Zakladatelia spoločnosti BioNTech manželia Özlem Türeci a Uğur Şahin pózujú s vyznamenaním Federálny kríž za zásluhy (Bundesverdienstkreuz), ktoré im predal nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier 19. marca 2021 v Berlíne. ( AFP / Odd ANDERSEN)

Video s riaditeľom BioNTech bolo vytrhnuté z kontextu, Uğur Şahin aj jeho zamestnanci sú zaočkovaní

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Viac ako 500 používateľov Facebooku zdieľalo video, v ktorom Uğur Şahin, riaditeľ nemeckej spoločnosti BioNTech, hovorí, že sa ešte nemôže nechať zaočkovať proti ochoreniu Covid-19, lebo to nie je zákonom povolené. V popise videa sa však tvrdí, že sa Şahin „priznal“, že vakcíny jeho firmy sú ešte v štádiu klinických testov. To však nie je pravda, video bolo vytrhnuté z kontextu. V skutočnosti bolo zostrihané a je takmer rok staré. Video pochádza z 22. decembra 2020, natočené bolo ešte pred tým, ako sa v Nemecku začalo proti covidu očkovať. Şahin aj jeho zamestnanci sú podľa jeho viacerých verejných vyjadrení ako i podľa hovorkyne spoločnosti zaočkovaní.

„BOOOM Generálny riaditeľ Biontech Uğur Şahin priznáva, že nie je očkovaný ich vlastnou vakcínou,pretože im zákon neumožňuje zúčastniť sa klinických testov!!!“ píše sa v FB príspevku súkromnej používateľky zo 6. decembra 2021.

Súčasťou jej príspevku je video, na ktorom je zachytený rozhovor s Uğurom Şahinom, výkonným riaditeľom spoločnosti BioNTech, nemeckého výrobcu vakcíny proti koronavírusu Comirnaty a partnera americkej firmy Pfizer.

Snímka zavádzajúceho príspevku vyhotovená 10. decembra 2021

Reportér sa vo videu Şahina pýta, či sú spoločne so svojou manželkou a spoluzakladateľkou firmy BioNTech Özlem Türeci už zaočkovaní, na čo Şahin v angličtine odpovedá, že nie, keďže to zatiaľ nie je zákonne možné.

FB príspevok je však zavádzajúci, pretože autorka ho uverejnila v zostrihanej podobe a neuviedla, kedy vznikol. V skutočnosti je video vytrhnuté z kontextu, keďže tento rozhovor pre nemecké verejnoprávne médium Deutsche Welle, ktorý má celý viac ako 8 minút, bol publikovaný na YouTube ešte 22. decembra 2020. Rozhovor teda vznikol tesne pred tým, ako sa v Európskej únii začalo očkovať proti ochoreniu Covid-19. Prvou zaočkovanou osobou v Nemecku bola 101-ročná Edith Kwoizalla, ktorá dostala prvú dávku vakcíny Pfizer/BioNTech 26. decembra 2020.

Obdobné tvrdenia ohľadne Şahinových vyjadrení z decembra 2020, ktoré boli podobným spôsobom vytrhnuté z kontextu, kolovali na slovenskom Facebooku už v septembri tohto roku, pričom sme ich v tom čase v rámci AFP Fakty vyvrátili. Naši nemeckí kolegovia z AFP Faktencheck písali o rovnakých tvrdeniach ešte v januári.

Rozhovor z decembra 2020

BioNTech je nemecká farmaceutická spoločnosť špecializujúca sa na výskum technológie mRNA. Spoločne s americkou farmaceutickou spoločnosťou Pfizer spoločnosť spolupracovala na vývoji vakcíny Comirnaty známejšej pod označením Pfizer-BioNTech.

V kompletnej verzii rozhovoru vidíme, že reportér na začiatku rozhovoru jasne uviedol, že vakcína od firmy BioNTech bola len veľmi nedávno autorizovaná Európskou liekovou agentúrou (EMA), takže je pochopiteľné, že v čase nahrávania rozhovoru ešte nebol nikto z firmy zaočkovaný. Celé video je k dispozícii tu:

Predmetná pasáž z FB videa pochádza z času 06:30, keď sa reportér vo videu pýta: „Počul som, že ste ešte nedostali vakcínu, prečo?“

Şahin odpovedá: „V tomto momente podľa zákona nemôžem dostať vakcínu. Samozrejme, premýšľali sme, ako to umožniť, ale je pre nás dôležitejšie, aby sa dali zaočkovať naši spolupracovníci a partneri, keďže naším cieľom je vyrobiť viac ako 1,3 miliardy dávok v roku 2021, čo je možné iba ak môžeme naďalej pracovať nonstop bez prerušenia. Musíme zabezpečiť, aby sme chránili našich spolupracovníkov a členov nášho tímu pred infekciou Covid-19, pretože by to znamenalo prerušenie a oneskorenie výroby vakcíny.“ Şahin tiež vysvetľuje, že spoločnosť zvažovala, že okrem dávok, ktorých doručenie do Európskej únie už bolo dohodnuté, urobí aj „extra sériu“. Tieto dodatočné dávky by mohli byť „k dispozícii našim podporným partnerom (vo výrobe) a členom nášho tímu“.

To firma BioNTech neskôr aj urobila. Spoločnosť 11. januára 2021 oznámila, že svojim zamestnancom poskytla dávky vakcíny pre dobrovoľné očkovanie.

Reportér v rozhovore pokračuje a spýta sa Şahina, prečo mu „zákonom nie je dovolené dostať vakcínu“. Na to Şahin odpovedá, že „sú stanovené priority a vakcínu nie je možné dostať mimo týchto priorít, dôležité taktiež je, že sme sa nemohli zúčastniť ani klinických skúšok, pretože zo zákona nie je možné do takýchto skúšok zapájať zamestnancov spoločnosti, čo je v poriadku.“

Klinické skúšky a osoby, ktoré môžu sa ich môžu zúčastniť, sú regulované zákonom. Napríklad podľa tejto smernice Európskej únie by subjekty klinického skúšania nemali byť „v situácii inštitucionálnej alebo hierarchickej závislosti, ktorá by mohla neprimerane ovplyvniť ich rozhodnutie zúčastniť sa“.

Şahin i zamestnanci spoločnosti BioNTech boli zaočkovaní

Ešte 18. marca 2021 oznámili Uğur Şahin spolu so svojou manželkou a partnerkou vo firme Özlem Türeci v živom vysielaní programu „Bild Live“, že všetci zamestnanci firmy BioNTech dostali aspoň jednu dávku vakcíny. „Sme veľmi radi, že teraz môžeme očkovaním pomôcť toľkým ľuďom získať späť slobodu,“ povedal vtedy Şahin.

Jasmina Alatovic, hovorkyňa firmy BioNTech pre AFP 30. júla 2021 emailom potvrdila, že Şahin, Türeci ako aj s ďalší členovia správnej rady firmy boli zaočkovaní vakcínou Comirnaty (od Pfizer-BioNTech). Alatovic uviedla, že prvú dávku dostali v polovici januára, druhú 11. februára 2021.

Ešte v novembri a decembri minulého roka Şahin opakovane hovoril o svojom zámere nechať zaočkovať seba a svojich zamestnancov. Agentúra AFP sa opýtala priamo firmy BioNTech na obvinenia na základe rozhovoru pre ARD ešte v decembri minulého roka. Alatovic 31. decembra 2020 pre AFP uviedla: „Takéto obvinenia sú nepravdivé.“ Potvrdila taktiež Şahinov plán, aby boli zamestnanci očkovaní, „aby ich lepšie chránili pred ochorením Covid-19. Takto chceme minimalizovať straty spôsobené Covidom“.

Şahin osobne ešte pred svojím rozhovorom s Deutsche Welle niekoľkokrát uviedol, že sa chce nechať zaočkovať. V polovici novembra 2020 na otázku AFP Şahin odpovedal: „Samozrejme, zaočkujeme sa hneď, ako budeme mať povolenie, pretože to so sebou jednoducho nesie množstvo výhod. Budeme sa môcť opäť voľne pohybovať, mať opäť priamy kontakt s laboratórnym personálom a organizovať mítingy.“

Článok preložil/-a
COVID-19 VAKCÍNY