Tísíce ľudí zdieľali zmanipulovanú fotografiu prezidentky Čaputovej a prezidenta Zemana na sociálnych sieťach

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 16. február 2021 o 17:35
  • Aktualizované dňa 16. február 2021 o 18:39
  • Článok prečítate za 4 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Tísíce používateľov Facebooku zdieľali vo februári 2021 fotografiu, na ktorej slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vrhá na českého prezidenta Miloša Zemana „povýšenecký“ výraz na stretnutí Vyšehradskej štvorky, pričom podľa popisu fotografie mali byť Česi pobúrení z jej „primitívneho gesta“. V skutočnosti sa jedná o zmanipulovanú fotografiu, na ktorej niekto upravil Čaputovej črty tváre, aby tvorili grimasu. Pre AFP to potvrdil fotograf agentúry ČTK, ktorý pôvodnú fotografiu vyhotovil v októbri 2019.

Vo facebookovej skupine Znížme platy politikom bol 11. februára 2021 používateľom zverejnený príspevok, v ktorom bolo napísané: „Konečne sa ukázala práva tvár skládky menom Zuzana Čaputová. Hanba na stretnutí V 4 sa Čaputová nevmestila do kože. Urazila svojim povýšeneckým a zhnuseným výrazom Českého prezidenta Zemana. Česi sú pobúrení z tohoto neprijatelskeho a primitívneho gesta hlavy SR. Tento obrázok samozrejme obletí cely svet (…)“

Súčasťou príspevku bol obrázok, na ktorom bola zachytená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ako vrhá na českého prezidenta Miloša Zemana nelichotivý pohľad.

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 16. februára 2021

Len tento príspevok zdieľalo viac ako 4-tisíc používateľov FB. Rovnaké alebo obdobné príspevky sa však objavili aj inde, napríklad tu, tu či tu.

Prezidentka Čaputová sa nedávno stretla s prezidentmi krajín V4. Stalo sa tak na dvojdňovom samite V4 v Poľsku, ktorý sa konal na polostrove Helská kosa a začal 9. februára 2021 (udalosť je uvedená aj v kalendári na oficiálnej stránke prezident.sk). Prezidenti štyroch krajín si okrem iného pripomenuli aj 30. výročie vzniku Vyšehradskej skupiny.

Fotografia v príspevkoch šíriacich sa sociálnymi sieťami je však zmanipulovaná a jej pôvodná verzia nevznikla pri príležitosti februárového samitu V4. V skutočnosti originál fotografie pochádza zo samitu V4 z októbra 2019.

Pôvod fotografie a manipulácia

Reverzným vyhľadávaním sme narazili na pôvodnú fotografiu uverejnenú v českom bulvárnom denníku Blesk v článku s titulkom „Záhada pohledu Čaputové: Pohrdání, či lítost? ‘Tolerantní’ Zeman si do ní rýpl za zpoždění“.

Vďaka tomu, že pri fotografii na stránke blesk.cz bol uvedený zdroj fotografie „ČTK“ sme následne dohľadali originál fotografie, ktorý vytvoril agentúrny fotograf českej tlačovej agentúry ČTK Vít Šimánek 2. októbra 2019:

Image
Snímka fotobanky ČTK vyhotovená 16. februára 2021

Pri originále fotografie je uvedený popis v češtine: „Český prezident Miloš Zeman a prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová 2. října 2019 na zámku v Lánech na Kladensku při jednání o spolupráci visegrádské skupiny (V4) v Evropské unii.“ Prezidentka Čaputová sa skutočne 2. - 3. októbra 2019 zúčastnila na samite V4 na zámku v Lánoch pri Prahe.

Originál fotografie sme porovnali s verziou šíriacou sa po sociálnej sieti:

Image
Vľavo originál fotografie z ČTK, vpravo upravená fotografia stiahnutá z Facebooku

Pôvodná snímka zachytáva pohľad prezidentky Čaputovej na prezidenta Zemana. Aj keď je obtiažne vyhodnotiť výraz na originálnej fotografii, z porovnania je zrejmé, že autor zmanipulovanej verzie obrázku upravil prezidentkine kútiky úst aj obočie tak, aby jej tvár tvorila grimasu a budila dojem, že sa na prezidenta Zemana pozerá mimoriadne pohŕdavo či nahnevane. Autor upravoval aj rysy prezidenta Zemana.

Obrázok sme analyzovali aj forenzným nástrojom InVID & WeVerify. Analýza potvrdila, že fotografia bola manipulovaná (zhustené červené plochy znamenajú, že v daných miestach nástroj detekoval opakovanú kompresiu obrazových bodov, resp. obrazovú manipuláciu):

Image
Vľavo upravená fotografia stiahnutá z Facebooku, vpravo výstup z forenznej analýzy nástroja InVID&WeVerify (Double JPEG quantization inconsistencies)

Pre potvrdenie sme oslovili ako fotografa Šimánka, tak aj vedenie agentúry ČTK. Šimánek pre AFP emailom 16. februára uviedol: „Za mňa ako autora snímky môžem potvrdiť, že fotografia bola skutočne neznámym autorom manipulovaná.“

To isté potvrdila 16. februára aj Radka Marková, šéfredaktorka spravodajstva ČTK: „Fotografia, ktorú vyhotovil 2. októbra 2019 na zámku v Lánoch fotoreportér ČTK Vít Šimánek, bola zmanipulovaná. Prezidentka Čaputová má na upravenej fotografii výrazne pozmenené kútiky úst a v prípade prezidenta Zemana bol úpravou zväčšený podbradok. Fotografia, ktorá koluje po sociálnych sieťach nezachytáva skutočný výraz Zuzany Čaputovej tak, ako bol zaznamenaný a je dostupný vo Fotobanke ČTK.“

Hovorca prezidentky Martin Strižinec pre AFP 15. februára uviedol: „Upravená fotografia zo stretnutia prezidentov V4 nezodpovedá realite. Takúto manipuláciu považujeme sa poľutovaniahodnú.“

Agentúra AFP pri dôkladnom overovaní správy o tom, že by slovenská diplomacia utrpela v dôsledku prezidentkinho pohľadu ujmu, nenašla žiadne dôkazy pre takéto tvrdenie. S prezidentom Zemanom sa prezidentka Čaputová stretla vo funkcii mnohokrát, len niekoľko týždňov po samite V4 v októbri 2019 spoločne otvárali Český dom v Bratislave, o čom informoval aj hovorca prezidenta Zemana Jiří Ovčáček prostredníctvom Twitteru:

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás