Zdravotníčka podáva dávku vakcíny Pfizer-BioNTech seniorke v domove sociálnych služieb v Ľubľane 27. decembra 2020 ( AFP / Jure Makovec)

Slovinská zdravotná sestra neodhalila sprisahanie v podobe tajných vakcinačných kódov

Podľa tvrdení, ktoré koncom novembra 2021 zdieľali tisíce slovenských používateľov Facebooku, mala hlavná sestra univerzitného klinického centra v Ľubľane podať výpoveď a „pred kamerami“ ukázať tajný „kód“ vakcín na Covid-19, na základe ktorého vraj niektorí ľudia dostávajú placebo a iní „rakovinotvorné“ sérum. Takéto tvrdenia sú nepravdivé, spomínaná žena nikdy nebola hlavnou sestrou, čo pre agentúru AFP Univerzitné centrum v Ľubľane potvrdilo. Podľa zistení AFP kód, ktorý sestra spomína, nie je tajný a nemá nič spoločné s typom vakcíny, ktorý ľudia dostanú.

„V Slovinsku včera vypukol veľký škandál s očkovaním a dnes o ňom hovorí celé Slovinsko,“ píše sa v príspevku z 24. novembra slovenského používateľa Facebooku.

V tomto príspevku, ktorý ďalej zdieľalo viac ako 2,6-tisíc používateľov Facebooku, je uvedené: „Hlavná sestra Univerzitného zdravotníckeho centra v Ľubľani, (...) pred kamerami (...) na fľaštičkách ukázala ľuďom kódy, z ktorých každý obsahoval číslo 1, 2 alebo 3, a potom vysvetlila význam týchto čísel: Kódy s 1 sú placebo, fyziologický roztok. Kódy s číslom 2 sú klasické fľaštičky s mRNA. Kódy s číslom 3 sú tyčinky mRNA obsahujúce onkogén spojený s adenovírusom, ktorý prispieva k vzniku rakoviny.“

Rovnaký obsah bol zdieľaný aj na iných miestach na Facebooku, napríklad tu alebo tu. Rovnaké tvrdenia prebral aj český dezinfoweb aeronet.cz. Celkovo zdieľalo tieto tvrdenia viac ako 4,5-tisíc slovenských používateľov.

Image
Snímka nepravdivého príspevku vyhotovená 3. decembra 2021

Tvrdenia majú pôvod z videa so ženou, ktorá uvádza, že je hlavnou sestrou, ktoré sa šírilo vo viacerých príspevkoch a je vložené aj v článku na aeronet.cz. Dlhšia originálna verzia videa, ktorá má viac ako 20 minút, sa šírila aj v slovinčine (tu či tu) alebo tu v chorvátčine - v tomto článku z 20. novembra 2021 je zdravotná sestra identifkovaná ako Vera Kanalec, ktorá vraj mala pracovať v Univerzitnom klinickom centre v Ľubľane (UKCL).

Avšak jej tvrdenia ako aj celý príbeh o „tajných“ kódoch vakcín, je nepravdivý na viacerých úrovniach: Vera Kanalec nikdy nepracovala v UKCL, pričom skutočná hlavná sestra nemocnice výpoveď nepodala. Kódy, o ktorých sa píše v príspevkoch a článkoch, nie sú „tajné“, ale v skutočnosti sú technickou informáciou, ktorá nijako nesúvisí s typom očkovania a je súčasťou každého európskeho digitálneho preukazu o očkovaní (na Slovensku napr. tzv. GreenPass). Naviac, samotná Kanalec nešírila konkrétne tie tvrdenia o vakcínach, ktoré sa uvádzajú v FB príspevkoch, avšak jej vlastné tvrdenia boli taktiež nepodložené.

Hlavná sestra UKCL v Ľubľane nedala výpoveď a Vera Kanalec tam nikdy nepracovala

V pôvodnom slovinskom videu Vera Kanalec na žiadnom mieste nehovorí, že by sa sama podieľala na očkovaní proti ochoreniu Covid-19, ani že by pracovala v Univerzitnom klinickom centre v Ľubľane, ako sa tvrdí v príspevkoch na sociálnych sieťach. V inom videu, ktoré zverejnila tá istá slovinská dezinformačná stránka v máji, Kanalec uvádza, že je už 9 rokov na dôchodku.

Ako sa uvádza na webovej stránke UKCL, hlavnou sestrou centra je v skutočnosti Zdenka Mrak. Hovorca klinického centra pre AFP potvrdil, že Kanalec nebola v UKCL nikdy zamestnaná.

„Túto správu a všetky jej interpretácie popierame. Pani z videa, na ktoré sa odvolávate, nie je hlavnou sestrou UKCL. Nie je a podľa našich údajov ani nikdy nebola zamestnankyňou UKCL. Takáto udalosť sa v našich zariadeniach nikdy nestala. UKCL aj jeho vedenie (vrátane hlavnej sestry Mgr. Zdenky Mrak) jednoznačne podporuje očkovanie ako najúčinnejší spôsob prevencie ďalšieho šírenia ochorenia Covid-19,“ uviedol hovorca 30. novembra 2021 v e-maile pre agentúru AFP.

Tieto informácie od UKCL potvrdil aj slovinský portál 24ur.com a slovenská polícia, ktorá na svojej facebookovej stránke vyvracia hoaxy.

Podľa údajov Slovinského inštitútu verejného zdravia bolo k 5. decembru 2021 proti covidu plne zaočkovaných 55% obyvateľov Slovinska.

Číslo na Covid preukaze sa týka verzie identifikačného čísla certifikátu, nie typu vakcíny

Kanalec sme aj priamo kontaktovali. Agentúre AFP 3. decembra 2021 poslala email, v ktorom neuviedla žiadne detaily ohľadne zdrojov pre jej tvrdenia o vakcínach proti covidu. Potvrdila však, že z pozície zdravotnej sestry odišla do dôchodku pred 9 rokmi.

Podľa jej tvrdení z nepravdivého videa či článku z Aeronetu tak údajne možno „kód“ pre placebo nájsť v očkovacom preukaze vydávanom v členských krajinách EÚ. Číslo sa má vraj nachádzať v tzv. unikátnom identifikátore certifikátu hneď po písmenách „URV:UVCI:“.

Image
Snímka slovenského digitálneho Covid preukazu so spoločnými prvkami pre všetky členské krajiny EÚ

Toto číslo však nemá nič spoločné s typom vakcíny, ktorú daný pacient dostal. UVCI je skratkou pre Unique Vaccination Certificate/Assertion Identifier (tj. Unikátny identifikátor vakcinačného certifikátu). Podľa tohto európskeho usmernenia dané číslo špecifikuje verziu UVCI použitú na výrobu daného očkovacieho preukazu. Agentúra AFP skontrolovala certifikáty niekoľkých osôb z rôznych členských štátov EÚ a zistila, že ich certifikáty obsahujú to isté číslo „01“. Toto číslo pritom zostáva nezmenené pre prvú, druhú aj tretiu dávku vakcíny, zatiaľ čo čísla, ktoré nasledujú, sa u každej osoby a dávky rôznia.

„Unikátny identifikátor vakcinačného certifikátu (UVCI) má vo všetkých členských krajinách jednotnú štruktúru, aby ho rozoznal človek aj počítač a bol prispôsobený pre internetové použitie,“ uvádza sa v dokumente. Podľa všeobecných pravidiel musí byť kód skratkou krajiny (v obrázku vyššie vidno SK pre Slovensko).

„Sestra“ neukázala ampulku obsahujúcu rakovinovú látku

V príspevkoch na sociálnych sieťach sa uvádza, že podľa Kanalec fľaštičky s vakcínou označené číslom 3 obsahujú „onkogén spojený s adenovírusom“ a že „tí, čo dostali dávku s 3kou do dvoch rokov ochorejú na rakovinu ‘mäkkých tkanív’“.

Tvrdenie pochádza z dlhšej verzie videa, ktorá už bola medzičasom z Facebooku odstránená. Kanalec síce nespomínala presne tie tvrdenia, ktoré sa neskôr šírili sociálnymi sieťami, spomínala však štúdiu, pri ktorej bolo nič netušiacim pacientom podávané placebo alebo tiež „látka C45“. Podľa nej malo „C45 určovať diagnózu rakoviny mäkkých tkanív a všetky diagnózy od C45 do C49 znamenajú rakovinu mäkkých tkanív, ktorá sa objaví medzi tretím a desiatym rokom po očkovaní“. Ako dôkaz použila Kanalec kód C459100. Toto číslo je však iba identifikačné číslo celej klinickej štúdie covid vakcíny od spoločnosti Pfizer-BioNTech.

„C45“ bol síce v Medzinárodnej klasifikácii chorôb (ICD10) kedysi kód pre mezotelióm, ale v prípade klinických skúšok vakcíny sa jedná len o náhodnú časť identifikačného čísla štúdie. Navyše podľa novej verzie klasifikácie chorôb ICD 11, platnej od budúceho roka, bude mať tento typ rakoviny iný kód. O tejto zmene bolo pritom rozhodnuté ešte v máji 2019, tj. v čase, keď nový koronavírus SARS-CoV-2 ešte nebol známy.

Agentúra AFP už v minulosti mnohokrát vyvrátila tvrdenia o tom, že vakcíny proti covidu spôsobujú rakovinu, napríklad tu, tu alebo tu. „Nie je známe, že by došlo k nárastu výskytu prípadov rakoviny s súvislosti s očkovaním,“ povedal pre AFP 20. októbra hovorca Nemeckého centra pre výskum rakoviny (DKFZ).

V slovenských FB príspevkoch sa taktiež uvádza, že Kanalec „tvrdí, že sa osobne podieľala na sledovaní všetkých politikov a magnátov“ po očkovaní, no ako sme už vyššie vysvetlili, pôvodné video dokazuje, že to Kanalec ani sama netvrdila.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás