Fotografia je pápežovej návštevy pápeža v Brazílii, nie z protipandemického protestu v Austrálii
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 24. augusta 2021 o 11:35
- Článok prečítate za 3 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„TAKMER MILIÓN AUSTRÁLČANOV PROTESTUJÚ proti LOCKDOWNU. AUTORITY to NEZVLÁDAJÚ,“ píše sa v FB príspevku slovenskej používateľky z 21. augusta 2021, ktorý mal v čase písania článku viac ako 2700 zdieľaní pred tým, než bol vymazaný.
Na priloženej fotografii vidno masívny dav na pláži. V popise vo vnútri obrázka sa píše, že takmer „milión ľudí“ sa malo zísť na „Bondi Beach“ v austrálskom Sydney počas protestu proti prísnym lockdownom v krajine.
Tvrdenie z príspevku je však nepravdivé.
Priložená fotografia vôbec nezobrazuje Austráliu a s pandémiou ochorenia Covid-19 nijako nesúvisí. V skutočnosti bola vyhotovená v júli 2013 na pláži Copacabana v brazílskom Rio de Janeiro počas návštevy pápeža Františka. Fotograf agentúry AFP Tasso Marcelo 28. júla 2013 zachytil počas omše slúženej pápežom dav, ktorý podľa odhadov dosahoval až 3 milióny veriacich.
Naviac, nedávne protesty proti pandemickým opatreniam, ktoré majú zamedziť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 v 25-miliónovej Austrálii, vôbec nedosahovali mierku, aká sa spomína vo facebookových príspevkoch.
Je pravda, že sa v Austrálii v ostatných dňoch a týždňoch vyskytlo niekoľko prípadov nepokojov či protestov súvisiacich s pandemickými opatreniami, ktoré sa zostrili po tom, ako v niektorých regiónoch a mestách vypukli nové ohniská nákazy ochorenia Covid-19. Podľa viacerých správ z demonštrácii však počet účastníkov najväčších zhromaždení dosahoval maximálne niekoľko tisíc.
V sobotu 21. augusta, kedy bol uverejnený FB príspevok, sa v niekoľkých austrálskych mestách konali protesty po ohlásení sprísnenia pandemických opatrení. Napríklad v Melbourne došlo ku násilným konfliktom medzi zhromaždením o veľkosti asi 4000 demonštrantov a policajnými zložkami. V Sydney, ktoré čelí najhoršiemu prepuknutiu nákazy a kde bol lockdown predĺžený do konca septembra, v sobotu zasahovalo podľa BBC viac ako 1000 policajtov, ktorí rozpustili menšie zhromaždenie o veľkosti asi 250 demonštrantov (podľa odhadov miestnej polície).
Väčšie protesty sa konali v Sydney 23. júla. Správy z miestnych médií uvádzajú viac ako 3500 demonštrantov proti korona-opatreniam. Ani v jednom prípade sa však neuvádza, že by demonštranti navštívili populárnu pláž „Bondi beach“ na východnej strane mesta.
Pôvod obrázku a tvrdení z FB príspevku sme dohľadali na sociálnej sieti gab.com. Obrázok, ktorý je súčasťou virálneho FB príspevku, je snímkou pôvodného príspevku používateľky „Dr Utsava ND“. Napriek tomu, že pôvodný príspevok bol medzičasom vymazaný, našli sme miesta na Facebooku, kde bolo tvrdenie zdieľané prostredníctvom linku smerujúceho na gab.com.
Profil „Dr Utsava ND“ má vo svojom popise uvedenú referenciu na konšpiračnú teóriu QAnon („#wwgowga“). Podľa stúpencov tejto konšpirácie mal bývalý americký prezident Donald Trump viesť tajnú vojnu proti „satanistickým pedofilom“; pre takéto tvrdenia však neboli nájdené žiadne dôkazy.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás