Členské štáty OSN neodovzdali WHO kontrolu nad verejným zdravím a vakcínami
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 3. októbra 2023 o 13:00
- Článok prečítate za 9 min
- Autor: Matus KRCMARIK, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Vo videu vystupuje Tkáč, ktorý v nedávnych parlamentných voľbách kandidoval za krajne pravicovú stranu ĽSNS. Objavilo sa na jeho youtubovom kanáli a na telegramovom účte. Nachádza sa aj v tomto príspevku na Facebooku, ktorý má viac ako 17-tisíc zdieľaní.
Tkáč vo videu tvrdí, že Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) hlasovalo o politickej deklarácii podporujúcej schválenie pandemickej dohody, ktorá by viedla k „totálnej kontrole, totálnemu diktovaniu a ohrozovaniu ľudského zdravia cez vakcinácie“. Dohoda má podľa neho umožniť WHO prevziať kontrolu nad zdravotnou politikou celého sveta.
Hoci sa v súčasnosti rokuje o novom Dohovore WHO o prevencii, pripravenosti a reakcii na pandémie (archívny odkaz), jeho cieľom je podľa súčasných návrhov zabezpečiť lepší prístup k produktom súvisiacim s pandémiami, ako sú testy a vakcíny, a podporiť výmenu informácií medzi krajinami v prípade budúcej pandémie. WHO by si podľa návrhu textu dohovoru zachovala dôležitú úlohu v oblasti verejného zdravia ako globálny koordinátor reakcie, ale návrh textu tiež spomína zachovanie národnej suverenity.
Politická deklarácia VZ OSN síce vyslovuje široký súhlas (pozri 26. stranu) s novým pandemickým dohovorom, ale táto deklarácia ani návrh dohovoru nepočítajú so žiadnymi obmedzeniami osobnej slobody, ktoré v tejto súvislosti spomína Tkáč.
Agentúra AFP sa venovala niekoľkým tvrdeniam z videa Mariána Tkáča:
WHO nemôže prevziať kontrolu nad globálnou politikou verejného zdravia
Vo videu Tkáč hovorí, že všetky členské štáty OSN sa v New Yorku dohodli, že WHO by mala prevziať „kontrolu nad zdravím celého sveta“.
Stretnutie, ktoré sa konalo 20. septembra 2023 a na ktoré sa Tkáč odvoláva, bolo „stretnutím na vysokej úrovni o prevencii, pripravenosti a reakcii na pandémie“, a neviedlo k rezolúcii VZ OSN alebo k podpisu zmluvy, ktoré by mali väčšiu váhu.
O znení deklarácie sa rozhodovalo vopred, bola prijatá konsenzom a z hľadiska medzinárodného práva je nezáväzná, uviedol Peter Hulényi, riaditeľ odboru OSN a medzinárodných organizácií v systéme OSN z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Podľa WHO bolo cieľom stretnutia „posilniť medzinárodnú spoluprácu, koordináciu, riadenie a investície potrebné na to, aby sa zabránilo opakovaniu ničivých zdravotných a sociálno-ekonomických následkov spôsobených COVID-19, aby bol svet lepšie pripravený na budúce pandémie a aby sa vrátil na cestu k dosiahnutiu cieľov trvalo udržateľného rozvoja“.
V deklarácii sa uvádza, že prácu agentúr OSN v oblasti zdravotníctva by mala koordinovať WHO ako „riadiaci a koordinačný orgán medzinárodnej zdravotníckej práce“.
Krajiny sa preto zaviazali zintenzívniť spoluprácu v oblasti zdravotníctva, zlepšiť spoluprácu pri distribúcii vakcín a riadiť sa vedeckými poznatkami. Nič vo vyhlásení však nepoukazuje na odovzdanie právomocí WHO, čo by podľa záväzku Charty OSN o zvrchovanej rovnosti členských štátov ani nebolo možné.
WHO pripravuje novú dohodu o pandémiách...
Tkáč vo videu naznačuje, že svetoví lídri podporili takzvanú pandemickú dohodu, ktorá by v prípade schválenia bola právne záväzná.
OSN a členské štáty v súčasnosti naozaj rokujú o novom dohovore WHO o prevencii, pripravenosti a reakcii na pandémie, ktorý je známy ako „Pandemická dohoda“. Výsledkom rokovaní by mal byť konsenzuálny text, ktorý bude predložený Svetovému zdravotníckemu zhromaždeniu, orgánu, v ktorom zasadajú ministri zdravotníctva všetkých 194 členských štátov WHO.
Rokovania tohto orgánu sa konajú každoročne v máji a ak sa návrh dohody dostane na rokovací stôl v roku 2024, bude ho musieť schváliť väčšina štátov.
...ale nebude nútiť členské štáty, aby odovzdali všetku kontrolu nad verejným zdravím WHO
V návrhu pandemickej dohody sa výslovne uvádza pojem národnej suverenity, pokiaľ ide o verejné zdravie a reakciu na pandémiu. Na 5. strane sa uvádza: „Štáty majú v súlade s Chartou Organizácie Spojených národov a všeobecnými zásadami medzinárodného práva zvrchované právo vydávať zákony a vykonávať právne predpisy v súlade so svojou zdravotnou politikou.“
„Suverenita zostáva v rukách krajín, ktoré sú zodpovedné za stanovenie zdravotných politík pre svojich občanov,“ napísala WHO 25. februára 2023 v príspevku na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter.
Auriane Guilbaudová, politologička a odborníčka na globálnu zdravotnú politiku z Parížskej univerzity 8, 23. mája v e-maile agentúre AFP uviedla, že štatút WHO ako medzinárodnej medzivládnej organizácie znamená dvojité obmedzenie: musí rešpektovať suverenitu štátov a má len také právomoci, ktoré jej štáty z vlastnej vôle pridelia. „Tým, že štáty rokujú o medzinárodnej dohode a potom ju schvaľujú, samé určujú pravidlá,“ uviedla.
Svetová zdravotnícka organizácia píše o dohode tu (archívny odkaz). Agentúra AFP informovala o dezinformáciách týkajúcich sa pandemickej dohody napríklad tu.
Neexistujú plány na zákaz šírenia informácií o rizikách očkovania
Tkáč hovorí o politickej deklarácii VZ OSN, ktorá „diktuje a ohrozuje ľudské zdravie cez očkovanie“.
„Schválili vysoko diktátorský dokument, podľa ktorého už len šírenie správy, že očkovanie je riziko, bude trestným činom,“ hovorí Tkáč vo videu. Toto tvrdenie nie je pravdivé.
V bode 64 politickej deklarácie sa štáty zaväzujú „prijať opatrenia na boj proti negatívnym vplyvom dezinformácií, nenávistných prejavov a stigmatizácie v oblasti zdravia, najmä na platformách sociálnych médií“.
Štáty uznávajú, že budovanie dôvery v zdravotný systém je nevyhnutné na predchádzanie ďalším pandémiám, ale aj na prípravu účinnej reakcie na núdzové situácie. Cieľom je preto zvýšiť „zdravotnú osvetu, gramotnosť a informovanosť verejnosti“.
V deklarácii schválenej v OSN ani v návrhu „pandemickej dohody“ sa nespomína stíhanie ľudí, ktorí upozorňujú na riziko očkovania.
Neexistujú plány na vydávanie očkovacích preukazov WHO
V politickej deklarácii ani v návrhu „pandemickej zmluvy“ sa nespomínajú digitálne očkovacie preukazy vydávané WHO, ktoré by ľudia museli nosiť so sebou.
Tkáč však vo videu hovorí, že Európska únia a WHO spoločne pripravujú takýto projekt. Zrejme má na mysli spoluprácu Európskej komisie a WHO oznámenú (archívny odkaz) v júni 2023, ktorej cieľom je na základe európskych očkovacích preukazov z čias pandémie vytvoriť „globálny systém, ktorý pomôže uľahčiť globálnu mobilitu a ochrániť občanov na celom svete pred prebiehajúcimi a budúcimi zdravotnými hrozbami vrátane pandémie“.
„Ide o prvý stavebný kameň globálnej certifikačnej siete WHO pre digitálne zdravie (GDHCN), ktorá pripraví širokú škálu digitálnych produktov na zabezpečenie lepšieho zdravotníctva pre všetkých,“ uvádza WHO v tlačovej správe.
V tomto prípade ide o to, aby štáty mali prístup k open-source nástroju na riadenie budúcich hrozieb, ktorý bude chrániť údaje používateľov. Bude však na jednotlivých krajinách, aby sa rozhodli, či túto možnosť využijú.
„WHO nemá a nebude mať k dispozícii osobné údaje, ako sú mená jednotlivcov alebo ich e-maily, ani individuálne zdravotné záznamy. Za vydávanie zdravotných certifikátov a osobných zdravotných záznamov podľa usmernení WHO sú zodpovedné členské štáty,“ uvádza WHO na webe (archívny odkaz) o Globálnej digitálnej zdravotnej certifikačnej sieti.
Jedenásť krajín nesúhlasilo s postupom, ale nehlasovali proti deklarácii
Tkáč vo videu opisuje schvaľovanie politickej deklarácie ako hlasovanie, v ktorom sa proti návrhu postavilo len jedenásť štátov vrátane Ruska, Bieloruska a Sýrie.
Hulényi, ktorý bol počas stretnutia priamo v New Yorku, však tvrdí, že k takémuto hlasovaniu nedošlo.
„Deklarácia sa pripravovala niekoľko mesiacov a záverom intenzívnych rokovaní bol text, s ktorým všetky krajiny súhlasili. Neskôr skupina krajín na čele s Ruskom vyhlásila, že ich požiadavky neboli dostatočne zapracované a že mali pocit, že boli ku konsenzu dotlačené,“ uviedol pre agentúru AFP v e-maile z 28. septembra 2023.
„Na podujatí minulý týždeň sa však v žiadnom prípade nehlasovalo. Deklarácia bola prijatá počas podujatia na vysokej úrovni, na ktorej sa zúčastnil minister Michal Palkovič s delegáciou Ministerstva zdravotníctva SR, a išlo len o ‚odklepnutie‘, po ktorom nasledoval potlesk. Rusko, ani žiadna iná krajina proti tomu nenamietali," opisuje Hulényi.
Slovenská republika teda s vyhlásením súhlasila.
Námietky Ruska a ďalších štátov k procedurálnym bodom na viacerých zasadnutiach týkajúcich sa verejného zdravia počas septembrového Valného zhromaždenia 2023 nájdete tu (archívny odkaz). Rusko žiada, aby sa o vyhlásení hlasovalo na Valnom zhromaždení, kde je na schválenie potrebná väčšina.
Rusko na Valné zhromaždenie OSN posunulo aj politické vyhlásenie o cieľoch trvalo udržateľného rozvoja, ktoré však v piatok 29. septembra 2023 prešlo bez hlasovania. Deklarácie o zdraví budú na programe Valného zhromaždenia OSN vo štvrtok 5. októbra 2023 a „je možné, že sa zopakuje situácia z minulého piatka“, hovorí Hulényi.
WHO nie je súkromná organizácia, hoci Bill Gates jej prispieva
Tkáč vo svojom videu nazýva WHO „súkromnou, polosúkromnou organizáciou výdatne financovanou Billom Gatesom“.
WHO bola založená v roku 1948 ako agentúra OSN (archívny odkaz), „ktorá spája národy, partnerov a ľudí s cieľom podporovať zdravie, udržiavať svet v bezpečí a slúžiť zraniteľným“. Je medzivládnou organizáciou, keďže ju riadia členské štáty, nie súkromnou.
Svetová zdravotnícka organizácia získava finančné prostriedky od členských štátov, ktoré platia členské príspevky, ako aj od ďalších dobrovoľných darcov z členských štátov a iných partnerov. Viac ako 80 percent finančných prostriedkov WHO tvoria (archívny odkaz) „dobrovoľné príspevky“. Ide o akúkoľvek sumu peňazí poskytnutú darcami, či už ide o členské štáty, mimovládne organizácie, filantropické organizácie alebo iné súkromné subjekty.
Tieto dobrovoľné príspevky sú zvyčajne vyčlenené na konkrétne projekty alebo choroby, čo znamená, že WHO nemôže sama rozhodnúť, ako ich použije.
WHO uvádza zoznam dobrovoľných darcov na roky 2020 a 2021 na svojom webe (archívny odkaz). Na prvom mieste je Nemecko s 1,27 miliardy dolárov, nasleduje Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov so 751 miliónmi dolárov. Celkový rozpočet organizácie (archívny odkaz) v týchto rokoch bol 5,84 miliardy dolárov.
Bill Gates bol častým terčom dezinformácií a všetky tvrdenia o ňom vyvrátené agentúrou AFP v slovenčine nájdete tu.
Deklarácia je súčasťou Agendy 2030
V Agende 2030 pre udržateľný rozvoj sa stanovuje 17 cieľov, ktoré by sa mali do roku 2030 dosiahnuť a ktoré sú zamerané na „odstránenie chudoby, zníženie nerovností a podporu udržateľného hospodárenia s prírodnými zdrojmi a ekosystémami, ako aj na udržateľný, inkluzívny a spravodlivý hospodársky rast“, uvádza OSN na svojom webe (archívny odkaz). Členské štáty OSN sa dohodli na cieli odstrániť chudobu udržateľným spôsobom na zasadnutí v septembri 2015, čím aktualizovali predchádzajúcu Agendu 21.
Tkáč spája politickú deklaráciu s agendou cieľov udržateľného rozvoja do roku 2030 a pripomína, že odkazy na tieto ciele sa nachádzali aj v hlavnej sále VZ OSN. Počas samitu o týchto cieľoch boli pri rečníkoch umiestnené transparenty, ktoré na ciele odkazovali.
V politickej deklarácii sa uvádza, že krajiny „uznávajú, že zdravie je predpokladom, výsledkom a ukazovateľom všetkých troch rozmerov - hospodárskeho, sociálneho a environmentálneho - udržateľného rozvoja a implementácie Agendy 2030“. V texte vyhlásenia sa niekoľkokrát opakuje, že zdravie je ústredným bodom tejto agendy.
Predseda Valného zhromaždenia OSN Dennis Francis počas tohtoročného rokovania o cieľoch (archívny odkaz) konštatoval (archívny odkaz), že napriek záväzkom v roku 2022 ešte stále žije 1,2 miliardy ľudí v chudobe a približne osem percent svetovej populácie, teda 680 miliónov ľudí, bude aj na konci desaťročia čeliť hladu. Medzinárodné spoločenstvo nemôže tieto čísla akceptovať, povedal.
„Ambicióznymi spoločnými krokmi by sme do roku 2030 mohli vymaniť z chudoby ďalších 124 miliónov ľudí a zabezpečiť, aby o 113 miliónov ľudí menej trpelo podvýživou,“ povedal.
Agenda 2030 sa stala častým terčom dezinformačných správ, napríklad podľa jednej z nich môžu vlády občanov zatvárať do „15-minútových miest“ a obmedzovať ich pohyb. V tomto prípade sa zas šíril falošný zoznam cieľov Agendy.
Slovensko by na odchod z WHO nemuselo opustiť EÚ
Tkáč vo videu tvrdí, že každý člen Európskej únie musí byť aj členom WHO. Argumentuje aj za vystúpenie z Únie, ináč „nás Európska únia jednoducho vyhladí“.
Slovensko je členom Európskej únie od 1. mája 2004 (archív tu) a schváleniu predchádzali (archívny odkaz) roky rokovaní, zmena ústavy a referendum.
Slovensko vstúpilo do Svetovej zdravotníckej organizácie oveľa skôr, po získaní nezávislosti v roku 1993, keď sa stalo členom OSN. Od roku 1994 na Slovensku pôsobí pobočka tejto organizácie (archivovaná tu).
Tieto rozhodnutia spolu nesúvisia a „ani inak sa navzájom nepodmieňujú“, hovorí Hulényi.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás