Národná pamiatka Devils Tower v štáte Wyoming 15. mája 2016 ( AFP / MLADEN ANTONOV)

Tisíce ľudí zdieľa konšpirácie, podľa ktorých je skalný útvar vo Wyomingu pňom kilometre vysokého stromu

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 26. októbra 2021 o 14:59
  • Článok prečítate za 3 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
V septembri 2021 zdieľala slovenská používateľka na svojom profile príspevok, podľa ktorého je skalný útvar v americkom štáte Wyoming s menom Devils Tower „peň“ stromu, ktorý mal vraj v dávnej minulosti dosahovať výšku niekoľkých kilometrov. Jej príspevok zdieľalo ďalej viac ako 11-tisíc používateľov Facebooku. Jej tvrdenie je však vymyslené a nepravdivé. Skala má sopečný pôvod; vznikla pred 50 miliónmi rokov z rozpálenej magmy pod zemským povrchom. Postupne boli mäkšie sedimentárne vrstvy nad a okolo skaly erodované, čím sa odhalila súčasná podoba tvrdšej sopečnej horniny.

„Taký peň zostal zo stromu v štáte Wyoming v USA. Výška pňa (hora, nazvaná ako Devil Tower) nad údolím rieky je 386 metrov,“ píše sa vo Facebookovom príspevku z 23. septembra 2021. Autorka v príspevku taktiež tvrdí, že „tento peň má koreňový systém široký 10km a hlboký až 7km“.


 

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 21. októbra 2021

Okrem fotografií Devils Tower (Diablova veža, pozn. red.) príspevok obsahuje aj ilustráciu stromu, ktorý vysoko prevyšuje okolité kopce. V príspevku je uvedený aj link na pdf dokument z konšpiračnej stránky rasa.sk, ktorý čerpá z ruského konšpiračného webu as-gard.com (podľa tohto webu mal strom dosahovať výšku 6 km). 

Tvrdenia z príspevku sú však vymyslené a nemajú oporu v realite.

Skalný útvar Devils Tower je národnou geologickou pamiatkou sopečného pôvodu na severovýchode amerického štátu Wyoming. Považuje sa za posvätné miesto niektorých indiánskych kmeňov. Tvrdenia o tom, že táto skala má byť akýmsi pňom mýtického stromu, ktorý bol pred dávnymi časmi zoťatý, sú konšpiráciou, ktorá sa na internete šíri najneskôr od roku 2016. 

Roky stará konšpirácia

Tvrdenia o tom, že Devils Tower má byť peň stromu a že má ísť o skamenelé drevo, cirkulujú na internete už dlhšiu dobu. 

V minulosti tieto tvrdenia vyvrátili aj iné fact-checkerské organizácie ako Reuters, Politifact, USA Today, Snopes, Lead Stories či Check your fact.

Tím AFP Fakty dohľadal, že podobné tvrdenia o Devils Tower sa objavili vo facebookovom príspevku americkej facebookovej stránky Casper Planet z 31. júla 2017. Táto stránka je satirická, v jej popise sa píše: „Prinášame správy, na ktorých nezáleží, priamo na váš Snews Feed. Satira, humor a názory, mená/miesta sú vymyslené.“

V minulosti si stránka napríklad strieľala zo štartu rakety spoločnosti Blue Origin Jeffa Bezosa alebo zdieľala sarkastické príspevky o protestujúcich za plošný zákaz automobilov.

O počine satirickej stránky informovalo v auguste 2017 aj wyomingské rádio KGAB, ktoré v titulku uštipačne vyzývalo, aby čitatelia pomohli tento mýtus šíriť. 

Podobné tvrdenia však šírili konšpirátori v kontexte nepravdivých teórií o plochej zemi už aj v roku 2016 (napríklad tu, tu alebo tu). Konšpiráciu o Devils Tower spomína vo svojom vysvetľujúcom článku z roku 2016 aj redaktor časopisu The Atlantic Sam Kriss.

Konšpiráciám o starodávnych stromoch enormných rozmerov je venovaná aj Facebooková skupina Ancient Giant Tree Truth s viac ako 47-tisíc členmi.

Devils Tower: Geologický pozostatok sopečnej činnosti

Prírodný skalný útvar v pohorí Black Hills dosahujúci výšku 386 metrov bol v roku 1906 vyhlásený prezidentom Theodorom Rooseveltom za vôbec prvú národnú pamiatku v Spojených štátoch a ročne ho navštívi viac ako 500-tisíc turistov.

Americká Správa národných parkov (National Park Service), pod ktorú útvar patrí, na svojej stránke venovanej Devils Tower vysvetľuje aj geologický pôvod tejto prírodnej pamiatky.

Podľa stránky tvoria skalu intruzívne horniny, ktoré majú sopečný pôvod. Skala bola podľa geológov sformovaná ako magma alebo roztavená hornina, ktorá však zostala pochovaná pod zemským povrchom v hĺbke 1,5 až 3 km. Doposiaľ medzi výskumníkmi neexistuje úplná zhoda na tom, ako presne sa magma ochladila alebo či tvorila tzv. diatrému (kanál, ktorý privádza magmu ku kráteru sopky na povrchu).

Na Slovensku máme sopečný útvar Hajnačka s podobným pôvodom, ktorý sa na slávnu prírodnú pamiatku z Wyomingu aj vizuálne ponáša, je však ďaleko menších rozmerov.

V prípade Devils Tower každopádne panuje vedecký konsenzus o tom, že behom miliónov rokov mäkšie sedimentárne vrstvy okolo stvrdnutej magmy erodovali pôsobením vetra a najmä vody, až bola táto pevnejšia sopečná hornina obnažená a skala tak nadobudla dnešnú podobu.

Image
Horolezci stúpajú po typických šesťuholníkových sopečných skalných útvaroch na hore Devils Tower 15. mája 2016 ( AFP / MLADEN ANTONOV)

Šesťuholníkové kamenné stĺpy, ktoré sú súčasťou skaly, sú taktiež dôkazom jej sopečného pôvodu. Vznikli totiž schladením rozpálenej magmy či lávy a podobné môžeme nájsť aj v Kalifornii, na Islande či dokonca aj na Slovensku na mieste kamenného vodopádu pod hradom Šomoška.

Vďaka svojmu monumentálnemu a špecifickému tvaru sa Devils Tower objavil vo viacerých filmoch - najznámejším je jednoznačne Blízke stretnutie tretieho druhu z roku 1977.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás