela som si, že by ste to mali vedieť.“

Len o niekoľko hodín neskôr prebrala túto informáciu ruská spravodajská agentúra FAN (resp. RIA FAN). Zavádzajúce video ďalej prebrala a šírila na Facebooku aj ruská štátom ovládaná televízia Russia Today (RT).

Video šírila aj iránska štátna spravodajská agentúra IRIB.

Agentúra AFP už pred rokom vyvrátila podobné tvrdenia o tom, že Joe Biden zaspal počas televízneho interview.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás