Toto video je počítačová animácia, nezachytáva zásah ruskej nadzvukovej rakety

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Viac ako tisíc slovenských používateľov zdieľalo na Facebooku video, ktoré má podľa popisu ukazovať zásah skladu zbraní na Ukrajine ruskou nadzvukovou strelou s menom „Kinžal“. Toto tvrdenie je však nepravdivé. Aj keď Rusko oznámilo použitie týchto zbraní na Ukrajine, predmetné video je v skutočnosti v počítači vytvoreným dielom umelca, ktorý sa venuje špeciálnym obrazovým efektom.

„Ruská raketa Kinžal s rýchlosťou 12 000 kilometrov za hodinu, 10-krát rýchlejšia ako zvuk, bola dnes použitá na zničenie ukrajinského skladu zbraní 136 metrov pod zemou. (Pozrite sa na údiv amerického reportéra, keď to zrazu videl),“ píše sa v príspevku zo 17. júna 2022, ktorý zdieľalo viac ako 630 používateľov.

Súčasťou príspevku je 17-sekundové video, na ktorom vidieť objekt podobný rakete dopadajúci z výšky na zem, po čom nasleduje záblesk svetla a hríbový oblak po výbuchu. Keď dôjde k zásahu, mimo kamery je počuť, ako niekto kričí.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 22. júna 2022

Obdobné tvrdenia boli v slovenčine zverejnené aj inde, napríklad tu, tu či tu. Video sa s obdobným tvrdením šírilo aj v mnohých ďalších jazykoch, napríklad v maďarčine, nemčine či bulharčine.

Iné verzie príspevku šíriaceho sa v čínštine tvrdia, že video zobrazuje tzv. termobarickú bombu, ktorú používa Rusko.

Obe tvrdenia sú však nepravdivé: video bolo v skutočnosti vytvorené pomocou programu na tvorbu špeciálnych vizuálnych efektov a nezobrazuje skutočný výbuch.

Pri vyhľadávaní kľúčových slov sme našli identické video, ktoré 27. februára 2022 zverejnil YouTube kanál InsanePatient2.

Toto video nesie názov „Čo ak Rusko začne jadrovú vojnu? #shorts“.

Popis tohto youtubového kanála znie: „VFX... to je všetko“, čo odkazuje na počítačovo generované vizuálne efekty.

Rovnaké video zverejnil účet InsanePatient2 v ten istý deň aj na TikToku, taktiež s popisom „Čo ak Rusko začne jadrovú vojnu?“.

V komentári pod týmto TikTok videom napísal autor videa InsanePatient2: „Všetkým tým, ktorí si myslia, že sa snažím ľudí oklamať, v titulku máte doslova napísané 'čo ak'. vyhľadajte pomoc."

Nižšie je uvedené porovnanie pôvodného videa z YouTube (vľavo) a zavádzajúceho príspevku na sociálnych sieťach (vpravo):

Snímka pôvodného videa z YouTube kanála (vľavo) a snímka FB príspevku s nepravdivým príspevkom (vpravo). Snímky vytvorené 24. júna 2022

Používateľ InsanePatient2 zverejňuje na YouTube a TikToku aj rôzne ďalšie počítačom vytvorené videá. Totožné prvky ako vo videu „s raketou“ použil aj v iných videách, napríklad v tomto videu s názvom „Mesiac naráža do Zeme“ zo 4. marca 2022.

Nižšie je porovnanie medzi videom s raketou a videom s Mesiacom, pri ktorých boli použité rovnaké prvky (označené agentúrou AFP):

Porovnanie videa s Mesiacom (vľavo) a videa použitého pre falošné príspevky na Facebooku (vpravo). Snímky vyhotovené 21. júna 2022

Mužský hlas použitý vo videu o „jadrovej vojne“ možno počuť aj v tomto klipe s názvom „Čo keby sa zrazili dve planéty?“, ktorý bol zverejnený na rovnakom YouTube kanáli 28. januára 2022.

Agentúra AFP oslovila umelca s pseudonymom InsanePatient2, ale v čase uverejnenia článku nedostala odpoveď.

Nadzvuková strela Kinžal

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko niekoľkokrát oznámilo, že testovalo alebo použilo nadzvukové zbrane, ktoré sa dosahujú až desaťnásobok rýchlosti zvuku. V marci Moskva uviedla, že po prvýkrát v boji použila svoju vysoko presnú nadzvukovú strelu Kinžal (ruský výraz pre „dýku“) na zasiahnutie skladu zbraní na Ukrajine pri hraniciach s Rumunskom. Vladimír Putin označil tieto rakety za rodinu nových „neporaziteľných“ zbraní v ruskom arzenáli.

( AFP / Gal ROMA, Anibal MAIZ CACERES, Sophie RAMIS)

Zbrane novej generácie, ktoré Putin predstavil v roku 2018, sú pre systémy protiraketovej obrany ťažšie sledovateľné a zachytiteľné ako konvenčné zbrane, a to nielen z dôvodu vyššej rýchlosti, ale aj preto, že sú smerom k cieľu odpaľované z menšej výšky.

Tieto zbranie skutočne existujú a Rusko ich v konfliktoch nasadzuje. Toto video ich však neukazuje v akcii.

Článok preložil/-a
Ukrajinsko-ruský konflikt