Video s jeleňmi nebolo natočené na Podbanskom, ale v Skalnatých vrchoch v Colorade

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Viac ako 10-tisíc ľudí zdieľalo video so stádom jeleňov, ktoré malo byť podľa popisu natočené začiatkom augusta na Podbanskom vo Vysokých Tatrách. V skutočnosti pochádza video z Colorada a je viac ako mesiac staré.

Stránka Cesta Za Zdravím zdieľala 1. augusta 2020 video, na ktorom vidieť, ako sa stádo jeleňov wapiti (lat. Cervus canadensis, v angličtine „elk“, po slovensky tiež jeleň lesný kanadský) priblíži k cyklistom, ktorí ich natáčajú.

Snímka FB príspevku vyhotovená 5. augusta 2020

Názov videa znie: „? DNES NA ??PODBANSKOM ? ????VYSOKÉ TATRY ???? ? ZDIEĽAJTE ? ZDIEĽAJTE ?“. Napriek tomu, že cyklisti sa medzi sebou rozprávajú po anglicky, toto video za niekoľko dní zdieľalo viac ako 10-tisíc používateľov Facebooku a videlo ho viac ako 400-tisíc ľudí.

Reakcie pod videom boli zmiešané. Niektorí komentujúci hovoria o tom, že máme vo Vysokých Tatrách "živé safari", iní správne odhadli, že video bolo natočené v Severnej Amerika. Snímka komentárov vyhotovená 5. augusta 2020

Video však na Podbanskom ani v Tatrách natočené nebolo, tím AFP Fakty vypátral jeho pôvod do Skalnatých vrchov v americkom štáte Colorado.

Reverzným vyhľadávaním sme najprv našli toto video na Instagrame na profile @muley_pursuit. V popise tohto videa bol spomenutý ako autor istý James Mason. Pri ďalšom vyhľadávaní tohto mena sme narazili na tento alebo tento článok. 

V článkoch je identifikované miesto natočenia ako Old Fall River Road v národnom parku Rocky Mountain National Park. Celú lesnú cestu si môžete pozrieť napríklad tu.

Do článku na MSN je vložený aj originál videa nahratý na Facebook používateľom Jamesom Masonom 28. júna 2020.

Mason v článkoch hovorí o tom, že k stretnutiu došlo v sobotu 27. júna. So svojím 19-ročným synom sa bicyklovali, keď narazili na skupinu jeleňov wapiti. Neskôr o udalosti na svojom Facebooku napísal, že „to bola skúsenosť, ktorá sa naskytne raz za život“ a že tá „jazda sa absolútne oplatila“.

Snímka FB príspevku Jamesa Masona s vyznačenými komentármi vyhotovená 5. augusta 2020

Jeleň wapiti dnes žije v oblastiach východnej Ázie a v Severnej Amerike. Do Severnej Ameriky tento druh migroval cez pevninský koridor tzv. Beringie počas neskorého pleistocénu, resp. počas poslednej doby ľadovej zhruba pred 15 až 12-tisíc rokmi. Po roztopení pevninských ľadovcov stúpla hladina oceánov a dnes sa medzi Áziou a Severnou Amerikou nachádza Beringov prieliv.

Habitat jeleňa wapiti (Cervus canadensis) podľa stránky IUCN Red List

Na Slovensku žije jeleň lesný (Cervus elaphus), druh, ktorý obýva väčšinu Európy a časti západnej Ázie. Aj keď je blízkym príbuzným s americkým jeleňom wapiti, má menší vzrast. V Tatrách žije množstvo divej zveri, medzi inými aj jelene.

„Na Slovensku sa vyskytujú dva poddruhy jeleňa lesného, a to v oblasti západného Slovenska jeleň lesný západoeurópsky a v oblasti stredného a východného Slovenska jeleň lesný karpatský (na strednom Slovensku sa vyskytujú najmä ich krížence),“ píše sa v online encyklopédii Slovenskej akadémie vied Beliana.

FB stránka Cesta Za Zdravím zdieľa humorné videá a obrázky so škandalóznymi popismi, ktoré nabádajú používateľov, aby ich zdieľali ďalej. Za stránkou stojí Adrián Figa, sám sa za autora stránky identifikoval v príspevku, ktorý sme v AFP Fakty označili za nepravdivý v júni. 

V piatok 12. júna 2020 bol na stránke zavesený príbeh (z angl. story, pozn. red.), z ktorého vyplýva, že priestor na stránke ponúkal Figa na online reklamu.