Nie, toto video je 8 rokov staré a policajt v ňom sa nehnevá na taliansku vládu

Tisíce používateľov Facebooku zdieľali v druhej polovici októbra video, ktoré vraj zachytáva talianskeho šéfa policajnej brigády, ako protestuje proti nariadeniam talianskej vlády. Video je však viac ako 8 rokov staré, pochádza z februára 2013. Udalosti, ktoré na ňom vidieť, sa odohrali počas študentskej demonštrácie pred blížiacimi sa voľbami v krajine. Policajt z videa bol v skutočnosti nahnevaný na protestujúcich študentov, ktorí na zasahujúcich policajtov hádzali vajcia.

Viac ako 10-tisíc používateľov zdieľalo príspevok uverejnený 19. októbra 2021 v FB skupine Zjednotenie Slovenska. Súčasťou príspevku je video, na ktorom vidno policajta v uniforme, ako po taliansky kričí na ulici, pričom v jednom momente odhodí svoju prilbu.

Podľa príspevku je to „šéf policajnej brigády pobúrený nariadením vlády“, ktorý už „odmieta útočiť na neozbrojených ľudí, polievať ich vodou a striekať slzotvorný plyn!“

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 26. októbra 2021

Identické príspevky boli zdieľané aj na iných miestach na Facebooku, napríklad tu alebo tu, alebo aj na Telegrame. Celkovo tak zdieľalo video s tvrdením v slovenčine, podľa ktorého malo na videu ísť o policajta, ktorý sa postavil proti vládnym opatreniam, viac ako 15-tisíc používateľov Facebooku.

Príspevok sa šíri v kontexte demonštrácií proti vládnym protipandemickým opatreniam, ktoré sa konali vo viacerých talianskych mestách po tom, ako bola od 15. októbra 2021 zavedená povinnosť preukazovania sa Green Passom (potvrdením o zaočkovaní proti Covidu-19, prekonaním choroby alebo výsledkom testu) pre všetkých zamestnancov. Pokiaľ sa zamestnanec podobným spôsobom nepreukáže, má podľa nových pravidiel čerpať neplatené voľno. Ak bude zamestnanec prichytený bez Green Passu na pracovisku, môže mu byť udelená pokuta.

Správy o protestoch v Taliansku prebrali aj slovenskí odporcovia očkovania a v tejto súvislosti šírili aj predmetné video s nahnevaným talianskym policajtom. Komentáre pod slovenským videom dokladajú, že používatelia uverili, že sa jedná o video zo súčasnosti. To však nie je pravda, aj keď sa v nedávnom čase konali v krajine protesty, predmetné video je viac ako 8 rokov staré a s pandémiou nijako nesúvisí.

Video s rovnakými tvrdeniami sa šírili aj v nemčine (tu alebo tu) a vyvrátili ich naši nemeckí kolegovia z AFP Faktencheck.

Realita: Študentské protesty z roku 2013

Pomocou reverzného vyhľadávania sme v agentúre AFP dohľadali pôvodné video na portáli Youtube. Daný klip bol uverejnený už v roku 2013.

V pravom hornom rohu videa vidieť logo talianskeho denníka Il Fatto Quotidiano. Dňa 15. februára 2013 denník v článku informoval o protestoch, ktoré sa konali v talianskom meste Bologna. V článku je vložené aj video, ktoré v súčasnosti koluje na Facebooku a Telegrame. Na záberoch je vidno aj policajtov, ktorí sa štítmi kryjú pred dopadajúcimi vajciami či dymovnicami.

O protestoch, ktoré sa konali v Bologni vo februári 2013, informoval aj taliansky denník la Repubblica (napríklad tu alebo tu). Na základe videozáznamov a opisov udalosti z týchto správ možno jednoznačne lokalizovať miesto nahrávky na Via Farini 29 v Bologni (tu).

O čom je video?

Podľa článkov boli zábery zhotovené v blízkosti protestu stredoškolákov proti talianskemu bankovému systému. Demonštranti zničili predvolebné plagáty a napadli sídla dvoch talianskych politických strán. Vajíčkami obhádzali obchody, pobočky bánk a policajtov.

Podľa denníka la Repubblica je výbuch hnevu policajta na videu reakciou na útok demonštrantov. Dav sa totiž vymkol spod kontroly a policajt sa prestal ovládať. Il Fatto Quotidiano taktiež uvádza, že policajt už mal situácie dosť a neudržal na uzde emócie.

Reakciu policajta z videa preložil z taliančiny člen rímskej redakcie agentúry AFP. „Terčom týchto útokov som ja a moji muži,“ sťažoval sa. Vo videu hovorí, že policajti by si pokojne robili svoju prácu. Demonštrovať bolo podľa neho v poriadku, ale malo sa tak konať s rešpektom. Vo videu opakovane žiada prítomných novinárov, aby útoky protestujúcich zdokumentovali.

Výbuch hnevu na videu teda nie je reakciou na nariadenia talianskej vlády, ani nesúvisí so zavedením povinnosti preukazovania sa Green Passom.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás