Three presidents were murdered because they refused coronavirus vaccines?

Prezidenti Haiti, Burundi a Tanzánie nezomreli kvôli odmietavému postoju k vakcínam

Stovky používateľov sociálnych sietí zdieľali v júli 2021 tvrdenia o tom, že prezidenti Burundi, Haiti a Tanzánie zomreli kvôli tomu, že nesúhlasili, aby sa v ich krajinách očkovalo proti Covidu. Nie je to pravda. Haitský prezident Jovenel Moïse, ktorý sa 7. júla stal obeťou brutálnej vraždy, bol zástancom očkovania. Tanzánský prezident John Magufuli, ktorý bol skutočne odporcom vakcín, zomrel v dôsledku ochorenia, rovnako ako burundský prezident Pierre Nkurunziza, ktorý zomrel v júni minulého roka, tj. dávno pred tým, ako boli vakcíny uvedené na trh.

„Spoločným znakom všetkých troch zavraždených prezidentov je, že odmietli teóriu o covidovej pandémii a odmietli očkovanie svojho obyvateľstva. ’Viete, čo majú spoločné prezidenti Haiti, Burundi a Tanzánie? Všetci sú mŕtvi,’ napísal hneď v úvode svojho blogu advokát Peter Weis,“ píše sa v článku dezinformačného webu hlavnydennik.sk z 12. júla, ktorý sa odkazuje na tvrdenia zverejnené na stránke advokátskej kancelárie Weis & Partners, ktorej konateľom je advokát Weis. „Ide o týchto prezidentov: Pierre Nkurunziza, prezident Burundi, Jovenel Moïse, prezident Haiti, zabitý údajne americkými agentmi DEA, John Magufuli, prezident Tanzánie,“ pokračuje text.

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 23. júla 2021

V pôvodnom texte Petra Weisa na stránke akw.sk sa spomínajú okrem prezidentov Tanzánie, Burundi a Haiti aj úmrtia ďalších afrických lídrov, konkrétne bývalého premiéra Pobrežia Slonoviny Hameda Bakayoka a bývalého premiéra Eswatini Ambrosea Dlaminiho (starý názov krajiny bol Svazijsko, pozn. red.). Weis v texte doslovne píše: „Hoaxeri z mainstreamu a factcheckeri spochyňujú tieto mená a súvislosti. Tak im pridáme na zamyslenie ďalšie dve: Hamed Bakayoko z Pobrežia Slonoviny a Ambrose Dlamini zo Svazijska.“

Dezinformáciám šíreným Petrom Weisom sme sa v posledných týždňoch venovali opakovane, napríklad tu alebo tu.

Obdobný obsah sa objavil aj na iných dezinformačných weboch infovojna.sk a gloria.tv. Špekulácie o úmrtí „troch afrických prezidentov“ šíril na svojom FB profile aj spevák Ibrahim Maiga (Haiti je štát v Karibiku, pozn. red.).

Podobný obsah sa šíril aj v češtine, napríklad tu s odkazom na americkú dezinformačnú stránku Infowars. Príspevky s rovnakými tvrdeniami sa šírili aj v ďalších jazykoch, najmä angličtine (1, 2, 3 ), poľštine, rumunčine, francúzštine či španielčine. Niektoré zdroje, ako napríklad článok na poľskej webovej stránke Neon24.pl alebo niektoré francúzske články (1, 2, 3), sa zameriavajú len na smrť prezidenta Haiti, ktorý podľa nich musel zomrieť, pretože jeho krajina odmietla vakcínu proti chorobe Covid-19.

Čo sa stalo na Haiti?

Haitského prezidenta Jovenela Moïseho zastrelili ozbrojení útočníci v jeho rezidencii v skorých ranných hodinách 7. júla 2021. 33-ročný politik zomrel po tom, čo do jeho spálne vtrhla skupina 28 anglicky a španielsky hovoriacich útočníkov. Jeho manželka bola pri útoku zranená.

Bola haitská vláda naozaj proti očkovaniu?

Haiti je na zozname 92 krajín programu Covax, ktorý je iniciatívou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na zabezpečenie vakcín proti koronavírusu pre krajiny tretieho sveta.

Je pravda, že miestna vláda 6. apríla 2021 odmietla prijať 756 000 dávok vakcíny AstraZeneca od WHO. Dôvodom však nebol odpor voči očkovaniu ako takému, ale obavy z krvných zrazenín, ktoré v zriedkavých prípadoch vakcína spoločnosti AstraZeneca spôsobila, ako aj nedostatočná infraštruktúra pre dvojdávkovú vakcínu, ktorá si vyžaduje špeciálne podmienky na skladovanie a udržiavanie presnej teploty počas prepravy.

Image
Haitská ministerka zdravotníctva Marie Greta Roy Clément na tlačovej konferencii v Port-au-Prince 14. júla 2021. ( PAHO/WHO / AFP/ TRISTAN ROUSSET)

"Haiti neodmietlo ponuku vakcín z programu Covax," uviedol Laure Adrien, riaditeľ odboru haitského ministerstva zdravotníctva. "Požiadali sme len o dodávku inej vakcíny," povedal pre agentúru Bloomberg v článku uverejnenom 8. júla 2021. Naviac, o potrebe očkovania hovoril už začiatkom jari.

Podľa tlačovej správy UNICEF prvá dávka 500 000 dávok vakcíny Covax dorazila do hlavného mesta Haiti Port-au-Prince 14. júla 2021.

V príspevku haitského ministerstva zdravotníctva na Facebooku sa píše: "Na Haiti dorazilo 500 000 dávok vakcíny Moderna, ktoré darovala vláda USA prostredníctvom programu Covax."

Existuje súvislosť medzi vraždou haitského prezidenta a očkovaním proti Covidu?

Neexistuje žiadny dôkaz o spojitosti medzi atentátom na Jovenela Moïse a očkovaním. Svedčí o tom aj fakt, že vláda požiadala Covax o zmenu typu dodávanej vakcíny už tri mesiace pred jeho vraždou. Podľa dostupných informácií bol haitský prezident zabitý žoldniermi, poväčšinou bývalými členmi kolumbijských ozbrojených síl. V čase písania článku nič nenasvedčuje tomu, že by za atentátom stála americký Úrad pre boj s drogami (Drug Enforcement Administration, DEA), aj keď viaceré zdroje uvádzajú, že niektorí zo zatknutých útočníkov boli v minulosti informátormi úradu.

Haiti sa už niekoľko rokov nachádza v hlbokej inštitucionálnej kríze. Opozícia nikdy neuznala Moïseho víťazstvo vo voľbách v novembri 2016 a haitský parlament bol v januári 2020 rozpustený. Po útoku bolo zatknutých do 20 Kolumbijčanov (väčšinou bývalých vojakov) a traja Haiťania, z ktorých dvaja mali občianstvo USA. V utorok 20. júla sa na Haiti ujala moci nová vláda, na čele ktorej stojí Ariel Henry.

Prezident a taxikár

Na sociálnych sieťach (1, 2, 3) sa objavili informácie, podľa ktorých prezident Moïse údajne vakcíny kritizoval. Mal povedať: "Vakcíny nevnímam priaznivo. Neverím, že naši vedúci predstavitelia sú schopní overiť ich dôveryhodnosť, keď sem prídu. Týmto vakcínam nedôverujem."

Podľa vyhľadávača Google však tieto slová nevyslovil prezident Jovenel Moïse, ale Moïse Pierre, ktorého v tomto článku citovala španielska tlačová agentúra EFE. Moïse Pierre sa predstavil ako vysokoškolský študent, ktorý sa v hlavnom meste živí taxikárčením na motorke.

Čo povedal prezident Jovenel Moïse o otázke očkovania? "Budeme mať vakcíny proti koronavírusu!" povedal 18. mája 2021 v prejave počas osláv haitskej vlajky. Vyzval tiež obyvateľov, aby sa snažili predchádzať ochoreniu, kým na Haiti nedorazia vakcíny. "Nasaďte si masky, udržujte si odstup, umývajte si ruky a prestaňte sa maznať," povedal.

Haitské ministerstvo zdravotníctva podporilo vakcíny aj vo svojich videách na Facebooku (1,2). Okrem toho koncom júna umožnilo nákup vakcín aj súkromnému sektoru.

Úmrtie prezidenta Tanzánie, ktorý popieral Covid

Tanzánsky prezident John Magufuli zomrel v marci 2021 vo veku 61 rokov. Oficiálnou príčinou smrti bolo podľa vládnych zdrojov zlyhanie srdca. Podľa opozície však zomrel na Covid-19, čo však zatiaľ nebolo dokázané. Podľa odborného časopisu The Lancet bol Magufuli zarytým "koronaskeptikom". V júni 2020 vyhlásil, že jeho krajina je vďaka božiemu zásahu nedotknutá Covidom, a nariadil opätovné otvorenie škôl.

"Musíme zostať silní. Očkovanie je nebezpečné. Keby bol biely muž skutočne schopný vyrábať vakcíny, už dávno by existovala vakcína proti AIDS, tuberkulóze, malárii a rakovine," povedal Magufuli v januári 2021 podľa časopisu The Lancet.

Tanzánia neobvinila WHO ani iné medzinárodné inštitúcie zo zodpovednosti za Magufuliho smrť. Jeho nástupkyňa Samia Suluhu na Twitteri vyzvala obyvateľov, aby dodržiavali odstupy.

Tanzánia je jednou z posledných krajín, ktoré s očkovaním proti koronavírusu ešte nezačali (stav k polovici júla 2021, ďalšími krajinami sú Burundi, Eritrea a Severná Kórea). Pod vedením novej prezidentky Suluhu však v tomto pravdepodobne čoskoro dôjde k zmene. "Všetkých občanov vyzývam, aby sa pripravili na očkovanie,“ povedala totiž ministerka zdravotníctva Dorothy Gwajima 23. júla s tým, že vakcíny by sa v krajine čoskoro mali začať podávať zadarmo tým, ktorí o ne budú mať záujem."

Podľa hovorcu WHO je organizácia pripravená pomôcť krajinám, ktoré očkovač ešte nezačali, s očkovacou kampaňou.

Úmrtie prezidenta Burundi

Burundský prezident Pierre Nkurunziza zomrel 8. júna 2020 vo veku 55 rokov. Oficiálnou príčinou smrti tohto bývalého učiteľa telocviku bolo zlyhanie srdca. Nkurunziza tak zomrel mesiace predtým, než boli prvé vakcíny proti Covidu vôbec schválené a uvedené na trh.

Podľa poľského novinára Wojciecha Jagielského, známeho odborníka na Afriku, bol Nkurunziza vôbec prvou hlavou štátu na svete, ktorá zomrela na Covid-19. Podobne ako Magufuli bol jedným z tých politikov, ktorí bagatelizovali nebezpečenstvo koronavírusu.

Aká je teraz situácia v krajine? Hovorca burundského ministerstva zdravotníctva Jean-Bosco Girukwishaka povedal 17. júla pre agentúru AFP: "Očkovacia kampaň sa v Burundi ešte nezačala, hoci zamestnanci OSN a niektorí pracovníci veľvyslanectiev už boli zaočkovaní. Vláda stále vyčkáva, kým budeme mať viac informácií o účinkoch týchto vakcín, najmä preto, že v krajine nie je vyhlásený výnimočný stav a choroba sa zatiaľ veľmi nerozšírila. Medzitým však vláda prijala program Ndakira, Sinandura kandi Sinandukiza COVID-19 (Uzdravím sa, nebudem ďalej šíriť chorobu Covid-19), ktorý zahŕňa testovanie a čo najskoršiu liečbu pozitívnych prípadov, ako aj prevenciu choroby prostredníctvom rôznych bariér."

Hoci Nkurunzizov nástupca Évariste Ndayishimiye zatiaľ očkovanie nezaviedol, tvrdí, že Covid-19 je "najväčším nepriateľom" krajiny.

Burundi neobvinilo zo smrti Nkurunzizu žiadnu organizáciu.

Premiéri Pobrežia Slonoviny a Eswatini

Hamed Bakayoko sa stal premiérom Pobrežia Slonoviny v júli 2020. V apríli minulého roku sa sám nakazil Covidom a vyzýval obyvateľov, aby dodržiavali pandemické opatrenia. O rok neskôr, 10. marca 2021 zomrel vo veku 56 rokov na rakovinu v nemocnici v nemeckom Freiburgu. Ešte predtým, vo februári, odcestoval kvôli zdravotným ťažkostiam do Francúzska, aby sa podrobil vyšetreniam, do Nemecka bol prevezený neskôr.

Nie je pravda, že by bol Bakayoko proti očkovaniu. Jeho oficiálny FB účet zdieľal ešte v januári 2021 príspevok, podľa ktorého vláda Pobrežia Slonoviny zabezpečuje obyvateľom krajiny vakcíny proti ochoreniu Covid-19 tak, aby boli od prvého štvrťroku k dispozícii.

Pobrežie Slonoviny bolo spolu s Ghanou vôbec prvými krajinami sveta, ktoré 1. marca začali očkovať svoje obyvateľstvo vakcínami dodanými v rámci globálneho vakcinačného programu Covax. V tom čase povedal vtedajší minister zdravotníctva a súčasný premiér Patrick Achi, že prvých 504 000 dávok vakcíny AstraZeneca bude distribuovaných v oblasti najväčšieho mesta Abidjan. Za ostatné mesiace bolo publikovaných viacero správ (tu alebo tu) o tom, že očkovanie v krajine ide pomalým tempom, pričom za jednu z hlavných príčin boli označené dezinformácie. K 29. júnu 2021 bolo v 25-miliónovej západoafrickej krajine podaných 757 123 dávok vakcíny proti koronavírusu.

Ambrose Dlamini bol premiérom kráľovstva Eswatini, vnútrozemskej enklávy v Juhoafrickej Republike s viac ako miliónom obyvateľov, od októbra 2018. Zomrel 13. decembra 2020 v juhoafrickej nemocnici, kam bol prevezený začiatkom decembra po tom, ako bol pozitívne testovaný na Covid. V tom čase ešte vakcíny proti koronavírusu do Afriky dodávané neboli, prvá vakcína (od Pfizeru) bola len 11. decembra schválená pre núdzové použitie v Spojených štátoch.

Sám Dlamini opakovane vyzýval, aby ľudia dodržiavali pandemické opatrenia a nosili rúška. Okrem toho 30. novembra 2020, tj. v čase, keď bol Dlamini ešte nažive, predstavila Lizzie Nkosi, ministerka zdravotníctva v jeho vláde, program Covax obyvateľstvu a uviedla, že „vláda kráľovstva Eswatini sa zaviazala obstarať vakcínu COVID-19“, čo uvádza tlačová správa ministerstva na webovej stránke eswatinskej vlády. Tvrdenia podľa ktorých Dlamini odmietal vakcínu proti koronavírusu sú tak nepravdivé.

V rámci programu Covax boli do Eswatini prvé vakcíny doručené v marci 2021, pričom samotné očkovanie začalo v krajine 24. marca. Dočasný premiér Themba Masuku bol zaočkovaný spoločne s ďalšími 59 vysokými predstaviteľmi krajiny v rámci spustenia očkovacej kampane. Podľa analýzy WHO zaočkovalo Eswatini vôbec najväčšie percento svojich obyvateľov v rámci afrických krajín počas prvej fázy očkovacej kampane. K 22. júlu 2021 dostalo 38 326 obyvateľov prvú dávku vakcíny a 27 341 aj druhú.

Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by boli premiéri Bakayoko alebo Dlamini zavraždení alebo že by ich smrť akokoľvek súvisela s postojom svojich krajín voči očkovaniu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás