Anthony Fauci počas zasadnutia senátneho Výboru pre zdravie, vzdelávanie, prácu a penzie 20. júla 2021 vo Washingtone, DC ( POOL / J. SCOTT APPLEWHITE)

Diskusia s Anthonym Faucim z roku 2019 nedokazuje, že by pandémia koronavírusu bola vopred naplánovaná

Stovky používateľov zdieľali v októbri 2021 články s videom, na ktorom vidno amerického imunológa Anthonyho Fauciho. Video podľa nich bolo dôkazom, že globálna pandémia ochorenia Covid-19 a s ňou spojená očkovacia kampaň bola naplánovaná najneskôr od roku 2019. Výroky z panelovej diskusie, ktoré sú zachytené vo videu, sú však vytrhnuté z kontextu. Celá panelová diskusia nijako nedokazuje, že by súčasná pandémia bola v minulosti akýmkoľvek spôsobom dlhodobo plánovaná.

Dezinformačná stránka zemavek.sk publikovala 8. októbra text s titulkom „Fauci a ďalší v roku 2019 plánovali ‘univerzálnu vakcínu proti chrípke’, ktorá sa stala covid vakcínou“.

Podľa textu mal americký imunológ Anthony Fauci spoločne s ďalšími odborníkmi na panelovej diskusii v roku v roku 2019 plánovať plošné očkovanie obyvateľstva mRNA vakcínami, na čo mala slúžiť „chytro naplánovaná pandémia“.

V článku je vložené aj video, na ktorom vidno ako sa Fauci s ostatnými diskutérmi rozpráva o vakcíne proti chrípke.

„Stručne povedané, táto panelová diskusia sa zamerala na to, čo vnímali ako potrebu univerzálnej vakcíny proti chrípke, ale uznali, že starý spôsob výroby vakcín nie je pre ich účely dostatočný a že potrebujú nejakú globálnu udalosť, pri ktorej zomrie veľa ľudí, aby mohli zaviesť novú mRNA vakcínu, ktorá by sa testovala na verejnosti,“ píše sa v texte o panelovej diskusii.

„Všetci sa zhodli na tom, že vírus každoročnej chrípky nie je dostatočne desivý na to, aby sa stala udalosť, ktorá by ľudí presvedčila, aby sa dali zaočkovať,“ uvádza Zem a vek. „A tak teraz vieme, prečo chrípka v chrípkovej sezóne 2020-21 proste ‘zmizla’. Bol proste nahradený vírusom COVID-19, a to v rámci celosvetovej chytro naplánovanej ‘pandémie’, ktorej cieľom bolo zaviesť prvé univerzálne mRNA vakcíny na svete,“ pokračuje text.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 28. októbra 2021

Predmetný článok je kópiou článku pôvodne uverejneného na českom dezinfowebe otevrisvoumysl.cz. Rovnaké tvrdenia zverejnili aj iné dezinfoweby ako infovojna.sk,slovanskenoviny.sk či cz24.news.

Obdobné tvrdenia s rovnakým videom boli zdieľané aj na českých dezinfoweboch infokuryr.cz a aeronet.cz; vyvrátili ich naši kolegovia z AFP Na pravou míru. Taktiež sa šírili aj v nemčine, vyvrátili ich naši kolegovia z AFP Faktencheck.

Ako sa píše aj v textoch, tieto tvrdenia majú pôvod na americkej dezinformačnej stránke InfoWars, ktorá video zdieľala začiatkom októbra ako dôkaz o „pláne farmaceutických firiem a OSN na vývoj a vypustenie Covidu-19“.

Tieto tvrdenia sú však nepravdivé a video, na ktoré texty odkazujú, bolo zavádzajúco zostrihané.

Pandémia bola vopred ohlásená? Čo Fauci a ostatní v diskusii v skutočnosti povedali

Krátko pred vypuknutím pandémie koronavírusu, 29. októbra 2019, americký imunológ Anthony Fauci, riaditeľ amerického inštitútu NIAID, skutočne vystúpil na diskusii organizovanej americkým think-tankom Milken Institute spoločne s výskumníkom v oblasti vakcín Rickom Brightom, s moderátorom diskusie Michaelom Specterom z časopisu New Yorker a s ďalšími troma osobami (Margaret Hamburg, Bruce Gellin, Casey Wright), ktoré sa na zdieľanom videu síce neobjavujú, sú však spomenuté v niektorých z konšpiračných článkov. Celá 59 minút dlhá diskusia je stále dostupná na webovej stránke amerického spravodajského kanála C-SPAN spolu s kompletným prepisom toho, čo počas nej odznelo.

Členovia tímu AFP Fakty si pozreli celú diskusiu. Jednou z jej hlavných tém bol vývoj univerzálnej vakcíny proti chrípke, ktorá by poskytovala dlhodobú ochranu proti chrípkovému vírusu a zbavila by ľudstvo potreby každoročného očkovania. Na tejto vakcíne pracujú vedci z celého sveta vrátane odborníkov z amerického NIAID-u či nemeckého Inštitútu Roberta Kocha (RKI). Diskutovali aj o financovaní výskumu, možnostiach spolupráce a technologickom pokroku.

Účastníci diskusie sa nijakým spôsobom nezaoberali plánovaním globálnej pandémie ochorenia Covid-19 či iného koronavírusového ochorenia.

Klinické skúšky, ktoré by mali trvať 10 rokov a ktoré sú potrebné na vývoj, spomína Fauci pri univerzálnej vakcíne proti chrípke, nehovorí o nich v súvislosti s bežnými vakcínami či vakcínami proti iným ochoreniam.

Nikde v diskusii odborníci pochopiteľne nehovoria o „potrebe globálnej udalosti, pri ktorej zomrie mnoho ľudí, aby mohli zaviesť novú mRNA vakcínu, ktorá by sa testovala na verejnosti“ a nič podobné z celej diskusie ani nevyplýva.

Účastníci diskusie sa rozprávajú o rôznych prekážkach, ktorým čelí výskum vakcín proti chrípke, vrátane názoru niektorých členov vedeckej komunity, že chrípka nie je dostatočne zaujímavou témou výskumu, a preto nepriťahuje dostatok nových talentov a finančných prostriedkov. Práve v reakcii na to Rick Bright vyslovil svoju poznámku o „rozvratnom subjekte“, ktorý by sa nedal zviazať „byrokratickými procesmi“ - poznámku, ktorú autori dezinformačných článkov nesprávne interpretovali ako výzvu ku globálnej pandémii. Bright však hovoril o nových prístupoch k výskumu vakcín.

Slovné spojenie „rušivý spôsob“, ktoré sa v dezinformačných článkoch objavuje, odkazuje na v diskusii použité spojenie „disruptive way“, ktoré povie Fauci okolo 42. minúty diskusie. Anglické slovo „disruptive“ síce možno preložiť ako „rušivý“, ale v kontexte nových technológií toto slovo znamená „prevratný“ alebo „inovatívny“, avšak nie v zmysle „krízový“.

Fauci ani ostatní v súvislosti s vakcínou proti chrípke taktiež priamo nespomínajú mRNA vakcíny, ako sa píše v dezinformačných článkoch. Prelomová technológia mRNA vakcín (messenger RNA, pozn. red.) je v diskusii spomenutá iba na dvoch miestach, a to okolo 45. a 49. minúty diskusie, keď Bright odpovedá na otázku moderátora o tom, či je hypoteticky možné vyvinúť a vyrobiť vakcínu na nové ochorenie v priebehu pár hodín.

Bright v tejto súvislosti spomenul aj možnosť podávania vakcín pomocou 3D tlačiarní. „Nie je až tak bláznivé predstaviť si, že by sa niekde v Číne mohol začať šíriť vírus vtáčej chrípky. Odtiaľ by sme mohli získať sekvenciu RNA, poslať ju do regionálnych alebo miestnych centier - ak nie priamo k vám domov - a tam si vytlačiť vakcíny na náplasť a sami si ich aplikovať."

Išlo však len o hypotetickú víziu budúceho využitia technológií v zdravotníctve. Nikto z účastníkov diskusie ani raz nenaznačil, že by sa plánovala pandémia akéhokoľvek vírusu - a už vôbec nie koronavírusu, ktorý nie je vírusom chrípky.

Prepuknutie vírusových pandémií

O možnosti, že by došlo k vypuknutiu vírusovej pandémie napríklad v Číne, sa v rámci vedeckej komunity v minulosti opakovane diskutovalo. V roku 2007 Fauci napísal: „Hoci sa väčšina odborníkov zhoduje na tom, že príde ďalšia pandémia chrípky, je ťažké predpovedať, kedy a kde sa vyskytne a aká bude jej intenzita. Neexistuje ani zhoda v tom, o aký typ pandemického vírusu chrípky pôjde.“

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa podobne vyjadrila v dokumente z roku 2005 s názvom Vtáčia chrípka: Hodnotenie hrozby pandémie: „Hoci načasovanie ďalšej pandémie nemožno predpovedať, vynaložilo sa úsilie na odhad jej dôsledkov, najmä pokiaľ ide o očakávaný počet úmrtí.“

Americká agentúra CDC dokonca vytvorila špeciálny program na predpovedanie epidémií.

„Vtáčia chrípka v posledných rokoch spôsobila spúšť vo veľkej časti Ázie,“ uvádza sa v článku z roku 2005 vo vedeckom časopise Nature. „Vzhľadom na obavy, že vírus zmutuje do nákazlivejšej formy, odborníci naďalej varujú pred možnou pandémiou podobnou epidémii chrípky z roku 1918.“

Možnosť vypuknutia pandémie je vo vedeckých kruhoch aj v médiách stále aktuálnou témou. Známe americké časopisy ako Time či The Atlantic sa téme venovali už v roku 2017. Preto nie je až také zvláštne, keď imunológ a verejne činná osoba ako Bright hovorí o nebezpečenstve epidémie vírusu vtáčej chrípky pochádzajúcej z Ázie, keďže tri z piatich pandémií chrípky od začiatku 20. storočia sa rozšírili z Číny.

Je pravdou, že vzhľadom na mimoriadnu situáciu spôsobenú pandémiou ochorenia Covid-19 Európska lieková agentúra (EMA) či Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) urýchlili proces schvaľovania vakcín, aby sa choroba dostala čo najskôr pod kontrolu (tu, tu). Nebola však vynechaná žiadna fáza klinických skúšok, nehovoriac o tom, že vývoj vakcín založených na technológii mRNA je predmetom výskumu už desaťročia. Okrem toho liekové agentúry monitorujú vakcíny aj po ich schválení. Podrobnosti sú k dispozícii tu či tu.

Tím AFP Fakty už v minulosti vyvrátil rôzne verzie fámy o tom, že globálna pandémia koronavírusu bola akýmsi spôsobom už dávno naplánovaná, napríklad tu, tu, tu alebo tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás