
Nie, americké tanky sa nepremávali slovenským územím počas koronavírusovej epidémie
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 30. apríla 2020 o 16:05
- Aktualizované dňa 30. apríla 2020 o 16:13
- Článok prečítate za 6 min
- Autor: Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Niektoré dezinformačné stránky zneužívajú prebiehajúcu pandémiu COVID-19 na to, aby rozširovali staršie hoaxy, ktoré už boli v minulosti použité, a len mierne ich upravia tak, aby odpovedali súčasnému kontextu.
Jedným príkladom je virálny článok publikovaný na webe Presstv.sk. Titulok článku znie: „Zatiaľ čo svet sa zaoberá koronavírusom cez Slovensko nám premávajú americké tanky.“ Od publikácie článok na Facebooku nazbieral 65,000 interakcií a viac ako 19,000 zdieľaní. Len na vlastnej FB stránke portálu Presstv nazbieral príspevok viac ako 10,000 zdieľaní

Klamlivý titulok
Článok je zvláštny tým, že sa de facto skladá z troch vzájomne málo súvisiacich prvkov. Poprvé, titulok samotný je v podstate jediným „novým“ prvkom celého článku, je však tiež nepravdivý. Agentúra AFP nenašla žiaden dôkaz o tom, že by sa cez slovenské územia presúvali americké tanky, práve naopak, všetky relevantné autority podobné tvrdenia kategoricky odmietli.
Slovenská republika je súčasťou NATO od roku 2004. Preto sú presuny spojeneckých jednotiek či techniky štandardnou procedúrou a pravidelne k nim dochádza. Takéto presuny však vždy musia byť schválené vládou a je o nich verejne informované.
Tvrdenie o presune americkej techniky a personálu sa znovu objavilo na slovenskom internete v prvej polovici marca v súvislosti s plánovaným vojenským cvičením NATO s názvom Defender-Europe 20, ktoré sa malo naplno rozbehnúť v apríli a máji tohto roka. Prvé presuny americkej armády sa uskutočnili už v januári tohto roka, no v poslednom týždni došlo kvôli koronavírusu k značnému okliešteniu pôvodných plánov a rozsahu cvičenia.
AFP kontaktovala Ministerstvo obrany SR, aby overila, či sa cez slovenské územie pohybovala americká technika. Danka Capáková, hovorkyňa ministerstva odpovedala: „Nie, v súvislosti s cvičením Defender 20 sa cez územie Slovenskej republiky nepresúvala žiadna ťažká technika Armády USA. Takéto tvrdenia sú hoaxami.“
AFP tiež kontaktovala velenie americkej armády v Európe (US EUCOM). Amy Parr z Wisbaden USAREUR potvrdila, že v nedávnej dobe nedošlo k žiadnemu presunu americkej techniky cez územie Slovenska, ani k akémukoľvek presunu cez Slovensko v súvislosti s cvičením Defender-Europe 20 od jeho ohlásenia v októbri 2019. „Všetko americké vybavenie, technika či personál súvisiace s Defender-Europe 20 vstúpilo do Európy cez prístavy v Brémach či Antwerpách a následne boli realizované presuny po zemi do koncových destinácií v Nemecku a Poľsku,“ povedala.
Skopírované telo
Telo článku na portáli Presstv je slovo od slova skopírované z článku pôvodne zverejnenom v októbri 2018 českou stránkou Aeronet.cz a Aeronet je uvedený na konci článku aj ako zdroj.
Text samotný tvrdí, že nedávne presuny tankov a transportérov cez Slovensko mali viesť na Ukrajinu ako príprava pre vojnu s Ruskom. Ministerstvo obrany SR takúto správu vyvrátilo vo svojom stanovisku na Facebooku a pripomenulo verejnosti, že pravidelne zverejňuje upozornenia na každý presun vojenskej techniky na svojej webovej stránke v sekcii Upozornenia.
Agentúra AFP sa opýtala na údajné presuny aj ukrajinskej strany. Hovorca ukrajinského Ministerstva obrany, Oleksandr Motuzyanyk, odpovedal: „Je to klamstvo. Ide len o ďalší mýtus, ktorý bol vytvorený za účelom diskreditácie Ukrajiny v čase, keď je naša krajina plne zamestnaná implementáciou karanténnych opatrení.“
Pôvodný článok na Aeronet.cz napísal v roku 2018 Marek Pešl, administrátor tejto neslávnej dezinformačnej stránky pod pseudonymom Vedoucí Kolotoče. Pešl je českým občanom, v Česku však čelí exekúciám. Žije v Trenčíne, kde ho pred niekoľkými týždňami navštívili novinári Českej televízie a časopisu Respekt a natočili o ňom túto reportáž.
Staré fotografie

Tretím zavádzajúcim prvkom článku Presstv sú fotografie. Ide o tie isté fotografie, ktoré boli použité aj v pôvodnom článku Aeronetu. Niektoré z nich sú až štyri roky staré. Reverzné vyhľadanie titulného obrázka, na ktorom vidno vlak naložený ťažkou technikou, ukázalo, že fotka bola prvýkrát uverejnená v článku denníka Pravda v auguste 2016. Jedná sa o fotografiu zo Sabinova, ktorú do redakcie Pravdy zaslal čitateľ Rastislav Gemerský. Že nejde o fotografiu nedávneho presunu techniky v zimnom období, možno pochopiteľne ľahko rozpoznať aj podľa vegetácie a stupňa olistenia v pozadí fotografie.

V popisku iného obrázku vo vnútri článku sa píše, že na fotografii sa nachádzajú obrnené vozy Bradley v Pobaltí. V skutočnosti jednoduché reverzné vyhľadávanie odhalilo, že obrázok bol vyfotografovaný v januári 2017 v Poľsku a sú na ňom zachytené tanky M1A2 Abrams pri preprave vlakom.
Europoslanec proti Spojeným štátom
Zavádzajúce príspevky na tému prítomnosti amerických jednotiek na Slovensku sa v marci znovu objavili na slovenskom internete až po tom, ako poslanec Európskeho parlamentu za stranu ĽSNS Milan Uhrík zdieľal 11. marca príspevok, v ktorom tvrdí, že do Európy „potichučky“ smeruje 20,000 vojakov v rámci Defender-Europe 20.

Vo svojom príspevku tiež explicitne píše, že pre amerických vojakov neplatia žiadne karanténne opatrenia v súvislosti s rozširujúcou sa nákazou COVID-19 na európskom kontinente.
Obvinenie, že by sa vojenské cvičenie dialo v tajnosti sa nezakladá na pravde. Defender-Europe 20 bolo oficiálne oznámené orgánmi NATO začiatkom októbra 2019 a aj Ministerstvo zahraničných vecí SR transparentne o cvičení informovalo. V januári dokonca na svojej facebookovej stránke zdieľalo o cvičení video.
Tvrdenie, že americká armáda nezaručila dostatočné opatrenia, aby predišla ďalšiemu šíreniu nákazy, je taktiež nepravdivé. Vo vyhlásení US EUCOM zo 16. marca sa píše, že od začiatku januára americká armáda presunula zo Spojených štátov do Európy 6,000 vojakov a 9,000 vozidiel. Vo vyhlásení sa však ďalej píše, že keďže velenie veľmi úzko sleduje vyvíjajúcu sa situáciu v súvislosti s vírusom, „dňom 13. marec sa zastavujú všetky ďalšie presuny vojenského personálu a techniky. Našou hlavnou prioritou je zdravie, bezpečnosť, a pripravenosť našich ozbrojených síl, civilistov a rodinných príslušníkov.“ Vo výsledku sa tak rozsah cvičenia Defender-Europe 20 významne zmenšil. US EUCOM pre AFP 19. marca potvrdilo, že „sa nepočíta so žiadnymi ďalšími presunmi jednotiek do Európy v rámci Defender-u“.
Na Uhríkov zavádzajúci status reagovalo aj Ministerstvo zahraničných vecí pre server Omediach.com nasledovným stanoviskom: „V kontexte šírenia koronavírusu boli prijaté opatrenia na zníženie rizika šírenia vírusu nielen medzi vojakmi, ale najmä smerom k civilnému obyvateľstvu v súlade s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie - WHO. Aj toto cvičenie ukazuje na schopnosť spojencov reagovať na nepredvídateľné situácie. Je trestuhodné, že poslanec M. Uhrík túto vypätú situáciu využíva na bičovanie nálad verejnosti.“
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás