
Video nezachytáva natáčanie inscenovaných záberov vojny na Ukrajine, ale cvičenie dobrovoľníckej organizácie
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 15. augusta 2023 o 09:42
- Článok prečítate za 5 min
- Autor: Robert BARCA, Matus KRCMARIK, AFP Slovakia
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Ukrajinskí bojovníci sú veľmi statoční a odvážni. Nikto nie je opustený,“ píše sa v príspevku na Facebooku, ktorý zdieľali stovky ľudí. Po ironickej pochvale ukrajinských vojakov text naznačuje, že video je dôkazom, že Ukrajinci sa snažia natočiť falošné zábery z vojny. Ako dôkaz uvádza skutočnosť, že v závere videa sa do záberu dostane fotografka v reflexnej veste.
„Herci hodní Oscara slúžia v AFU!“ spomína v závere svojho príspevku používateľka, čím priamo hovorí, že vojaci Ozbrojených síl Ukrajiny majú byť podľa nej herci.
Video sa šírilo tiež v angličtine, nemčine, francúzštine, poľštine a ruštine.

Na videu ťahajú dvaja muži tretieho, ako keby presúvali zraneného spolubojovníka do bezpečia. Napriek tomu, že muži na záberoch sú oblečení v maskáčoch a zdá sa, že nesú zbrane, na hlave má jeden namiesto vojenskej prilby klobúk, druhý šiltovku. V pozadí sa objaví žena v reflexnej veste, pričom v ruke má fotoaparát, ktorým zaznamenáva scénu.
Agentúra AFP zistila, že video nepochádza z bojovej zóny, ale na sociálnych sieťach ho zverejnilo centrum ponúkajúce výcvik pre civilistov v Kremenčuku, v ukrajinskom meste ležiacom na rieke Dneper severozápadne od mesta Dnipro.
Stopy na TikToku
Na videu je viditeľná značka telegramového kanálu s názvom „The Military Theme Z“. Tam sme video našli v príspevku z 25. júla 2023. Príspevok je v ruštine a je veľmi podobný textu, ktorý sa pri videu šíri na sociálnych sieťach v slovenčine.
„Bojovníci sú veľmi statoční a odvážni. Nikoho nenechávajú za sebou. Prepáčte, do záberu sa dostal kameraman, poďme znovu!“ píše sa v príspevku, ktorý sa končí slovami: „Monitorujeme ukrajinský Tik-Tok.“
Z textu príspevku sme pochopili, že nejde o pôvodný zdroj videa, ale že bolo stiahnuté z ukrajinských zdrojov. Pokračovali sme preto v pátraní s využitím reverzného vyhľadávania videí.
Týmto spôsobom sme na ruskej sociálnej sieti VKontakte našli video identické s tým, ktoré sa šírilo na sociálnych sieťach v slovenčine. Príspevok znel rovnako ako ten na Telegrame, ale v tomto videu bol prítomný aj vodoznak odkazujúci na tiktokový účet @yar0slav_yar0slav.
Na tomto účte sme našli pôvodné video zverejnené 24. júla 2023. Text príspevku však znel veľmi odlišne od tých, ktoré sme videli dovtedy. „Je lepšie najprv sa otestovať a reálne zhodnotiť svoje schopnosti pri cvičných úlohách,“ píše sa v ňom pri hashtagoch „Kremenchuk“, „education“, „Ukraine“ a „dftg12“.
DTFG12 z hashtagu na Tik-Toku odkazuje na kanál „Vzdelávacieho a výcvikového centra 12“, ktoré má kontá na rôznych sociálnych sieťach, napríklad toto na Telegrame. V ukrajinčine používa skratku NTC12.
V čase písania tohto článku je Kremenčuk pod ukrajinskou kontrolou - od začiatku plnohodnotnej ruskej invázie vo februári 2022 sa mesto nikdy neocitlo v blízkosti frontovej línie.
V júni 2022 sa terčom ruského útoku stalo nákupné centrum v Kremenčuku, kde zomrelo najmenej 18 civilistov. Táto udalosť sa v tom čase stala terčom falošných tvrdení, podľa ktorých vraj malo byť nákupné centrum uzavreté a prázdne. Tvrdenia v tom čase overovala aj agentúra AFP.
Zábery a fotografie z rovnakej udalosti
Centrum zverejnilo video, ktoré sa neskôr šírilo vo falošných príspevkoch, na svojej facebookovej stránke 24. júla 2023. V rovnaký deň bola na stránke zverejnená aj fotografia, na ktorej vidno rovnakú scénu.
V príspevku s viacerými fotografiami z toho dňa sa píše: „Ďalšia skúška po ukončení päťtýždňového základného vojenského výcviku pre civilistov v radoch NTC12. Nové miesto, nové úlohy, nové podmienky... Skvelá príležitosť otestovať sám seba, svoje silné stránky a uplatniť získané poznatky v praxi.“
Z umiestnenia ľudí a prvkov na fotografii sme identifikovali, že ide o rovnakú situáciu ako na videu, a že autorkou fotografie je žena, ktorá sa objavuje v závere videa.
Na videu vidno dvoch mužov ako ťahajú tretieho. Ten vzdialenejší od autora videa má na hlave šiltovku a pištoľ v ruke, druhú má prehodenú cez plece. Druhý muž má na hlave klobúk, zozadu chránič a pištoľ v ruke. Video tiež ukazuje fotografku v reflexnej veste.
Táto žena je zjavne aj autorkou fotografie na Facebooku. Tá ukazuje rovnakých troch mužov (štvrtý tak isto ako na videu leží vedľa nich). V ľavej časti záberu je muž v reflexnej veste s mobilom, ktorý je zjavne autorom videa z udalosti, keďže stojí v rovnakom uhle, z akého bolo video natočené.

Šéf organizácie „Vzdelávacie a výcvikové centrum 12“ Jaroslav Panasko povedal agentúre AFP cez Telegram 11. augusta 2023, že ľudia z centra boli prvýkrát aktívni medzi rokmi 2015 a 2018 v rámci Civilných síl Azova, organizácie založenej veteránmi z pluku Azov zameranej na výcvik civilistov (O pluku Azov sme v rámci AFP Fakty v minulosti písali napríklad tu).
Panasko uviedol, že v marci 2022, krátko po začiatku ruskej invázie, začali ponúkať výcvik bojových zručností pre civilistov, pretože „tu nebolo dosť inštruktorov a bolo tu mnoho ľudí, ktorí chceli so zbraňou v ruke brániť svoje domovy“.
Vytvorili organizáciu dobrovoľnej teritoriálnej obrany a začali „civilistov učiť základné bojové zručnosti – bezpečné zaobchádzanie so zbraňou, pechotnú taktiku, taktickú medicínu“, uviedol. Viac informácií o tejto a obdobných organizáciách je možné nájsť na tejto stránke regionálnej správy v Ľvove.
V októbri 2022 dobrovoľnícke organizácie v oblasti úrady rozpustili, ale podľa Panaska centrum pokračuje v podobnej činnosti len v inej forme. „Fungujeme ako mimovládna organizácia. Nemáme žiadne právne prepojenie na ozbrojené sily, ale často pri rôznych podujatiach spolupracujeme,“ povedal o organizácii.
Panasko tvrdí, že video vzniklo na konci päťtýždňového cvičenia, čo sa píše aj v príspevku na Facebooku. V akcii, ktorú fotografie aj video zachytili, účastníci nacvičovali presun zraneného muža v bojovej zóne, aby ho mohli stabilizovať. „V tomto prípade sa do záberu dostala aj naša fotografka,“ opisuje Panasko.
Od začiatku vojny na Ukrajine sme overili množstvo nepravdivých informácií súvisiacich s týmto konfliktom. V jednom z falošných tvrdení sa napríklad šírilo video z natáčania krátkeho filmu v Lotyššsku, pričom používatelia k nemu dopísali, že má ísť o dôkaz, že bojové scény na Ukrajine sú zinscenované. Úplný zoznam našich článkov na tému vojny na Ukrajine nájdete tu. Videá z tohto konfliktu pravidelne uverejňujú spravodajské organizácie vrátane AFP alebo slovenskej spravodajskej televízie TA3.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás