Na fotografii s Georgom Sorosom sú ukrajinskí politici, nie Čaputová ani Cichanovská

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 7. augusta 2020 o 14:45
  • Článok prečítate za 6 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovakia
Na Facebooku sa rozšírila fotografia spolu s popisom, v ktorom sa tvrdí, že sa na nej má nachádzať finančník George Soros, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a líderka bieloruskej opozície Svetlana Cichanovská. Nie je to pravda, táto fotografia je z novembra 2015, tri ženy sediace vedľa Georga Sorosa, sú ukrajinské poslankyne. Fotografia vznikla počas finančníkovej návštevy Kyjeva, pri ktorej si prebral najvyššie štátne vyznamenanie.

Začiatkom októbra sa na sociálnej sieti rozšírila fotografia, na ktorej sedí finančník a filantrop George Soros a okolo neho pózuje ďalších osem ľudí. Na slovenskom Facebooku sa fotografia rozšírila s tvrdením, že okrem Sorosa sú na fotografii aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová (celkom vľavo) a bývalá bieloruská opozičná prezidentská kandidátka a líderka súčasnej bieloruskej opozície Svetlana Cichanovská (sediaca vedľa Sorosa vpravo).

Tento príspevok bol uverejnený na súkromnom profile používateľa Vladimír Sedlák 8. októbra 2020 s popisom: „Ak si niekto myslí,že Cichanovská sa vynorila náhodou,nech si prezrieť túto staršiu fotku...Soroš.v strede....zľava sedí Čaputová..a vedľa Soroša .z prava..sedí .Cichanovská....“. Tento príspevok bol medzičasom zmazaný, avšak dovtedy stihol nazbierať viac ako 900 zdieľaní.

Image
Snímka jedného z FB príspevkov vyhotovená 14. októbra 2020

Fotografia s obdobným tvrdením bola uverejnená aj na mnohých iných miestach na slovenskom Facebooku.

Fotografiu v tomto príspevku doplňuje popisok: „Dobre si pozrite tuto foto, je cca 6 rokov stara a na nej mlada Caputka a mlada Tsichanovska spolu so Sorosom, uz vam to niekedy docvakne o co sa tu hra?“

Tie isté tvrdenia sa opakovali napríklad aj tu, tu alebo tu. V češtine sa fotografia šírila tu.

Pod príspevkami sa objavovali komentáre, ktoré ukazujú, že ľudia tvrdeniam o stretnutí Čaputovej, Cichanovskej a Sorosa veria. „Niečo pre ‘neveriacich Tomášov’ … ľudia musia pochopiť, že všetko je plán, celá politika,“ píše sa v jednom z komentárov. „Dúfam, že teraz sa ľuďom trocha otvoria oči,“ píše sa v inom.

Image
Snímka komentárov pod jedným z FB príspevkov vyhotovená 15. októbra 2020

Pravdivosť tvrdení o o Čaputovej a Cichanovskej na spoločnej fotografii so Sorosom pritom bola 12. októbra vyvrátená aj slovenskou políciou, ktorá ich označila za hoax.

Dohľadanie pôvodnej fotografie

Reverzným vyhľadávaním pomocou Google Image Search tím AFP Fakty vystopoval pôvod fotografie k Twitterovému účtu Serhija Leščenka, bývalého poslanca ukrajinskej Verchovnej Rady (ukrajinského jednokomorového parlamentu, pozn. red.).

Leščenko fotografiu zverejnil v tweete z 12. novembra 2015, v ktorom v angličtine píše: „Inšpiratívna diskusia s @georgesoros o zmenách na Ukrajine. Jeho fond je pilierom ukrajinskej demokracie.“

Tím AFP Fakty sa spojil s viacerými ľuďmi na fotografii, aby potvrdil jej pravosť, dátum jej vyhotovenia, a aby identifikoval aj zvyšné osoby na fotografii. 

Identifikovali sme postupne všetky osoby - na fotografii sa nenachádza Zuzana Čaputová ani Svetlana Cichanovská. Okrem Georgea Sorosa ide vo väčšine o bývalých ukrajinských poslancov v minulosti združených v nadstraníckom proeurópskom spolku Euro-optimisti (ukrajinsky ЄвроОптимісти) a ľudí spojených s nadáciou International Renaissance Foundation (IRF), ktorú Soros na začiatku 90. rokov na Ukrajine zakladal a ktorá je súčasťou medzinárodnej siete Nadácií otvorenej spoločnosti.

Okolnosti vzniku fotografie a ľudia na nej

Na základe dohľadaných správ (dostupných verejne tu alebo tu) sme zistili, že George Soros bol na návšteve Kyjeva v novembri 2015, aby si 12. novembra prebral od bývalého prezidenta Petra Porošenka najvyššie štátne vyznamenanie, tzv. Rád slobody.

Tím AFP Fakty kontaktoval Serhija Leščenka (na fotografii vpravo hore), Oleksandra Suška (vedľa Leščenka vľavo) a Mustafu Najema (druhý zľava dole).

Image
Fotografia stiahnutá z twitterového účtu Serhija Leščenka. Číslovanie doplnené AFP

Aj vďaka informáciám, ktoré nám opýtaní nezávisle od seba poskytli a ktoré sme spolu s kolegami z kyjevskej redakcie AFP overili, sme identifikovali, že na fotografii sa nachádzajú: 1. Yevgen Bystritsky - ukrajinský filozof a bývalý výkonný riaditeľ IRF, 2. Oleksandr Suško - súčasný výkonný riaditeľ IRF, 3. Serhij Leščenko - novinár, aktivista a bývalý poslanec za Porošenkov blok, 4. Aljona Škrum - poslankyňa za Všeukrajinské združenie „Otčina“, 5. Mustafa Najem - novinár a bývalý poslanec za Porošenkov blok pôvodom z Afganistanu, 6. George Soros - finančník a filantrop, zakladateľ siete Nadácií otvorenej spoločnosti, 7. Nataliya Katser-Bučkovska - bývalá poslankyňa za Ľudový front Arsenija Jaceňuka, 8. Hanna Hopko - bývalá šéfka zahraničného výboru za stranu Svojpomoc a 9. Leonard Benardo - viceprezident Nadácií otvorenej spoločnosti.

Totožnosť troch poslankýň na fotografii potvrdili 14. októbra pre AFP cez FB správu Mustafa Najem, cez správu na Instagrame Serhij Leščenko a emailom Oleksandr Suško.

Leščenko pre AFP potvrdil, že fotografia bola vyhotovená na stretnutí organizovanom nadáciou IRF, ktoré sa konalo v kyjevskom hoteli Hyatt.

Suško pre AFP potvrdil, že míting bol stretnutím zástupcov parlamentného spolku Euro-optimisti s Georgom Sorosom a bol organizovaný nadáciou IRF. Stretnutie sa podľa neho konalo večer predtým, ako dostal Soros štátne vyznamenanie, tj. 11. novembra 2015.

V emaili, ktorý AFP obdržala 15. októbra 2020, Suško vyjadril prekvapenie nad tým, že fotografia, ktorá bola pôvodne vyhotovená jeho telefónom, „teraz tak rezonuje na Slovensku“. V emaili napísal: „Na fotografii sa však nenachádza ani vaša prezidentka, ani prezidentská kandidátka bieloruskej opozície. Na základe dát z môjho mobilu bola fotografia vyhotovená 11. novembra o 22:03, tj. večer predtým, ako prezident Porošenko udelil Georgovi Sorosovi Rád slobody.“

Suško priložil k správe snímku obrazovky svojho telefónu, na ktorej vidno originál fotografie.

Image
Snímka obrazovky telefónu obsahujúca originál fotografie, ktorú AFP zaslal Oleksander Suško 15. októbra 2020

„Toto stretnutie bolo jedným z tuctu stretnutí, ktoré (Soros) absolvoval v Kyjeve, a rozhodne nebolo nijakým spôsobom utajované,“ dodal Suško.

Bývalá ukrajinská poslankyňa Nataliya Katser-Bučkovska sama dementovala dezinformáciu zo slovenského FB príspevku ešte 12. októbra 2020. Konšpirátorom satiricky odkázala, že na šírenie dezinformácií a propagandy môžu použiť aj iné jej fotografie s politikmi či medzinárodne vplyvnými osobnosťami; do FB príspevku pridala svoje fotografie napríklad s Madeleine Albrightovou, Theresou Mayovou, Borisom Johnsonom či s Justinom Trudeau.

Tím AFP Fakty sa snažil skontaktovať sa aj s poslankyňou Alyonou Škrum a bývalou poslankyňou Hannou Hopko, ale v čase písania tohto článku nám neodpovedali.

George Soros a postsovietsky priestor

George Soros vytvoril svoju nadáciu v roku 1984, aby pomohol krajinám v transformácii z komunistického na demokratický režim. Odvtedy nalial miliardy eur do bývalých sovietskych satelitných štátov na programy finančných, zdravotníckych či justičných reforiem, na podporu práv menšín a monitorovanie korupcie jednotlivých vlád.

Finančník narodený v Budapešti tiež podporoval prodemokratické skupiny pri farebných revolúciách v strednej a východnej Európe. Pre rakúsky ekonomický denník Der Standard v roku 2015 povedal, že na Ukrajine utratí miliardu dolárov, aby pomohol v snahe zachrániť ju pred „ruskou agresiou“. Jeho IRF podporuje reformných poslancov na Ukrajine takmer 30 rokov. V rokoch 2014 až 2015 Soros niekoľkokrát navštívil Kyjev a vyzval západné krajiny, aby prispeli sumou viac ako 50 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine pri potrebných reformách.

Zuzana Čaputová prijala v Grasalkovičovom paláci bieloruskú opozičnú líderku Svetlanu Cichanovskú 8. októbra 2020. Cichanovskej a Bielorusom, ktorí sa potýkajú s represiami autokratického režimu, slovenská prezidentka odkázala: „Bitie, zatýkanie pokojne demonštrujúcich ľudí, odmietanie zdravotnej starostlivosti zraneným demonštrantom, vynucovanie odchodov opozičných predstaviteľov z krajiny, to všetko sú praktiky, ktoré ukazujú, že Lukašenkov režim stratil legitimitu a bez násilia voči vlastným obyvateľom si už nevie udržať moc. Pani Cichanovská cíti, že Slovensko Bielorusom rozumie a uistila som ju, že aj naďalej bude mať našu plnú podporu.“

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás