Prezidentka Vladimíra Putina na Slovensko nepozvala; on sám je zaočkovaný a k očkovaniu vyzýva aj Rusov

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Stovky používateľov Facebooku zdieľali nepodložené tvrdenia o tom, že prezidentka Zuzana Čaputová pozvala na Slovensko Vladimíra Putina; ten mal pozvánku prijať pod podmienkou, že sa stretne len s nezaočkovanými Slovákmi. Nič také nie je pravda. Kancelária prezidenta SR pre AFP potvrdila, že ruský prezident nebol oficiálne pozvaný. Sám Putin vyzýva Rusov k očkovaniu a podľa vlastných slov bol proti koronavírusu zaočkovaný ruskou vakcínou Sputnik V.

Viac ako 1800 používateľov zdieľalo príspevok súkromného facebookového profilu z 21. júla 2021 obsahujúci fotku ruského prezidenta a len pomerne krátky popis v znení: “Zuzana Čaputová pozvala na Slovensko Vladimíra Vladimíroviča Putina, ten pozvanie prijal s podmienkou, že sa stretne iba s ‘nezaočkovanými Slovákmi’.”

Snímka facebookového hoaxu vyhotovená 27. júla 2021

Príspevok sa objavil krátko po tom, ako bolo publikované, že počas očakávanej návštevy pápeža Františka na Slovensku sa s ním budú môcť stretnúť a zúčastniť sa jeho kázní iba plne zaočkovaní.

Tvrdenie z príspevku je však nepravdivé. Agentúra AFP kontaktovala Kanceláriu prezidenta SR. Jozef Matej z odboru komunikácie telefonicky 26. júla potvrdil, že predmetný príspevok je “absolútne nepravdivý”.

“Prezidentka nepozvala ruského prezidenta Vladimíra Putina na Slovensko. Tvrdenie z FB statusu je nepravdivé,” odpísalo tlačové oddelenie KP SR v emaile.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová bola očkovaná prvou dávkou vakcíny Comirnaty od Pfizer/BioNTech 27. decembra 2020 krátko po tom, ako bola vakcína autorizovaná Európskou liekovou agentúrou. Druhou dávkou bola Čaputová zaočkovaná v druhej polovici januára.

Predmetný FB príspevok zapadá do širšieho antivakcinačného dezinformačného naratívu, podľa ktorého by mal byť prezident Ruskej federácie Vladimír Putin odporcom očkovania proti koronavírusu, čo však nie je pravda. Sám Putin bol totiž proti Covidu zaočkovaný a ruských občanov opakovane vyzýval, aby sa taktiež zaočkovali.

Putin je za očkovanie

Vo výročnej televíznej relácii Priama linka s Vladimírom Putinom (Прямая линия с Владимиром Путиным), ktorá sa vysielala na všetkých hlavných ruských televíznych staniciach 30. júna 2021 a v ktorej ruský prezident naživo odpovedá na otázky volajúcich, hovoril aj o svojom očkovaní proti Covidu. Na stránke Kremľa je dostupný prepis celej relácie v angličtine.

Napriek tomu, že Kremlin informoval o Putinovom očkovaní už v marci, až do jeho relácie nebolo verejnosti známe, ktorou vakcínou bol zaočkovaný. Počas relácie však prezradil, že sa nechal zaočkovať ruskou vakcínou Sputnik V.

V relácii povedal: „Ako viete, experti už mnohokrát v televízii, na internete a v mnohých médiách a na všetkých televíznych kanáloch spomínali, že očkovanie je jediným spôsobom, ako zastaviť ďalšie šírenie pandémie. (...) Dúfam teda, že niektorí naši občania, ktorí sú stále zaujatí voči vakcínam, zmenia svoj názor, ako bude očkovanie pokračovať.“

„Bez vakcíny môže mať táto choroba (Covid) za následok dosť závažné dlhodobé následky,“ odpovedal na inú otázku.

V júni zaviedli viaceré regióny v Rusku vrátane Moskvy povinné očkovanie pre pracovníkov v službách a v niektorých ďalších odvetviach. V živom vysielaní Putin povedal, že nie je zástancom povinného očkovania naprieč celou krajinou, povinné očkovanie v desiatich ruských regiónoch však schvaľuje. „V prípade zvýšenia počtu prípadov a v prípade epidémie v samostatných regiónoch Ruskej federácie a na odporúčanie hlavných lekárov verejného zdravotníctva môžu regionálne autority zaviesť povinné očkovanie pre určité skupiny ľudí, najmä pre rizikové skupiny,“ povedal.

Podľa ruského ministerstva zdravotníctva dosiahol počet úmrtí na Covid v krajine k 27. júlu 155 380. Podľa webovej stránky Our World in Data, ktorá zhromažďuje štatistiky a údaje o pandémii z krajín celého sveta, Rusko doteraz plne zaočkovalo 15,73% svojho obyvateľstva. Podľa tej istej databázy Slovensko plne zaočkovalo 35,22% obyvateľov a zaostáva tak za svojimi susedmi a priemerom EÚ.

VAKCÍNY COVID-19