5G technológia nemá nič spoločné s novým koronavírusom

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 9. apríla 2020 o 15:52
  • Aktualizované dňa 11. augusta 2020 o 10:51
  • Článok prečítate za 6 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko, AFP Nigeria
Na viacerých miestach na slovenskom internete a na sociálnych sieťach sa od začiatku marca 2020 objavujú nepravdivé konšpiračné teórie, ktoré zdieľali tisíce ľudí. Podľa nich má mobilná technológia 5G prispievať k šíreniu nového koronavírusu. Tieto tvrdenia sú nepravdivé, podľa expertov nemá 5G žiaden vplyv na vírusové ochorenia, akým je napríklad COVID-19.

2. marca 2020 zdieľala známa konšpiračná stránka Hlavný denník článok s titulkom „Zvláštne súvislosti medzi koronavírusom a 5G sieťou“, v ktorom dáva do súvislosti nový koronavírus a ochorenie COVID-19 s tým, že Wuhan, kde sa vírus prvýkrát objavil, bol jedným z miest, kde mala Čína testovať 5G sieť novej generácie.

V nepodpísanom článku sa ďalej píše: „Viacero vedeckých štúdií uvádza, že nová technológia 5G vyvoláva aj chrípkové príznaky. Sieť novej generácie 5G okrem iného údajne poškodzuje aj vrchnú ochrannú vrstvu ľudskej pokožky. Uľahčuje a zhoršuje tým pravdepodobne rozvinutie aj toho druhu choroby, ktorý sa teraz pripisuje vírusu COVID-19.

Image
Snímka zavádzajúceho príspevku vyhotovená 7. apríla 2020

Článok pri týchto tvrdeniach vychádza z textu na The Freedom Articles, stránky v angličtine, ktorá samú seba nazýva „alternatívnym médiom“ a ponúka „nezávislé spravodajstvo“. Článok na Hlavnom denníku sa tiež odvoláva na „štúdiu“ konšpirátorov Marka Steela a Barrieho Trowera, ktorí sú občianskymi aktivistami proti zavádzaniu 5G v Británii. 

Trower sám seba označuje za britského mikrovlnného zbraňového experta na dôchodku a technológiu 5G podľa neho testoval Sovietsky zväz prvýkrát v 70. rokoch minulého storočia. Steele sa zviditeľnil tým, že vo svojom anglickom meste Gateshead kampaňoval proti osádzaniu vysielačov mobilných sietí 5G, pretože mali podľa neho spôsobovať krvácanie z nosa či spontánne potraty.

Od Hlavného denníka skopírovala článok iná známa dezinformačná stránka Infovojna.sk, ktorá ho uverejnila len o pár hodín neskôr. Rovnako tak aj portál Extra plus. Samotný text článku či obdobné tvrdenia o tom, ako technológia 5G spôsobuje alebo prispieva k nákaze ochorenia COVID-19, boli zdieľané aj voľne na Facebooku, napríklad tu, tu, tu alebo tu.

Samozrejme, tie isté alebo obdobné tvrdenia sa objavili aj v iných jazykoch, v angličtine napríklad tu alebo tu, v češtine napríklad tu.

Súvislosť s Billom Gatesom?

Aj keď to nijako nesúvisí s technológiou 5G, článok Hlavného denníka ďalej poukazuje na to, že Johns Hopkins Center for Health Security, Svetové ekonomické fórum a Nadácia Billa a Melindy Gates zorganizovali spoločne ešte v októbri 2019 (tj. viac ako 6 týždňov pred vypuknutím nákazy vo Wu-chane) cvičenie na tému pripravenosti na globálnu pandémiu. Článok vykresľuje obraz podozrivých súvislostí medzi týmto stretnutím s názvom „Event 201“ a prepuknutím nákazy novým koronavírusom vo Wu-chane.

Stretnutie, ktorého sa zúčastnili experti z rôznych odvetví, pracovalo so scenárom, podľa ktorého sa mal nový koronavírus objaviť v Brazílii, spôsobiť katastrofálne straty globálnej svetovej ekonomike a v jeho dôsledku malo prísť o život 65 miliónov ľudí. Výstupom cvičenia boli odporúčania pre vlády, nadnárodné organizácie a korporácie o tom, ako zabrániť nákaze, či ako postupovať v prípade, ak nákaza niekedy v budúcnosti vypukne.

AFP vyvrátila tvrdenia, že toto cvičenie malo predpovedať vypuknutie súčasnej krízy súvisiacej s novým koronavírusom z čínskeho Wu-chanu.

Bill Gates sám upozorňoval na katastrofický scenár globálnej pandémie už v marci 2015 počas svojej prednášky vo Vancouveri:

Piata generácia (5G) mobilného internetu

Technológia 5G je ďalšou generáciou bezdrôtových mobilných sietí, ktorá funguje prostredníctvom nových rádiových frekvencií. Očakáva sa, že vďaka rýchlejšiemu pripojeniu a šírke pásma, než aké má technológia 4G, umožní väčšie používanie internetu vrátane pripojených domácich spotrebičov, autonómnych automobilov či automatizovaných tovární.

Južná Kórea bola prvou krajinou, ktorá spustila komerčnú 5G sieť v apríli 2019. Koncom októbra 2019 Čína oficiálne spustila komerčnú prevádzku 5G siete v 50 mestách vrátane Pekingu a Šanghaja, ale aj v menších mestách ako Nanjing a Wu-chan. Aj ďalšie krajiny, ako napríklad Spojené štáty či Spojené kráľovstvo, pracujú na inštalácii 5G siete.

Ako vidíme, nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sa nezačal šíriť v Južnej Kórei, ktorá ako prvá spustila 5G. Okrem toho, vírus sa šíri aj v mnohých krajinách, ktoré ešte neinštalovali siete 5G, napríklad v Malajzii, Iráne, Francúzsku, Singapure alebo Nigérii.

Obavy týkajúce sa používania technológie 5G - a mobilných sietí vo všeobecnosti - súvisia hlavne s tým, že by rádiové žiarenie a elektromagnetické vlny mohli spôsobovať rakovinu. Napriek tomu, že existujú štúdie, ktoré priniesli aj zmiešané výsledky, podľa American Cancer Society neexistuje žiadna relevantná štúdia, ktorá by jednoznačne dokazovala, že žiarenie či vlnenie súvisiace s mobilnými zariadeniami spôsobuje rakovinu.

Na začiatku apríla 2020 viedlo rozšírenie konšpiračných teórií o súvise 5G s koronavírusom vo Veľkej Británii k tomu, že ľudia začali napádať a zapaľovať mobilné vysielače. Britskí mobilní operátori a prevádzkovatelia mobilných sietí vydali 5. apríla spoločné vyhlásenie, ktorým odsudzujú poškodzovanie životne dôležitej infraštruktúry, a píšu v ňom, že „Neexistuje žiadny vedecký dôkaz o akejkoľvek súvislosti medzi 5G a koronavírusom. A to je fakt.“ Britský profesor Stephen Powis, medicínsky riaditeľ NHS England, nazval 4. apríla 2020 konšpiračné tvrdenia o takýchto súvislostiach „nonsensom“ a „tým vôbec najhorším druhom dezinformácií“.

Video z londýnskych ulíc zachytáva, čomu čelia pracovníci britského mobilného operátora pri inštalovaní vysielačov 5G v čase pandémie:

Na slovenskom Facebooku sa objavil príspevok obsahujúci video, na ktorom dav vytrhne stĺp s osvetlením, pričom popis príspevku hovorí o tom, ako ľudia v Číne konečne pochopili nebezpečenstvo 5G sietí. V skutočnosti bolo video natočené v auguste 2019 počas masových protestov v Hongkongu a AFP už pravdivosť tohto videa overila a vyvrátila.

Odborníci a WHO

Odborníci a medicínski experti pre AFP potvrdili, že technológia 5G nemá žiadnu spojitosť s vypuknutím a šírením vírusových ochorení.

Fabien Heliot, výskumný pracovník University of Surrey, ktorý sa špecializuje na dopady elektromagnetického žiarenia v bezdrôtovej komunikácii, vysvetlil: „5G, rovnako ako predchádzajúce generácie mobilných komunikačných systémov, je technológia na báze RF (rádiofrekvencií), ktorá využíva elektromagnetické (EM) vlny na prenos informácií; elektromagnetické vlny sú samy o sebe neionizujúcim žiarením.

Heliot ďalej tvrdí, že rádiovlny 5G sú navrhnuté a prenášané veľmi podobne ako 4G. „Doteraz hlavný a jediný rozdiel spočíva v tom, že 5G dokáže prenášať viac údajov pomocou väčšej frekvenčnej šírky pásma pri vyššej frekvencii a smerovania antén v základnej stanici.

Ďalej uviedol, že žiarenie 5G nie je ani zďaleka tak silné ako žiarenie pri CT alebo röntgene, ktoré sa bežne používajú v medicíne. Všetky „možné vedľajšie účinky 5G sú rovnaké ako 4G, 3G, 2G, Wi-Fi; všetky tieto bezdrôtové komunikačné technológie využívajú elektromagnetické vlny, ktoré vyžarujú energiu,“ hovorí Heliot.

Profesor Malcolm Sperrin, riaditeľ Ústavu lekárskej fyziky a klinického inžinierstva z univerzitných nemocníc v Oxforde, hovorí: „Medzi použitím frekvencií 5G a vírusom COVID-19 alebo iným biologickým vírusom alebo baktériou neexistuje žiadne rozumné spojenie.

Ďalej dodáva: „Predpokladaná korelácia medzi 5G a vývojom nákazy COVID-19 v Číne odhaľuje úplné nepochopenie rozdielu medzi kauzalitou a náhodnou zhodou okolností. Príklad pre zjednodušenie: Z Wuhanu mohol odchádzať v čase inštalácie 5G siete vlak. To však ale neznamená, že odchod vlaku bol spôsobený 5G technológie.

Internetová stránka Svetovej zdravotníckej organizácie uvádza, že „za posledné dve desaťročia sa vykonalo veľké množstvo štúdií s cieľom posúdiť, či mobilné telefóny predstavujú potenciálne riziko pre verejné zdravie. Dodnes sa nezistili žiadne nepriaznivé účinky na zdravie spôsobené používaním mobilných telefónov“.

Pokiaľ ide o 5G, WHO uvádza: „Závery týkajúce sa zdravia sa vyvodzujú zo štúdií vykonaných v celom rádiovom spektre, doteraz sa pri frekvenciách, ktoré používa 5G, vykonalo iba niekoľko štúdií. Zahrievanie tkaniva je hlavným mechanizmom interakcie medzi rádiofrekvenčnými poľami a ľudským telom. Úrovne vystavenia vysokofrekvenčným žiareniam súčasných technológií však vedú k zanedbateľnému zvýšeniu teploty v ľudskom tele.

Pri vyššej frekvencii dochádza k menšiemu prenikaniu do tkanív a absorpcia energie sa obmedzuje len na povrch tela (na pokožku a oči). Za predpokladu, že celkové vystavenie sa mobilnému žiareniu zostane v rámci medzinárodných štandardov a smerníc, neočakávajú sa žiadne dôsledky pre verejné zdravie,“ tvrdí WHO. 

Niektoré krajiny aj tak zostávajú opatrné: Koncom januára francúzska Agentúra pre zdravie a bezpečnosť zdôraznila potrebu ďalších meraní a dát predtým, ako bude v krajine zavedená 5G technológia.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás