Fanúšikovia sledujúci kolaps Christiana Eriksena počas zápasu Fínsko-Dánsko 12. júna 2021 ( POOL / AFP / Jonathan NACKSTRAND)

Kolaps Christiana Eriksena nemal nič spoločné s očkovaním proti Covidu; dánsky futbalista zaočkovaný vôbec nebol

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Stovky slovenských používateľov Facebooku zdieľali tvrdenie, podľa ktorého mal byť dánsky futbalista Christian Eriksen, ktorý sa zrútil počas zápasu na majstrovstvách Európy, len nedávno zaočkovaný vakcínou proti Covid-19 od výrobcu Pfizer-BioNTech. Jeho kolaps tak mal prísť práve v dôsledku vakcíny. V skutočnosti je takéto tvrdenie nepravdivé, Eriksen totiž nebol proti koronavírusu vôbec zaočkovaný, čo potvrdil aj riaditeľ klubu Inter Miláno aj hovorca Dánskeho futbalového zväzu.

Na slovenskom Facebooku sa v júni 2021 rozšírili príspevky, podľa ktorých mal byť kolaps dánskeho futbalistu Christiana Eriksena dôsledkom jeho očkovania proti koronavírusu.

„Odpadnuty Dansky hrac (...) bol zaciatkom Maja vakcinovany Pfizrom prva davka koncom Maja druhou davkou Pfizer,“ píše sa v tomto príspevku z 13. júna 2021, ktorý zdieľalo viac ako 420 používateľov.

Snímka FB príspevku vyhotovená 15. júna 2021

Príspevok je snímkou správy z 12. júna z dezinformačnej skupiny Casus Belli Live zo sociálnej siete Telegram. Podľa slovenských používateľov mal informáciu o svojom očkovaní spomenúť Christian Eriksen v talianskom „rádiu Sportiva“, pričom priložili link na článok rádia - v linkovanom článku sa však nič v tom duchu nepíše. Podľa iných príspevkov mala daná informácia v rádiu odznieť z úst hlavného lekára Eriksenovho klubu.

Rozšírili sa aj iné verzie rovnakých tvrdení, napríklad tu vo forme videa alebo tu. Dezinformáciu zdieľala aj slovenská FB stránka Sloboda v očkovaní SK.

Obdobné tvrdenia sa šírili aj v nemčine, angličtine, francúzštine, španielčine či poľštine.

Realita: Eriksen nebol vôbec zaočkovaný

Hráč dánskej národnej reprezentácie, ktorý je kmeňovým hráčom talianskeho klubu Inter Miláno, náhle skolaboval na zástavu srdca priamo na ihrisku počas zápasu proti Fínsku 12. júna v Kodani. Privolaným zdravotníkom sa podarilo 29-ročného futbalistu po masáži srdca oživiť a v súčasnosti je jeho stav stabilizovaný, podľa svojho Instagramu sa už vraj „cíti okay“.

Incident však spôsobil vo futbalovom svete šok, pričom len pár hodín po Eriksenovom kolapse sa objavili hoaxy o jeho údajnom očkovaní, s ktorým dávali používatelia sociálnych sietí celú udalosť do súvisu.

Takéto tvrdenia však vyvrátil generálny riaditeľ Interu Miláno Giuseppe Marotta. „Neprekonal covid a nebol ani zaočkovaný,“ povedal Marotta v televízii Rai (tu od času 5:50). O jeho vyjadrení písala na FB stránke aj Polícia SR.

Marotta svoje stanovisko zopakoval 13. júna aj pre športové noviny La Gazzetta dello Sport: „Tie desivé scény predznamenávali dramatické veci, ale chvalabohu, vďaka lekárom, sa nič nestalo. Ďakujem všetkým, súperom aj priateľom, pretože stáli za nami. Nikdy nemal Covid a nikdy nebol očkovaný, nechceme byť dotieraví, je dobré, aby mal hráč pokoj. Je šampión, sme mu nablízku a dúfame, že sa tieto zdravotné problémy vyriešia.“

Časť z rozhovoru s riaditeľom klubu Inter Miláno Giuseppem Marottom pre La Gazzeta dello Sport

Agentúra AFP 14. júna kontaktovala Dánsky futbalový zväz „Dansk Boldspil-Union“. Jeho hovorca povedal: „Môžem sa odvolať iba na to, čo povedal náš tréner na predchádzajúcej tlačovej konferencii, a síce, že Dánsky futbalový zväz neočkoval svojich hráčov. Ak sú niektorí zaočkovaní, je to len prostredníctvom ich klubu. Môžem sa teda odvolať iba na stanovisko klubu (Inter Miláno).“

Spomínané talianske rádio Sportiva sa od tvrdení 13. júna dištancovalo na Twitteri. „(Uvedené) informácie (...) sú nepravdivé. Nikdy sme nevysielali žiadne vyhlásenie zdravotníckeho personálu Interu o zdravotnom stave Christiana Eriksena,“ píše sa v tweete.

Lekár nemeckej reprezentácie Tim Meyer na tlačovej konferencii 13. júna taktiež hovoril o incidente, pričom vyvrátil fámy o očkovaní. „Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by tento prípad mal niečo spoločné s pandémiou Covid-19 alebo s vakcínami. Viem to z priamych zdrojov,“ povedal lekár počas tlačovej konferencie v Herzogenaurach v Nemecku.

Zmätok okolo údajného očkovania Eriksena mohol byť spôsobený aj dezinterpretáciou vyhlásenia Piera Volpiho, klubového lekára Interu Miláno, ktorý poskytol 18. mája rozhovor pre La Gazzetta dello Sport, z ktorého čerpal aj článok na calciomercato.com. V rozhovore totiž okrem iného povie, že „všetci hráči budú očkovaní pred ďalším šampionátom“. Nehovorí však o práve prebiehajúcich majstrovstvách Európy, ale o talianskej národnej lige Serie A, ktorá sa začne 22. augusta 2021.

Článok preložil/-a
VAKCÍNY COVID-19