Video mladých Afričanov, ktorí pijú limonádu v supermarkete, nie je z Európy

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 24. apríla 2020 o 16:55
  • Aktualizované dňa 26. apríla 2020 o 13:22
  • Článok prečítate za 7 min
  • Autor: Robert BARCA
Video dvoch mladých Afričanov, ktorí v supermarkete otvárajú a pijú nealkoholické nápoje, bolo na Facebook uverejnené s popiskom „Pozor na nakupovanie po Európe“ a zdieľali ho desaťtisíce ľudí. Video však nepochádza z Európy, bolo natočené v supermarkete v Pobreží Slonoviny.

Vo februári sa na Facebooku objavilo virálne video, v ktorom dvaja mladí Afričania otvárajú a pijú nealkoholické nápoje, pričom ich následne vracajú do regálov supermarketu.

Video bolo zverejnené 26. februára facebookovou stránkou NieLiberalizmu.eu s popiskom „Pozor na nakupovanie po Európe...“, čím sa vytvoril dojem, že k incidentu došlo niekde v Európe.

Odvtedy video zdieľalo viac ako 43-tisíc používateľov FB a videlo ho viac ako 2,3 milióna ľudí, čím sa stalo jedným z najvirálnejších príspevkov za posledné mesiace. A jeho čísla stále rastú. Komentáre pod videom nie sú iba v češtine alebo slovenčine, ale aj v angličtine, taliančine, francúzštine alebo španielčine, čo naznačuje, že sa video masívne zdieľa aj mimo Slovenska.

Image
Komentáre pod videom ukazujú, že užívatelia naozaj veria, že sa to, čo je na videu, odohralo v Európe. Snímka obrazovky vytvorená 23. apríla 2020.

Popisok videa síce explicitne nedáva do súvisu obsah videa s imigráciou či strachom z prisťahovalcov, mnohí komentujúci však toto prepojenie spravili sami. Viaceré komentáre podnecujú nenávisť voči prisťahovalcom do EÚ, v niektorých sa dokonca objavujú prvky rasizmu, ako vidno napríklad v komentári, ktorý je na priloženom obrázku vpravo dole.

Video bolo zdieľané aj inde na sociálnych sieťach a v krajinách ako Španielsko, Estónsko, ale napríklad aj v Ghane.

V Španielsku video zdieľal na Twitteri Alberto Tarradas Panenque, regionálny predseda krajne pravicovej strany VOX v Girone. 24-ročný politik vo svojom príspevku na Twitteri sarkasticky komentoval situáciu, keď označil dvoch mladíkov ako „nových Kataláncov“, ktorí sú podľa neho „plne integrovaní a pracujú na tom, aby mohli platiť na dôchodky starších.

Popisok videa je však nepravdivý. Video v skutočnosti nepochádza ani zo Španielska, ani z Európy.

Supermarket a Pobrežie Slonoviny

Pri pátraní po zdroji videa sme narazili na článok uverejnený v ghanskom zábavnom a hudobnom magazíne Celebrity Buzz z 24. februára 2020, v ktorom sa uvádza, že dvaja chlapci z videa pochádzajú z Ghany. V AFP sme túto správu ale nepotvrdili.

Španielska stránka Maldito Bulo, ktorá sa venuje overovaniu faktov na internete, vysledovala pôvod videa na FB stránku „Ivoiriens D'abord -Officiel“, kde bolo video údajne nahrané 16. februára. Stránka ani príspevok však už neexistujú, a tak agentúra AFP nemohla overiť, či skutočne šlo o pôvodné video alebo nie. Napriek tomu po našom vlastnom extenzívnom skúmaní súhlasíme so závermi článku Maldito Bulo, že video nebolo natočené v Španielsku, ale na Pobreží Slonoviny.

Na zlomok sekundy je vo videu vidno nápis „Jus“ na tabuli nad uličkou supermarketu.

Image
Záber z videa, na ktorom je možno vidieť nápis „Jus“

Nápis, písmo a farebná kombinácia tabule sa zhodujú s vizuálnou identitou supermarketu King Cash, obchodného reťazca v Pobreží Slonoviny. „Jus“ znamená po francúzsky džús a francúzština je tiež úradným jazykom Pobrežia Slonoviny. Vidíme tiež, že grafický štýl nápisu sa zhoduje s nápismi v obchodoch King Cash, ktoré sú viditeľné na fotografiách uverejnených inde.

Image
Fotografia z predajne King Cash s tabuľami s podobným typom písma a grafikou

Pomocou fotografií, ktoré sú verejne dostupné v Google Maps, sme sa skúsili pozrieť na interiéry všetkých supermarketov King Cash v Abidjane, najväčšom meste a ekonomickom hlavnom meste Pobrežia Slonoviny. A skutočne, nápisy, regály, stĺpy a podlahy alebo dokonca cenovky sa naozaj zhodujú svojou farbou a vzormi s tými, ktoré sú zobrazené vo videu.

Image
Záber z videa, na ktorom vidno farebný náter na stĺpe, cenovky či podľahové dlaždice
Image
Fotografia z Google Maps z predajne King Cash v Abidjane

Na začiatku videa pijú dvaja mladí muži ananásový džús od španielskeho výrobcu Juver: 

 

Image

V obchodoch King Cash sme našli balenia džúsov Juver v regáloch:

Image
Image

Na jednej z fotografií, na ktorú sme narazili, je možné na tabuli rozoznať označenie „Sodas & Jus“, aj keď je fotografia rozmazaná:

 

Image

Tento konkrétny supermarket mal zjavne sekciu pre nealkoholické nápoje a sekciu pre džúsy spojenú do jednej spoločnej. Písmo a farebná kombinácia v ňom však zostala zachovaná.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás